Nem lehet unalomra panaszkodni a tőzsdéken, a nap a tegnap esti Janet Yellen-beszéd feldolgozásával kezdődött. A „héja”, azaz kamatemelés-, illetve szigorításpártinak bizonyuló jegybankelnök szavai nyomán a dollár erősödött, a kötvényhozamok pedig emelkedésnek indultak. Ráadásul nemcsak Amerikában, hanem Európában is.
Ez az óceán mindkét partján nagyon jót tett a pénzintézeteknek, amelyek magasabb kamatok mellett rendszerint magasabb nyereséget tudnak elérni. A Bank of America, a Citigroup, a Goldman Sacks két százalék körüli pluszban vannak. Vezető német, olasz, spanyol bankok részvényei inkább 3-4 százalékkal emelkednek.
Spanyolok az élen
Az európai tőzsdéknek az is kedvezett, hogy a dollár erősödése közepette az euró esett. A piacokat az is optimizmussal töltötte el, hogy Donald Trump amerikai elnök ma este a tervezett adócsökkentésekről készül beszélni, magyar idő szerint nyolckor.
Így a német index 0,4, a francia 0,2, a brit 0,4 százalékkal ment fel. A spanyol Ibex 1,8 százalékos pluszt hozott össze, pedig a katalán népszavazás kapcsán folyik az országban egy csúnya huzavona. Az USA-ban a technológiai Nasdaq index 0,6 százalékos pluszban van, az S&P 500 és a Dow Jones ipari átlag azonban csak pár ponttal mentek fel kevéssel hat óra előttig.
Ismét esett az OTP
Itthon a BUX index alulteljesítő volt, 0,2 százalékkal esett, közben két nagyobb részvényünk felfelé, kettő lefelé tartott. Az OTP sokáig pluszban volt, de végül nem követte nyugati társait és megint esett, de nem olyan nagy mértékben, mint kedden. Most 0,6 százalékkal 9650-re ment le. A Richter esése is a végén következett be, 1,1 százalékkal 6608-ra süllyedt. (Az OTP esésének okairól tegnap röviden itt írtunk, a KBC Equitas ezek mellett technikai elemzésen alapuló tényezőket is említ. A brókercég szerint érdemesebb még kivárni az OTP-vételekkel.)
Itt is járt a forint
A napokban nyolcadolt Mol 0,7 százalékkal 3060 forintra, a Telekom 0,4 százalékkal 477-re emelkedett. A forint is érdekes pályát írt le, az augusztus vége óta gyengülő devizánk ma 311,95-re is ment az euróhoz képest. Délután rövid időre 310,70-re esett az árfolyam, este 311,20 volt, ami nem jelent változást keddhez képest. (A forintspekulációkról, certifikátokról délután itt írtunk.)
Az aranynak nagyon nem tett jót a magasabb állampapírhozam-erősebb dollár kombó, egy százalékkal hullott az ára, kissé 1290 alá. Az amerikai olajkészletek a vártnál jobban estek, ennek nyomán 0,5 százalékkal emelkedik a WTI (52,10-re), míg 0,6 százalékkal esik az európai Brent (57,60 dollár). A két olajfajta ára között amúgy is nagy volt a különbség a hurrikánszezon óta. A kurdisztáni népszavazás körüli szócsaták viszont csillapodni látszanak.
A Nike gyorsjelentése után 3,4 százalékkal esik, a Ryanair újabb járatcsökkentési tervei közzététele nyomán hasonló mértékben emelkedik.