A hétfői szép emelkedés, az amerikai technológiai részvények piacán elért új történelmi rekord után kedden a korrekció jelei tapasztalhatók a részvénypiacokon. A német, francia, brit indexek egy-másfél százalékos mínuszban vannak, az amerikai határidős indexek is hasonló mértékben esnek. Ennek okaként a nemzetközi sajtó azt jelöli meg, hogy az európai gazdaság motorjának számító német ipari termelés adata rosszabb lett a vártnál. Lassú és nehéz talpraállást jelezz.
Ezen kívül a világ több országában továbbra is meredeken emelkedik a koronavírus-fertőzések száma, sőt Európában is van egy pár aggasztó példa. Ilyen Ausztria, Szerbia, Görögország, de kis mértékben nálunk is romlott a helyzet. Egyhavi csúcsra ugrott az új fertőzöttek száma Magyarországon. Egyetlen nap alatt nyolcezer új koronavírusost azonosítottak Kaliforniában. A magyar ipari termelés 30,7 százalékkal csökkent májusban a járványhelyzet miatt.
Újra gyengül a forint
A lengyel és a magyar tőzsdeindex egyaránt 0,9 százalékos mínuszban volt 11 óra előtt, a hazai mutatót az OTP és a Mol 1,2-1,2 százalékos, a Richter fél százalékos esése húzta le. A Magyar Telekom viszont 0,4 százalékkal emelkedni tudott. Az Opus Global bejelentette, hogy a CIG Pannónia Életbiztosító közgyűlésének összehívását kezdeményezte. Az Opus 0,4 százalékos mínuszban volt.
További és frissebb árfolyamok, grafikonok itt láthatók
A forint néhány nap erősödés után gyengülő pályára lépett, 353,8 az euró ára, ez majdnem két forinttal magasabb a tegnap estinél. A hétfői szép emelkedés után ma süllyednek a nemesfémek, a kőolaj is egy százalék körüli mínuszban jár.
A maszktól az oltásig
A járvány és a gazdaságmentés hírei eléggé vegyesek. Németországban a kormány kitart a kötelező maszkhasználat mellett, annak ellenére, hogy a fertőzések száma lassul az ország számos részében – írja a Bloomberg.com. Az Európai Bizottság közzétette a szokásos gazdasági előrejelzését, amely pesszimistább a két hónappal korábbinál, pedig már abban is a történelem legnagyobb recesszióját jelezték előre. Anthony Fauci amerikai járványügyi szakértő arra figyelmeztetett, hogy ha lesz is oltás, az csak korlátozott ideig fogja védeni, immunizálni az embereket. Ez nem jó hír a gazdaságnak. De jó lehet a vakcina-előállítók számára, amelyek így nagyobb mennyiségben adhatják el terméküket.
Merre tovább, gazdaságmentés?
Az Egyesült Királyságban új mini-költségvetést jelenthetnek be szerdán a várakozások szerint, amely egy költési terv. Ebben szerepelhet sok milliárd font állami kiadás a környezetvédelmi projektekre, kimenthetik a művészeti iparág szereplőit. Adhatnak pénzt a munkavédelmi központok számára, és adókedvezményt a lakásvásárlóknak. A pénzügyminiszter a Bloomberg szerint 200 milliárd fontot is elkölthet, hogy megmentsen egymillió munkahelyet.
Állítólag a Trump-adminisztráció az USA-ban szintén egy sor intézkedést tervez, belenyúlnának a gyógyszerárakba. Változtatnának a Kínával kapcsolatos bánásmódon Hongkong miatt, mivel Kína akadályozza a hongkongi lakosokat abban, hogy elhagyják a várost. A Facebook és a Twitter a hírek szerint leállította a Hongkonggal kapcsolatos hatósági adatszolgáltatási kérelmek teljesítését, mert attól tartanak, hogy ezt a kormányellenes tüntetők ellen használnák fel.
Jön Biden?
Ismét emlékeztetnek rá, hogy Donald Trump támogatása csökken, különösen azokban az államokban, amelyek a vírus új hullámával kénytelenek szembenézni. A piacok fokozottan foglalkoznak azzal, hogy mit is jelentene Joe Biden választási győzelme.
Nagyon bejött a Samsungnak, hogy a járvány alatt home office-ba kényszerültünk, 23 százalékkal nőtt a negyedéves működési profitja. Valószínűleg a félvezető-gyártás teljesített a legjobban, mert a járvány miatti otthoni munkavégzés felpörgette a számítógép-igényt – írtuk délelőtt.
Lakáspiacunk a válság előtti szinten
A Duna House Group tegnap este közzétette második negyedéves jelentését, a második negyedévben erőteljesen jelentkeztek a COVID-19 negatív hatásai.
Az ingatlanközvetítési volumen 33 százalékkal esett. A hitelezési tevékenység 16 százalékkal bővült a tavalyihoz képest, ugyanakkor 18 százalékkal visszaesett az első negyedévhez képest. Az ingatlanpiac május végére stabilizálódott, júniusra már az egy évvel ezelőtti aktivitás volt jellemző. Magyarországon a lakóingatlan-piacon “a volumenek május végére zártak vissza a tavalyi szintekre” – írja a társaság közleménye.
A KBC Equitas felemásnak nevezi a Duna House-eredményt.
Felemás előzetes negyedéves számokat tett közzé a cég. Míg a jutalékoknál éves szinten közel 33 százalékos a visszaesés, addig a hitelközvetítésnél 16 százalékkal sikerült javulni éves alapon a második negyedévben. Látszik ugyanakkor, hogy a júniusi tranzakciós számok már a tavalyi szintnél alakultak, így sokat sikerült előrelépni március-április-májushoz képest – írták.
Drágák a részvények, mégis venni kell?
A fejlett piaci részvények drágák az Erste Befektetési Zrt. reggeli elemzése szerint. De mégis lehet, hogy érdemes venni.
Előbújtak azok az elemzőházak is, akik szerint tartsuk a részvényt, mert a Fed mérlegfőösszegének növekedése tovább repíti majd azokat az év második felében. Szerintük minden visszaesést meg kell venni, mert a döntéshozók pénzzel tömik ki az embereket, miközben a koronavírus kapcsán jól felkészültek vagyunk, s már csak lokális lezárások miatt kell majd aggódnunk. Mi is hasonlóan gondoljuk, ennek ellenére a részvénypiacon erős túlvettséget látunk, viszont az is igaz, hogy a technikai korrekció döbbenetesen jól zajlott/zajlik eddig – írták.