(Fotó: Eidenpenz József) |
Felettébb nehéz úgy számolni egy devizával, hogy egy kisebb kocsi ára egyetlen egység értéke, erre már régen rájöttek a kriptodeviza-szakemberek és használók. (Egy bitcoin most több mint két és fél millió forint.) Így már régen használják a bitcoin egyes váltópénzeit, leggyakrabban talán a milli-bitcoint (egy ezred bitcoin, vagyis jelenleg mintegy 10 dollár), és a satoshit.
Az utóbbi a bitcoin álnevet használó atyjáról, Satoshi Nakamoto-ról kapta nevét, és a bitcoin értékének százmilliomod része. Vagyis jelenleg 2,5 fillér. (A bitcoin tízezred részének is a tízezred része, azaz a jelenlegi, tízezer dollár körüli áron is csak tízezred dollár, vagyis egyszázad dollárcent. Egy cent most 2,5 forint.)
Rendszerint satoshi/bájtban adják meg például a bitcoin ajánlott tranzakciós költségeit. (A bitcoin-utalások költségeiről itt írtunk.)
Kripto-úttörőkről nevezték el
Az Ethereum-rendszerben használt ether kriptodeviza ezred része, a milliether a finney névre hallgat. Hal Finney a bitcoin és így a kriptodevizák egyik úttörője, első használója és programozója volt, első bitcoinjait állítólag magától Satoshi Nakamoto-tól kapta a számlájára. Korán, 2014-ben hunyt el.
Az egymilliomod részt, a mikroethert viszont a szabo névre keresztelték, Nick Szabo amerikai informatikai szakember, kriptográfus után. Ő a Wikipedia szerint egyrészt “bit gold” néven a bitcoinhoz hasonló, a bitcoin elődjének nevezett dolgot talált ki, még 1998-ban, csak az sohasem valósult meg.
Új generációs devizák
Másrészt neki tulajdonítják az “okosszerződések” (smart contract) feltalálását, amelyek az Ethereum rendszerében fontos szereppel bírnak, a kriptodevizák új generációját teszik lehetővé. Egy szabo tehát most, hogy az ether árfolyama 810 dollár (mintegy 206 ezer forint), 20-21 fillért ér.
Elvileg még létezhet sokféle egyéb egység, bár egy részük nem hivatalos, vitatkoznak rajtuk a kriptovilág hangadói a fórumokon. Az einstein például ezer ethert (egy kiloethert) tesz ki, a wei viszont olyan kicsi, hogy a tizedesvessző után 18 nullát kell leírni. Ezek hétköznapi jelentősége azonban egyelőre elhanyagolhatónak látszik. (Egy másik számítás szerint a wei az Ethereum-rendszer alapegysége, az ether pedig tulajdonképpen annak 1018 hatványú sokszorosa.)
(A cikkben a fizetőeszközök egységeinek nevét kis betűvel írtuk, miként a forintot és a fillért is szoktuk, de másutt más szokásokat is látni.)