Sverrir Sverrirson |
Sverrir Sverrisson, a dán székhelyű globális befektetési bank, a Saxo Bank szakértője szerint a Facebook tőzsdére vitelének történetét mindenki ismeri, ez volt minden idők legnagyobb dobra vert nyilvános kibocsátása. A kereskedés első hónapjaiban a papír nagy csalódást okozva 24 százalékot vesztett a bevezetéskor 38-on meghatározott árfolyamából. Véleménye szerint az elemzők által az árbevételre és a nyereségre vonatkozóan közzétett becslések köszönő viszonyban sincsenek egymással.
A Saxo Bank szakértője kiemelte, hogy az aktív felhasználók havi számának (MAU) alakulása rendkívül fontos a Facebook szempontjából. Sverrir Sverrisson arra is felhívta a figyelmet, hogy Európában és az USA-ban a növekedés némileg lefékeződött, így érdekes lesz látni sikerült-e a Facebooknak a világ többi részén fejlődnie. Az elvárások szerint a második negyedév végére az aktív felhasználók száma 1 milliárd főnél valamivel kevesebb lesz, ugyanakkor a harmadik negyedévben már számítani lehet arra, hogy a Facebook áttöri a bűvös egymilliárdos határt.
A nagy kérdés: hogyan tud pénzt csinálni mobilalkalmazásból a Facebook
A felhasználók léte azonban nem elegendő, hiszen a Facebooknak a felhasználókból pénzt kell keresnie. Elemzői prognózisok szerint 1 062 millió és 1 288 millió dollár közötti árbevétel várható, mely szerint az egy aktív felhasználóra jutó bevétel emelkedik. A szakértő szerint abban az esetben ha ez a mutató a nyilvános kibocsátáshoz közzétett beszámolóban szereplő adathoz képest visszaesett, akkor baj van.
Sverrir Sverrisson szerint a Facebook kapcsán egy harmadik téma is közszájon forog mégpedig, hogy milyen stratégiával lehet a felhasználókon pénzt keresni, ha az asztali gépről átállnak a mobilra. A nyereségről adott beszámolójában a Facebooknak mindenképpen tisztáznia kell, hogy a cég, milyen módszerrel kíván bevételt elérni mobil alkalmazásain. A jelenlegi elképzelések alapján ugyanis a mobil alkalmazásokon elég nehezen realizálódik a Facebook számára bevétel, ezért a mobil szegmens aligha fog hozzájárulni az árbevételhez ebben a negyedévben.
A Facebook az elmúlt negyedévben felvásárolta a Face.com arcfelismerő céget, a Karma mobil ajándékozó alkalmazást, a Glancee helyszín alapú alkalmazást és a híres Instagramot. A szakértő szerint ezek a lépések egyértelműen azt mutatják: a Facebook mindent megtesz annak érdekében, hogy közösségi hálózaton egyablakos kiszolgálóvá váljon.
A jelentős eltéréseket mutató becslések szerint alig tudunk valamit a részvényről
Az elemzők árbevételre és nyereségre vonatkozó becsléseinek szórása jól mutatja, milyen keveset tudunk valójában erről a részvényről, és arról, képes-e a befektető számára nyereséget termelni. Az elemzések átlagosan arra számítanak, hogy a Facebook papír egy részvényre jutó nyeresége (EPS) 1,16 milliárd dollár árbevétel mellett 12 cent lesz. A a nettó haszonkulcs a mínusz 75 százalék és plusz 31 százalék közötti sávban szór.
Elemzői várakozások nettó nyereség és árbevétel arányában |
A folyó negyedévre vonatkozó 12 centes EPS azt mutatja, hogy ez az adat egy ideje stabil. Az elemzők kezdetben nagyobb reményeket fűztek a részvényhez, és arra számítottak, hogy az EPS 41,4-es célárfolyam mellett eléri a 13-14 centet. Az elemzésekben azonban még a folyó negyedévre vonatkozó eredmények megjelenése előtt csökkent a részvény átlagos célárfolyama. Jelenleg pedig 37,85-ön, azaz a bevezetés 38 dolláros árfolyama alatt áll.
A szakértő véleménye szerint kétségtelen, hogy a második negyedév eredményei meg fogják határozni a következő negyedévek hangulatát, és az adatok megjelenése után az elemzők sebbel-lobbal új becslésekkel fogják ellátni a piacot. Mivel az elmúlt néhány évben az árbevételekre vonatkozó becslések hanyatlottak, valószínűsíthető, hogy a Facebook negyedéves árbevétele is igazodik majd az elvárásokhoz. Ha viszont rosszabbul teljesít, akkor a piac várhatóan nagyon elveri a részvényen a port.
Így vélekednek a magyar elemzők
Somi András, a KBC Equitas vezető elemzője a GazdaságTV.hu-nak a Facebook részvényekkel kapcsolatban elmondta: a Facebook az amerikai tőzsdezárást követően teszi közzé első gyorsjelentését, melyet már tőzsdei cégként publikálhat, elemzők 1,2 milliárd dolláros árbevételre számítanak. Somi András véleménye szerint fordulat várható a Facebook kereskedésében.