Javult ma a hangulat az európai tőzsdéken, a német és a francia index 0,6, a brit 0,2 százalékkal megy fel. Sokat segít néhány gyorsjelentés, mint az olasz Unicredité, a részvény hat százalékos pluszban van. A piacok a Fed esti kamatdöntésére várnak, az amerikai határidős mutatók enyhe pluszban állnak.
Az eurózónában 6,9 helyett 7,0 százalékkal emelkedtek az árak áprilisban, ami tegnap csalódást okozott a piacon. Ha nem is nagy mértékben, de ezzel megtört a lassan csökkenő trend. Viszont a maginfláció kissé így is mérséklődött.
Ütik az amerikai bankokat, virul a magyar
Főleg a bankszektorral kapcsolatos újabb aggodalmak miatt indulhattak tegnap csökkenésnek a tengerentúli részvények, a főbb indexek egy százalék körüli mínuszban zártak. Az amerikai regionális hitelezők, a PacWest Bancorp 28, a Western Alliance Bancorp pedig 15 százalékot vesztett értékéből egy nappal azután, hogy a JPMorgan felvásárolta a First Republic Bankot.
Itthon a BUX index a tegnapi száguldása után ma is felülteljesítő, 1,1 százalékkal megy fel. Az OTP 2,9 százalékkal emelkedve ismét vezeti a piacot, időnként már eléri a 11 ezer forintot is. A Mol és a Richter 0,7, a Masterplast három százalékkal megy fel, a Telekom stagnál.
Veszik magukat a magyar cégek
Az OTP kedden egyébként százezer darab saját részvényt vásárolt 10 622 forintos átlagáron a “javadalmazási politika” megvalósításához. A Richter is 7500 darab saját részvényt vásárolt, 8181 forintos átlagáron. A Magyar Telekom pedig 2,8 milliárd forintos rendkívüli béremelést jelentett be.
Távolabb a 370-es eurótól
Tegnap a forint jókorát gyengült, az EURHUF 375 forint fölé ugrott, és ma is pont ennyi. Erre nincs különösebb magyarázat, a dollár is gyengülget, a hollandiai gázár is új és új éves mélypontra esik (már 37 euró alatt is volt), az olaj pedig ma is két százalékkal szakad.
És ha átszakad a gát a forint előtt?
A 370 körüli támaszszint letörése egyelőre nagy kihívást jelent a forint számára a KBC Equitas szerint.
Az ezen való átjutás azonban akár nagyobb forinterősödést is hozhatna. A magas kamatszintek továbbra is támogatást nyújthatnak a magyar deviza számára, így akár lehet még tér a forinterősödés előtt.
Ez az emelés lesz a végső?
A Federal Reserve ma este várhatóan 25 bázispontos kamatemelést hajt végre, ezután azonban szünetet tart az agresszív kamatemelési sorozatban. A hitelezési feltételek szigorodása és a lassuló gazdaság ugyanis arra utalnak, hogy az infláció a következő hónapokban jelentősebben lehűl.
Több törvényhozó, köztük Elizabeth Warren és Bernie Sanders szenátorok is sürgették Powellt, hogy hagyjon fel a kamatemelésekkel – írta a Bloomberg. Figyelmeztettek arra, hogy a bankrendszer zavarai és a sorozatos kamatemelések még sebezhetőbbé tették a gazdaságot a kamatemelésekkel – a “Fed túlreagálásával” – szemben.
Holnap várhatóan az Európai Központi Bank is kamatot emel. Az ausztrál központi bank pedig kedden váratlanul negyed százalékponttal vitte fel a kamatlábakat.
Senkinek sem kell már Covid-oltás?
Nem kellenek már a Pfizer Covid-vakcinái, így éves szinten nagyot esett a gyógyszercég bevétele és profitja. Az árbevétel 29 százalékkal 18,28 milliárd dollárra csökkent, bár ez is magasabb, mint az elemzők által várt 16,59 milliárd – írta az Equilor Befektetési Zrt. Sőt, az 1,23 dolláros egy részvényre jutó profit is magasabb lett a konszenzusban szereplő 98 centnél.
A Covid-termékektől tisztított bevételek öt százalékkal nőttek. A cég megerősítette a 2023-as pénzügyi évre vonatkozó várakozásait. A részvény ára alig csökkent tegnap.
Tízmilliárd dollárt énekeltek ki a guru zsebéből
Carl Icahn “vállalati aktivista” vagyona több, mint tízmilliárd dollárral zuhant, miután a shortos (tehát esésre játszó) stratégiájáról híres Hindenburg Research megvádolta, hogy befektetési társaságánál pilótajáték-szerű struktúrát alkalmaz. Az Icahn Enterprises árfolyama 20 százalékkal esett, ami 3,1 milliárd dollárt törölt a híres befektető vagyonából.
A Hindenburg részletezte a nagybefektető hiteleit is, amelyeket a Bloomberg Billionaires Index korábban nem vett figyelembe. Ez további 7,3 milliárd dollárt vont le a nettó vagyon értékéből. Összességében Icahn vagyona 41 százalékkal 14,6 milliárd dollárra csökkent, amivel a világ 58. leggazdagabb embere a 119. helyre esett vissza.
Épp az ársapka miatt magasak az árak?
Az ársapkák, az energiapolitika, a forint gyengülése és a bizalom szétverése, ami miatt emelkednek Magyarországon az árak – mondta el Balásy Zsolt alapkezelő a Holdblog szerint.
Az országok, amelyek kitartóan, folyamatosan alkalmaznak olyan eszközöket, mint az ársapkák, például Törökország, Venezuela és Argentína, állnak a legrosszabbul az infláció szempontjából.
Az ársapka a szavazó szemszögéből a világ legegyszerűbb intézkedésének tűnik, de ez egy „látszatintézkedés”, és épp ezeknek az eszközöknek köszönhető, hogy nálunk ilyen magas az infláció. A kapitalizmust vezérlő “láthatatlan kézből” átmegyünk egy tervgazdaságba, a bizalom pedig szétesik – mondta az elemző.
Megint a bankválság kedvez a kriptóknak?
Nehéz eldönteni, hogy a bankválság vagy a részvénypiacok javulása az oka, de több napos lefelé csorgás után a kriptovalutáknál is kisebb fordulat történt. Ma a bitcoin és az ether két százalékos pluszban van 28 670, illetve 1867 dollár körül. Egy hét leforgása alatt a bitcoin egy százalékkal emelkedett, az ether stagnált.
A befektetők azonban óvatosak, attól tartanak, hogy ha Jerome Powell Fed-elnök ma este nem utal a kamatemelési ciklus végére, összeomolhatnak az árak.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.