6p

Tényleg itt a repülőrajt, jön a gazdasági áttörés?
Mi vár a magyar vállalkozásokra? Mit okoz az árrésstop?

Online Klasszis Klub élőben Oszkó Péterrel!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a korábbi pénzügyminisztert!

2025. április 8. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A hétfői szép emelkedés és csúcsdöntögetés után kedden korrigálnak az európai tőzsdék és az amerikai határidős indexek. Budapesten is egy százalék körüli az esés, három nagy részvényünk kis egy irányba tart. Újra lejtős pályán a forint. A Duna House gyorsjelentése azt állítja, hogy a válság előtti szintre javult a hazai lakáspiac. Nagy csomagok készülnek Nagy-Britanniában és az USA-ban.

A hétfői szép emelkedés, az amerikai technológiai részvények piacán elért új történelmi rekord után kedden a korrekció jelei tapasztalhatók a részvénypiacokon. A német, francia, brit indexek egy-másfél százalékos mínuszban vannak, az amerikai határidős indexek is hasonló mértékben esnek. Ennek okaként a nemzetközi sajtó azt jelöli meg, hogy az európai gazdaság motorjának számító német ipari termelés adata rosszabb lett a vártnál. Lassú és nehéz talpraállást jelezz.

Ezen kívül a világ több országában továbbra is meredeken emelkedik a koronavírus-fertőzések száma, sőt Európában is van egy pár aggasztó példa. Ilyen Ausztria, Szerbia, Görögország, de kis mértékben nálunk is romlott a helyzet. Egyhavi csúcsra ugrott az új fertőzöttek száma Magyarországon. Egyetlen nap alatt nyolcezer új koronavírusost azonosítottak Kaliforniában. A magyar ipari termelés 30,7 százalékkal csökkent májusban a járványhelyzet miatt.

Újra gyengül a forint

A lengyel és a magyar tőzsdeindex egyaránt 0,9 százalékos mínuszban volt 11 óra előtt, a hazai mutatót az OTP és a Mol 1,2-1,2 százalékos, a Richter fél százalékos esése húzta le. A Magyar Telekom viszont 0,4 százalékkal emelkedni tudott. Az Opus Global bejelentette, hogy a CIG Pannónia Életbiztosító közgyűlésének összehívását kezdeményezte. Az Opus 0,4 százalékos mínuszban volt.

További és frissebb árfolyamok, grafikonok itt láthatók

A forint néhány nap erősödés után gyengülő pályára lépett, 353,8 az euró ára, ez majdnem két forinttal magasabb a tegnap estinél. A hétfői szép emelkedés után ma süllyednek a nemesfémek, a kőolaj is egy százalék körüli mínuszban jár.

A maszktól az oltásig

A járvány és a gazdaságmentés hírei eléggé vegyesek. Németországban a kormány kitart a kötelező maszkhasználat mellett, annak ellenére, hogy a fertőzések száma lassul az ország számos részében – írja a Bloomberg.com. Az Európai Bizottság közzétette a szokásos gazdasági előrejelzését, amely pesszimistább a két hónappal korábbinál, pedig már abban is a történelem legnagyobb recesszióját jelezték előre. Anthony Fauci amerikai járványügyi szakértő arra figyelmeztetett, hogy ha lesz is oltás, az csak korlátozott ideig fogja védeni, immunizálni az embereket. Ez nem jó hír a gazdaságnak. De jó  lehet a vakcina-előállítók számára, amelyek így nagyobb mennyiségben adhatják el terméküket.

(Pixabay)
(Pixabay)

Merre tovább, gazdaságmentés?

Az Egyesült Királyságban új mini-költségvetést jelenthetnek be szerdán a várakozások szerint, amely egy költési terv. Ebben szerepelhet sok milliárd font állami kiadás a környezetvédelmi projektekre, kimenthetik a művészeti iparág szereplőit. Adhatnak pénzt a munkavédelmi központok számára, és adókedvezményt a lakásvásárlóknak. A pénzügyminiszter a Bloomberg szerint 200 milliárd fontot is elkölthet, hogy megmentsen egymillió munkahelyet.

Állítólag a Trump-adminisztráció az USA-ban szintén egy sor intézkedést tervez, belenyúlnának a gyógyszerárakba. Változtatnának a Kínával kapcsolatos bánásmódon Hongkong miatt, mivel Kína akadályozza a hongkongi lakosokat abban, hogy elhagyják a várost. A Facebook és a Twitter a hírek szerint leállította a Hongkonggal kapcsolatos hatósági adatszolgáltatási kérelmek teljesítését, mert attól tartanak, hogy ezt a kormányellenes tüntetők ellen használnák fel.

Jön Biden?

Ismét emlékeztetnek rá, hogy Donald Trump támogatása csökken, különösen azokban az államokban, amelyek a vírus új hullámával kénytelenek szembenézni. A piacok fokozottan foglalkoznak azzal, hogy mit is jelentene Joe Biden választási győzelme.

Nagyon bejött a Samsungnak, hogy a járvány alatt home office-ba kényszerültünk, 23 százalékkal nőtt a negyedéves működési profitja. Valószínűleg a félvezető-gyártás teljesített a legjobban, mert a járvány miatti otthoni munkavégzés felpörgette a számítógép-igénytírtuk délelőtt.

Lakáspiacunk a válság előtti szinten

A Duna House Group tegnap este közzétette második negyedéves jelentését, a második negyedévben erőteljesen jelentkeztek a COVID-19 negatív hatásai.

Az ingatlanközvetítési volumen 33 százalékkal esett. A hitelezési tevékenység 16 százalékkal bővült a tavalyihoz képest, ugyanakkor 18 százalékkal visszaesett az első negyedévhez képest. Az ingatlanpiac május végére stabilizálódott, júniusra már az egy évvel ezelőtti aktivitás volt jellemző. Magyarországon a lakóingatlan-piacon “a volumenek május végére zártak vissza a tavalyi szintekre” – írja a társaság közleménye.

