A keddi esés után szerdán emelkedés következett az USA-ban, bár az ipari részvények (a Dow Jones index) végül kis süllyedéssel zártak. Ma a határidős indexek határozott emelkedést mutatnak.
Az európai indexek nagy része fél és egy százalék közötti pluszban van. Ezt azzal magyarázzák, hogy a jüan már stabil, a kínai export pedig magas szinten van. Itthon a BUX index szerény, negyed százalékos pluszban van. A Telekom és a Mol húzzák, az OTP és a Richter stagnálnak.
1. Kína tovább játszik a jüannal?
A hét elején a kínai jegybank engedte a dollár/kínai jüan árfolyamot hét fölé kúszni, vagyis leértékelődni a fizetőeszközét. Ez kisebbfajta tőzsdepánikot okozott, mert a kereskedelmi háborúban lényegében újabb frontot nyithat. Ez abból is látszik, hogy USA deviza-manipulátornak bélyegezte Kínát. (A deviza leértékelése ugyanis az exportot ösztönzi.)
Azután a héten a kínai jüan stabilitásának, stabilizálásának is volt köszönhető, hogy valamelyest magukhoz tértek a tőzsdék. De ha megnézzük a grafikont, az is látszik, hogy a hétfőihez hasonló magasságban van az árfolyam. (Azaz, mélységben a jüan.) A kínai központi bank ma a jüan középárfolyamát ma is a hetes szint felett határozta meg.
A mai kínai exportadat viszont eléggé kedvező lett, emelkedésről tanúskodott, ami pozitív hírnek számít.
USD/jüan (Grafikon: Tradingview.com) |
2. Megvan a magyar inflációs adat
A pénzromlás üzeme Magyarországon éves szinten 3,3 százalék lett, szemben a 3,4 százalék körüli várakozásokkal. A csekély eltérés miatt érthető módon a forint is csak kicsit változott. Valamelyest erősödött, 325,10 az euró. Az árfolyam bő egy hete a 328-at is elérte, azóta lassan erősödik.
3. Itt vannak a magyar gyorsjelentések
Jelentett tegnap este a Magyar Telekom és a Waberer’s, az előző pozitív meglepetést okozott, az utóbbi állítólag inkább negatívat. A telekomcég 1,7 százalékos pluszban van. A szállítmányozási vállalat részvénye mínuszban kezdett, de nullába sikerült visszaküzdenie magát.
Péntek reggel az OTP jelent, a Mol és a Richter már megvolt.
4. 1500 felett az arany, lezuhant az olaj
Az utóbbi napok tőkepiaci turbulenciái újra felfelé lökték az arany és az ezüst árfolyamát. A sárga fém átlépte az 1500 dollárt, a szürke a 17-et.
Szaúd-Arábia viszont újabb OPEC-ülést sürget, mivel az árak nyomottak. Az olaj az utóbbi napokban nagyot esett a rossz növekedési kilátások és a kereskedelmi háború, az amerikai-kínai viták miatt. A szerdai amerikai készletadatok sem voltak túl fényesek. Éjszaka mintegy öt százalékot zuhant a fekete arany.
Amerikai sovány sertés tőzsdei határidős ára (Grafikon: Tradingview.com) |
5. Vége lesz a húsevésnek?
Az ENSZ arról tárgyal, hogy a húsfogyasztás sokkal, de sokkal nagyobb szén-dioxid kibocsátást okoz, mint a növények fogyasztása. Az élelmiszer-fogyasztási és termesztési szokások radikális megváltoztatására szólítanak fel. Az egyre környezettudatosabb németeknél pedig a hús ÁFÁ-jának magas szintre emelése van napirenden.
Mindez a tőzsdei agrárcégek, gyorsétterem-láncok és szupermarketek életében is hozhat változást, ha megvalósul. Az amerikai határidős sertésárakon ez egyelőre valószínűleg nem érezteti hatását. Ezek esnek ugyan hetek óta, de ez szezonális. Amint a grafikonon is látható, szeptember-októberre, a grillezési szezon végére minden évben le szokott esni az ár. Késő tavasszal, kora nyárra pedig felmegy.