A dollár, amely sokáig főleg a magasabb kamatok bűvöletében erősödött, most ismét keményen gyengülni kezdett, 1,1370 körül is járt az euróval szemben. A dollárgyengülés, azaz euróerősödés nem jó az európai exportőröknek, ez is hozzájárulhatott az európai indexek mélyrepüléséhez. Az Erste Befektetési Zrt. hírlevelében úgy értelmezte, hogy a Fed „megkezdett valamiféle óvatos visszavonulást már a kamatemelési ciklus első lépése után”. „Számunkra egyelőre úgy tűnik, hogy hibás volt a decemberi kamatemelés” – tették hozzá.
A BUX is esett, bár kicsit kevésbé
Az európai indexek így erős, 3-4 százalék körüli esést szenvedtek el, a francia és az olasz mutatókkal az élen. Budapesten a BUX index 1,5 százalékkal ment lejjebb, az OTP 2,0, a Mol 1,5, a Richter 1,6 százalékkal esett. A Magyar Telekom beérte 0,8 százalékkal. A forint alig változott, 311 és 312 között mozgott az euró.
A gyengülő dollár hagyományosan jó a nyersanyagoknak és a nyersanyagcégeknek, de ez most csak részben volt így. Az olaj újabb gyengülésbe kezdett, megint sok éves mélypontokat ért el. A WTI 26,30 dollár is volt, bár este visszamászott kicsivel 27 dollár fölé, ez is másfél százalékos csökkenés. A Brent típusú olaj a 30 dollárral küzd, ez a szint egyelőre megtartotta.
Veszik az aranyat rendesen
Esett a réz is, a két dollárt ostromolja az ára. Az arany azonban, amely az idén, tegnapig már szépen lassan felfelé kúszva 13 százalékot drágult, ma kitört és újabb öt százalékot emelkedett. A különböző aranybányarészvény-indexek pedig 8-11 százalékkal lőttek ki. A World Gold Council adatai szerint két éves csúcson a fizikai arany iránti kereslet. Más források szerint az arany-ETF-ekben (tőzsdén jegyzett alapokban) is erős pénzbeáramlást tapasztalni.
Megint rossz napjuk volt a bankoknak, a francia Société Générale 12,5 százalékos mínuszban volt a gyorsjelentése után. A Deutsche Bank, amelynek likviditása kapcsán már politikusok is szükségét tartották nyilatkozni, a szerdai tíz százalékos emelkedés után ismét hat százalék felett esett, akárcsak a Commerzbank. A Santander és a Bank of America hét, a Morgan Stanley hat százalékkal lett olcsóbb.
Szenvednek a görögök
A USA tőzsdéi az európainál kevésbé, két százalék körüli mértékben estek fél hétig. A görögök megint szenvednek a reformjaikkal és a hitelezőikkel, a tüntető lakossággal. A görög index egy időben hat százalék feletti mínuszban is volt, bár a nap végére ez 1,9 százalékra szelídült.
Az autóiparnak sem ment jól, a Fiat 5, a többi európai gyár általában 3-4 százalékot esett. A szerdai Tesla-gyorsjelentést kommentálták többen is, a részvény második napja megy felfelé, ezúttal hét százalékkal.
Lyuk a befektetők hasába
Az Equilor szerint vegyes érzéseink lehetnek a Tesla gyorsjelentésével kapcsolatban. „A várakozásoktól igencsak elmaradó negyedik negyedéves számok helyett a befektetők az előrejelzéseket helyezték előtérbe, így a piaczárás után közzétett beszámolóra és az elemzői konferenciára 9,6 százalékot erősödött a részvényárfolyam” – írták a reggeli hírlevélben.
Az Erste igencsak szkeptikus, szerinte Elon Musk Tesla-vezér a kedélyeket ígéretekkel csillapította le. „Elon Musk megint lyukat beszélt a befektetők hasába” – írták hírlevelükben.
Finomítói kereslet és szuperkontangó
A Concorde Trading blog a Reutersre hivatkozva azt írja, kitágult két olajhatáridő között a spread. Az egyik amerikai finomító spot olaj eladása miatt esett le a legközelebbi WTI határidős kontraktus ára és tágult ki jelentősen a március-április határidők közötti spread. „A szokatlan lépés a finomítói termékek gyenge keresletére utal” – tették hozzá.
Az Alapblog is foglalkozik ezzel, egyenesen a „szuperkontangó” kialakulásának lehetőségére hívják fel a figyelmet. Ez újabb nagy vérengzést okozhatna az olajpiacon.