A KBC Equitas felemásnak nevezi a Duna House-eredményt.

Felemás előzetes negyedéves számokat tett közzé a cég. Míg a jutalékoknál éves szinten közel 33 százalékos a visszaesés, addig a hitelközvetítésnél 16 százalékkal sikerült javulni éves alapon a második negyedévben. Látszik ugyanakkor, hogy a júniusi tranzakciós számok már a tavalyi szintnél alakultak, így sokat sikerült előrelépni március-április-májushoz képestírták.

Drágák a részvények, mégis venni kell?

A fejlett piaci részvények drágák az Erste Befektetési Zrt. reggeli elemzése szerint. De mégis lehet, hogy érdemes venni.

Előbújtak azok az elemzőházak is, akik szerint tartsuk a részvényt, mert a Fed mérlegfőösszegének növekedése tovább repíti majd azokat az év második felében. Szerintük minden visszaesést meg kell venni, mert a döntéshozók pénzzel tömik ki az embereket, miközben a koronavírus kapcsán jól felkészültek vagyunk, s már csak lokális lezárások miatt kell majd aggódnunk. Mi is hasonlóan gondoljuk, ennek ellenére a részvénypiacon erős túlvettséget látunk, viszont az is igaz, hogy a technikai korrekció döbbenetesen jól zajlott/zajlik eddig írták.

 

 

A rovat támogatója a 4iG

Részvényárfolyamok

részvény ár min max változás vétel eladás forgalom deviza dátum idő
OTP 22200 21980 23870 -6,76% 0 0 42 912 214 130 HUF 2025-04-04 17:13:07
MOL 2912 2902 3028 -3,13% 0 0 2 838 011 838 HUF 2025-04-04 17:07:34
MTELEKOM 1508 1392 1560 -2,08% 0 0 3 604 122 824 HUF 2025-04-04 17:10:20
RICHTER 10060 9705 10420 -3,45% 0 0 5 239 693 175 HUF 2025-04-04 17:13:34
OPUS 505 501 545 -7,34% 0 0 263 179 845 HUF 2025-04-04 17:05:11
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Részvény / Deviza / Áru Ez csúnya volt: Trump jobbegyenese a forintot is padlóra küldte
Privátbankár.hu | 2025. április 4. 19:16
Az amerikai elnök által elindított vámháború és az ezzel járó piaci bizonytalanság megtette hatását: a forint mintegy kéthónapos mélypontra zuhant az euróval szemben.  
Részvény / Deviza / Áru Köszönjük, Donald! Nehéz kőként zuhant a pesti tőzsde pénteken
Privátbankár.hu | 2025. április 4. 18:31
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 4196,68 pontos, 4,81 százalékos csökkenéssel, 83 028,96 ponton zárta a pénteket. Minden vezető részvény gyengült az előző napi záráshoz képest.
Részvény / Deviza / Áru Intenzív forintgyengülés indult, jön a nagy világgazdasági válság?
Eidenpenz József | 2025. április 4. 12:34
Donald Trump elnök vámmeglepetései miatt komolyabb világgazdasági válság kitörésétől tart számos elemző, ezt tükrözik a tőzsdeindexek is, amelyek újabb ijesztő zuhanást produkálnak. Itthon az OTP a nagy vesztes, meg a forint, az sem vigasz, hogy a lengyel zloty is lefelé tart. Ráadásul már februárról is brutális hazai adat érkezett.
Részvény / Deviza / Áru Szakad a forint már a dollárral szemben is, Varga Mihályék is nyomás alá kerülhetnek
Privátbankár.hu | 2025. április 4. 11:14
Kamatvágásokat vár a piac, de akkor mi lesz az inflációval? A magyar jegybanknak is lépnie kell? A tőzsdék után a forint is ütést kapott a vámháborúban.
Részvény / Deviza / Áru Egyik szemünk sír, a másik nevet, ha a forintra nézünk pénteken
Privátbankár.hu | 2025. április 4. 07:33
A devizapiacon sem csitulnak a vámháború keltette hullámok.
Részvény / Deviza / Áru Egy nap alatt elfüstöltek 2,4 billió dollárt Trump vámjai az amerikai tőzsdén
Privátbankár.hu | 2025. április 4. 07:16
A Covid-járvány kitörése óta nem volt ekkora veszteség a New York-i tőzsdén egy nap alatt.
Részvény / Deviza / Áru A dollárral igen, de az euróval nem bírt el a forint
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 19:51
A magyar fizetőeszköz is jócskán megérezte az amerikai elnök által bejelentett új vámintézkedéseket.
Részvény / Deviza / Áru A pesti tőzsde is megérezte Trump brutális vámjait
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 19:11
A vezető részvények közül egyedül a Richter részvényei nem csökkentek csütörtökön. 
Részvény / Deviza / Áru Rekordméretű osztalékot fizetne az OTP
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 13:09
Korábban nem fizetett akkora osztalékot az OTP, mint amekkorára most készülhet.
Részvény / Deviza / Áru Trump szétverte a dollárt – és lehet, hogy a forintot is
Eidenpenz József | 2025. április 3. 12:28
Nagy zuhanással nyithatnak ma az amerikai tőzsdék Donald Trump vámháborús meglepetései miatt, az európai tőzsdék is szakadnak, a forint keresi az irányt, csapkod. Pedig Trump bejelentései negatív hatással vannak a hazai gazdaság növekedési potenciáljára is, így indokolt lehet a forint gyengülése. Egyre több a dollármilliárdos, köztük 16 kriptómilliárdos is van.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG