Magyarországon a BUX index sokáig szerény pluszokat váltogatott minimális mínuszokkal, majd a kereskedés végén erőteljesen lefelé indult el és végül 0,7 százalékos eséssel végzett. Az OTP 0,35 százalékkal 11 560-ig emelkedett – de volt 11 650-en is –, a Richter azonban 2,3, a Mol 1,2, a Telekom 0,5 százalékkal esett.
A Rába 15 százalékkal emelkedett, a SET 11 százalékkal zuhant. A forint gyengült, kicsivel 310 felett találjuk ma este az eurót.
Adatdömping és jelentéseső
Az amerikai piacot főleg az Apple húzta le, az iPhone X iránti kereslettel kapcsolatos kétségek miatt az árfolyam másfél százalékos mínuszban van. Zsúfolt a hét az USA-ban a gazdasági naptárban, egy sor makroadat mellett a Fed is ülést tart, az utolsót Janet Yellen elnöksége alatt. Ráadásul az S&P 500 indexben szereplő 500 cégből több mint száz várhatóan e héten teszi közzé a gyorsjelentését. Így a napokban nagyobb ármozgásokra lehet számítani.
Baljós árnyak
Baljós jelek tapasztalhatók a tőkepiacokon, így közel négy éve nem látott magas szintre, 2,72 százalékra emelkedett a tíz éves amerikai kötvényhozam, a német pedig 0,7 százalék fölé ért. Egyre több a jele egy kötvénypiaci fordulatnak, ami nem tenne jót a részvényeknek, de például az aranynak sem.
Az európai hozamok a holland jegyelnök nyilatkozata nyomán emelkedtek, amelyben az európai könnyítési program befejezését szorgalmazta. De jó pár hónapja nem látott csúcsra emelkedett a VIX volatilitás-index is, 13 fölé, amelyet félelem-indexnek is szoktak nevezni. A Nasdaq 100-as index volatilitása, a VXN egyébként jóval magasabban van, elérte a 19-et, amire augusztus óta nemigen volt példa.
Esik az olaj, az arany
Nem jó jel az sem, hogy reggel Kínában a CSI 300 index 1,8 százalékkal, a Shanghai Composite egy százalékkal esett. Ez az után következett be, hogy egy kínai hatósági személy a túl magas részvényárakról és a szabályozás szigorításának szükségességéről beszélt.
Március óta nem látott mértékben, 12 darabbal nőtt az olajfúró tornyok száma az USA-ban a pénteken közzétett adat szerint. Ettől megijedtek az olajpiaci szereplők, a WTI egy, a Brent 1,4 százalékos mínuszban van. Az aranynak nem jó sem a kötvényhozamok, sem a dollár emelkedése, egy százalékos mínuszban van.
A kriptodeviza-árak a múlt héten megint csináltak egy kunkort lefelé egy japán kripto-tőzsde meghackelése nyomán, de azután jórészt gyorsan magukhoz tértek. Erről itt írtunk bővebben.