Pluszban nyitottak az európai tőzsdék, de aztán lefelé indultak. Az orosz-ukrán válságban csak a bizonytalanság a biztos, ami nagyban befolyásolja a hangulatot. A német DAX 0,2, a francia 0,6 százalékkal esik, de Londonban van egy szerény, 0,1 százalékos emelkedés.
Ma az USA-ban az elnökök napját ünneplik, így a tőzsdék zárva vannak, ami miatt alacsony lehet a forgalom és kivárhatnak a piaci szereplők. Az amerikai indexek határidős értékei enyhe pluszban vannak.
Itthon a BUX index erősen alulteljesítő, 1,6 százalékkal esik. Három százalékkal zuhan az OTP, 0,9 százalékkal a Mol, 0,8 százalékkal a Richter, 0,6-el a Telekom. A forint viszont erősödött egy kicsit, 356,20 az euró.
Hogy áll az orosz-ukrán mérkőzés?
Az orosz-ukrán válságban az amerikaiak mellett több európai politikus is azt hangoztatja, hogy a támadás rövidesen megindul. Rossz hír az is, hogy bejelentették, az orosz csapatok Belorussziában maradnak a hadgyakorlat eredeti vége után is.
Elkészült az amerikaiak Oroszország elleni szankcióinak listája arra az esetre, ha a háború megindulna. Az orosz bankok tranzakcióinak letiltása előkelő helyen van rajta. Másrészt viszont jó hír, hogy francia közbenjárásra Biden-Putyin csúcstalálkozó jöhet az utolsó utáni pillanatban, bár az időpont még nem ismert.
Mekkora kamatemelés jön a forintnál?
A forint mozgását befolyásolhatja, hogy az MNB mennyit fog emelni holnap, kedden az alapkamat szintjén. Az elemzői konszenzus 50 bázispontot prognosztizál, ez 3,4 százalékos kamatszintet jelentene a KBC Equitas szerint.
Könnyen elképzelhető, hogy a folyamatos kamatemelés mellett az irányadó kamatot is emeli a jegybank, csak az alapkamatnál kisebb ütemben. A meglepően magas januári infláció további nyomást helyezett az MNB-re, így akár a vártnál is magasabb emelés sem elképzelhetetlen – teszik hozzá.
Trump igazsága megjött az Apple Store-ba
Megjelent az Apple App Store-jában a Truth Social, a Donald Trump által indított közösségimédia-alkalmazás mobiltelefonos szoftvere – írja a Forbes. A program erősen hasonlít a Twitterhez, amelyről az exelnököt kitiltották, miután buzdította az erőszakos tüntetőket és álhírnek minősített információkat terjesztett. A lap szerint az első felhasználók gyakori programhibákra panaszkodnak.
A tőzsdén a Digital World Acquisition Corp (DWAC) nevű speciális befektetési társaság (SPAC), amellyel Trump vállalkozása (Trump Media & Technology Group, TMTG) fuzionálni készül, az utóbbi hónapokban felfelé tartott. Decemberi 40 dollár körüli mélypontjáról több mint kétszeresére emelkedett.
A Forbes úgy tudja, hogy a tranzakcióval kapcsolatban az amerikai tőzsdefelügyelet (SEC) továbbra is vizsgálódik. Ezért késik a “TRUTH” (“igazság”) leendő tickerkódú cég tőzsdére vitele.
Nancy Pelosi, a tőzsdeguru
Miután az amerikai képviselőknek közzé kell tenni részvénytulajdonukat, a kisbefektetők egy csoportja a “WallStreetBets” fórumon valóságos tőzsdeguruként ünnepli Nancy Pelosit (aki egyben az amerikai képviselőház szóvivője is). Még az is felmerült, hogy külön “Nancy Pelosi-alapot” kéne indítani, amely csak az ő a befektetéseit követné.
Például busás haszonnal vett vételi opciókat most a gyorsjelentés előtt a Robloxra, korábban pedig a Google-ra, a Micronra és a Disney-re. Valójában azonban a képviselő asszonynak nincs is részvénypozíciója, csak a törvény azt mondja, hogy a családtagokét is közzé kell tennie. A sikeres spekuláns igazság szerint a férje, a 81 éves üzletember, Paul Pelosi – írja az N-Tv.de.
Ha politikus vagy, ne tőzsdézz
A Pelosi-divat politikailag is kényes, mert éppen egy törvénytervezeten vitáznak, amely a képviselőknek megtiltaná az egyedi részvények vásárlását. A jegybank szerepét betöltő Fed-nél éppen pár napja terjesztették ki a részvények vételének tilalmát a kriptodevizákra is a vezető tisztviselőknél.
Súlyos kiszivárogtatás a Credit Suisse-nél
A Credit Suisse emberi jogi visszaélésekben, korrupcióban és kábítószer-kereskedelemben érintett ügyfelek számláit kezelhette – írja az Equilor Befektetési Zrt. A névtelen bejelentő által kiszivárogtatott információk alapján több mint 18 ezer számla lehet érintett több mint százmilliárd dollár értékben.
Az adatok az 1940-es évektől az elmúlt évtizedig nyitott számlákra vonatkoznak. A Credit Suisse visszautasította a vádakat, a részvény azonban ma egy százalék feletti mértékben esik.
Éljen, megjött a kriptótél
A kriptodevizák, amelyek az utóbbi időben gyakran a részvénypiaci mozgásokat követik, a hétvégét eséssel töltötték, de ma enyhe javulás tapasztalható. A bitcoin két százalékkal 39 070, az ether néggyel 2720 dollára emelkedett, felülteljesítő a solana kilenc százalékkal.
Vitalik Buterin, az Ethereum-rendszer vezető fejlesztője egy konferencián arról beszélt, hogy valószínűleg bekövetkezett az újabb “kriptó-tél” (a hosszan tartó áresések időszaka, mint ami 2018 elejétől mintegy két évig tartott). Ám üdvözölte ezt, arra hivatkozva, hogy a sok árfolyam-emelkedés rengeteg rövid távon gondolkodó spekulatív tőkét vonzott a piacraa, ami hátrányokkal is jár. Míg az áresések idején jobban kiderül majd, mely kriptodeviza-projektek értékesek és időtállók.
Már az NFT-ket is lopják
Meghekkelték az OpenSea piacvezető NFT-kereskedési platformot, és pár tucat felhasználótól mintegy hárommillió dollárnyi értékű NFT-t (egyedi digitális érmét) tulajdonítottak el, majd váltottak etherre. Az OpenSea eddig azt állítja, hogy a támadás a rendszerükön kívülről jövő adathalászatnak (phishing) volt köszönhető, de a vizsgálat még folyik.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.