Ma 3 hete, hogy váratlan eredménye lett a brit népszavazásnak: az EU elhagyását szorgalmazó szavazók voltak többen, ha kis mértékben is. A piacok a meglepetés hatására összeomlottak, de mindössze 2 napig tartott a zuhanás. Utána a részvények megfordultak, azóta is szakadatlanul emelkedtek, tegnap és ma végre megpihenve egy kicsit.
S&P 500. Két nap népszavazási pánik, majd szakadatlan emelkedés |
Amerika abszolút csúcsokra jutott, Európa ezeknél azért jóval lejjebb van. A brit FTSE-100 idei csúcsára ért, de ez jórészt a font nagymértékű gyengülésének köszönhető: dollárban vagy euróban kifejezve jóval mélyebben van az érték, vagyis a külföldi befektetők bukóban vannak.
A BÉT ennél szelídebben mozgott a 3 hét folyamán, de az egyes részvények viselkedésében érdekes folyamatok zajlottak. Az OTP 7000 forint körül volt a népszavazáskor, 6200-ig zuhant, és csak 6500 környékére kapaszkodott vissza, ma fél százalékkal esett 6460-ig. A Richter ezzel szemben nagyot emelkedett és új csúcsra ért az időszak alatt, majd az utolsó napokban korrigált, ma is több mint 1 százalékot, 5707 forintig. Végül jól teljesített a Mol is, 17 550 forintos rég nem látott magasságot elérve.
Ma két részvény érkezett vissza a parkettre hosszas felfüggesztés után. Egyikük a Norbi Update, amely egy tőzsdei szabály indokolatlan használata miatt ma nem tudott még forogni, hétfőn sem fog, hacsak a tőzsde nem intézkedik, és el nem törli a papír esetében a 20 százalékos elmozdulási limitet.
A másik visszatérő a nem túl ismert TR Investment, amely ma limittel esett, 4,8 forintig, így 40 millió forint körüli kapitalizációjával a tőzsde legkisebb cége lett.
Angol font/euró |
Igen gyenge a forint, újra több mint 315-öt kell belőle adni egy euróért. Az angol font is visszacsúszott az euróhoz képest 1,20-ról 1,19-re, ez viszont teljesen érthető.