Úttörő becsületszavunkra: nem csinálunk ilyet többet!
A kínai jegybank közölte, hogy a jüan további gyengítése indokolatlan lenne, a gazdasági fundamentumok ellene szólnak és beavatkozni is csak mandátuma, az árstabilitás garantálása jegyében fog.
A közlés éléből azért sokat elvesz az elmúlt napok sztorija: a Kínai Népi Bank kedden 1,9 százalékos leértékeléssel lepte meg a nemzetközi piacokat, azt hangsúlyozva, hogy egyszeri kiigazító lépésről van szó - aztán másnap azzal kezdtek, hogy megint leértékelték a jüant.
Jobban odafigyelnek a piacra
A jegybank, a People's Bank of China már kedden bejelentette, hogy annak érdekében, hogy szabadabb folyást adjon a piaci erőknek, a jüan napi referencia-árfolyamának meghatározásakor a korábbinál nagyobb súllyal veszi figyelembe a piaci jelzéseket, beleértve az előző kereskedési nap záróárfolyamát is.
Ez nem is devizaháború?
"Az még nem devizaháború, ha valamely deviza árfolyama fundamentális gazdasági tényezők miatt gyengül" - mutatott rá Esther Reichelt, a Commerzbank devizakereskedője. "Mára már megnyugodtak a kedélyek ... mindenki megértette, hogy nem a jüan árfolyamának szándékos befolyásolásáról volt szó, hanem a piaci erők érvényesültek."
Privátbankár Kommentár: dehogynem, ez devizaháború... Akárhogy is nézzük, azért ez nem ilyen egyszerű. Ahogyan már tavaly decemberben megjósoltuk, Kína nem bírta tovább és igenis belépett a globális devizaháborúba. Kifulladó belső motorjai, gyenge konjunktúrája és versenytársai sorozatos leértékelései miatt Peking évtizedek óta nem alkalmazott eszközt vetett be a gazdaság élénkítésére, a jüan egyszeri leértékelését. Háttérelemzésünk >> |
Stabilizálódik a helyzet
A jüan csütörtökön már csak 0,2 százalékkal gyengült a dollárral szemben, de keddi árfolyamához képest így is 3 százalékkal áll gyengébben.
Az első ijedelmekre a devizapiacokon kedden megindult a kamatkülönbözeti (carry) ügyletek felszámolása és az euró felvásárlása, ami egy havi csúcsra, 1,12 dollár fölé emelte az euró árfolyamát. Csütörtökön már elcsitultak a hullámok és a piac kockázatvállalási hajlandósága is visszatért az eredeti szintre, az euró pedig ismét gyengült, 1,11 dollár alatti szintet is érintett.