Cikkünk folyamatosan frissül.
11:40
Két és fél óra után beálltak az árfolyamok arra a szintre, amit a jelenlegi információk alapján reálisnak tartanak a befektetők - a 14:30-kor kezdődő kormányinfóig a kivárás lesz az úr a piacon. Ez a szint 4,1 százalékos mínuszt jelent a BUX esetében, 4 százalékos csökkenést tegnaphoz képest az OTP-nél, 8 százalék fölötti mínuszt a Molnál, 5 százalékosat a Magyar Telekomnál. A Richter enyhe pluszban forog, pár forinttal ér többet késő délelőtt, mint egy nappal korábban..
A forint egyelőre szintén nem gyengült tovább, délre az euró jegyzése 393 forint alá ereszkedett.
Friss tőzsdei és devizaárfolyamok >>
10:10
Nem akármilyen első órán vagyunk túl a tőzsdén, a kezdeti zuhanás után valamelyest konszolidálódott a helyzet - bár még így is jelentős veszteségben vannak az újabb extra terhekkel jó eséllyel érintett papírok. A BUX vesztesége 4 százalék körülire mérséklődött 10 óra után. Az OTP forgalma már meghaladta a 11 milliárd forintot, a 8510 (!) forintos napi mélyponton már sokan látták úgy, hogy eljött a vásárlás ideje - egy óra után 5 százalékos veszteségben jár a bankpapír. Így néz ki a chart 10 órakor:
Hogy az árfolyam megtámasztásához történtek-e sajátrészvény-vásárlások, azt jó eséllyel csak a holnapi közlésekből tudhatjuk majd meg.
A biztosítási szektort a tőzsdén képviselő CIG Pannónia 2,85 százalékos mínuszban forog.
A blechipek közül továbbra is a Mol áll a legrosszabbul, még mindig 8 százalékos mínuszban kereskednek a papírral. A PannErgy 5 százalékos mínuszban van, az Opus 4 százalék körül, az Alteo 2,1 százalékkal ér kevesebbet, mint a tegnapi záráskor.
A Magyar Telekom 385 forinton, 5 százalékos mínuszban forog. A 4iG 1,9 százalékos mínuszban jár.
Friss tőzsdei árfolyamok >>
A nap nyertese eddig a Richter, amely kimaradhat a különadókkal érintettek sorából - a gyógyszerpapír fél százalékos pluszban jár egy órányi kereskedés után.
09:35
Helyzetjelentés az első sokk után:
A BUX fél óra után 6 százalékos mínuszban jár. A Mol vesztesége továbbra is meghaladja a 10 százalékot, az OTP valamelyest korrigált, megjelentek a vevők is, 6-7 százalék körüli a veszteség. A bluechipek közül a Richter teljesít a legjobban, rövid időre kis pluszban is járt a gyógyszerpapír. A forgalom óriási, az OTP-vel majdnem 10 milliárd, a Mollal közel 2,5 milliárd forint értékben kötöttek üzleteket az első fél órában.
Friss tőzsdei árfolyamok >>
A forint tovább gyengül, 397-en is jegyezték már az eurót.
09:21
Szerdán kora este jelentette be Orbán Viktor, hogy a családok és a rezsicsökkentés megvédése, valamint a honvédség megerősítése érdekében különadókat vezet be a kormány, az alábbi szektoroktól várnak el extra befizetéseket:
- a bankoktól,
- a biztosítótól,
- a nagy kereskedelmi láncoktól,
- az energiaipari és kereskedőcégektől,
- a telekommunikációs társaságoktól
- és légitársaságoktól
várják hogy extraprofitjuk nagy részét ebbe a két alapba fizessék be. Részleteket most sem tudtunk meg első kézből, a ma délután fél 3-ra hirdetett Kormányinfón fog beszámolni Gulyás Gergely miniszterelnökséget vezető miniszter (amelyről természetesen lapunk is élőben tudósít).
Hogy mit tekint extraprofitnak a kormány, az részben a Kormányinfóról, leginkább pedig majd a várhatóan még később megjelenő Magyar Közlönyből derülhet ki. Korábban is nyúlt ilyen eszközhöz a kormány, most azonban egyebek mellett a koronavírus-járvány, a globális energiár-válság, az orosz-ukrán háború miatt számos olyan cég van a lehetséges érintettek között, amelyek egyébként sem acélos helyzetben várják az újabb extra terheket - ráadásul jelenleg is összességében százmilliárdos összegeket fizetnek be szektorális különadóként évente a költségvetésbe.
Az újabb különadók híre nem a semmiből érkezett, már korábban is jelezte a kormány, hogy ilyesmire készül a megbillent költségvetés kiegyensúlyozása érdekében. Az intézkedéseket ezért már korábban árazni kezdte a piac, az OTP és a Mol árfolyamát is régebb óta nyomasztották a várható intézkedések. Bár a miniszterelnök facebookos bejelentése jóval a tőzsdezárás után érkezett, az érintett bluechipek a budapesti tőzsdén már így is jelentős mínuszban zártak szerdán: az OTP és a Mol 4 százalék fölötti veszteséget könyvelhetett el, a Magyar Telekom pedig 3 százaléknál többet gyengült egyetlen nap alatt.
Mivel részletek a tőzsdenyitásig nem váltak ismertté a homályos bejelentésen kívül, a csütörtöki tőzsdenyitás idején a teljes bizonytalanság az úr - a befektetők ezt utálják a legjobban, ilyenkor a lehető legrosszabb forgatókönyvet kezdik árazni a piacok. Még azt sem tudni pontosan, hogy mely cégek lesznek érintettek a tőzsdei részvénytársaságok közül - persze vannak olyanok, amelyeknél gyakorlatilag biztosra vehetjük, hogy a profitjuk meg fogja szenvedni az intézkedést.
Az OTP mint első számú magyar bank garantáltan érintett, zuhanórepülésben kezdett a papír: másodpercenként nőtt a bukó a nyitásban, 5 perc alatt 7 százalékos esést szenvedett el az árfolyam, ez gyorsan 9 százalék fölé hízott, 9000 forint alatt járt ekkor a jegyzés. Itt sem álltunk meg: az első negyedóra végére 10 és 13 százalék közötti mínuszban rángatták a papírt. A helyzet rendkívül volatilis, újabb pár perc után 7,7 százalékra mérséklődött a veszteség.
A biztosítók közül a CIG Pannónia részvényeivel kereskednek a BÉT-en, a nyitásban 2 százalék fölötti veszteségben 310 forinton kötöttek üzletet a papírral.
Energiaipari és kereskedőcégek közül a Mol számíthat biztosan extra teherre - a legnagyobb zuhanást az első percekben itt láthattuk, 9,5 százalékos mínuszban, 2500 forint alatt forog a papír. Az Alteo részvényei pár perc alatt 5,5 százalékos mínuszba kerültek, majd 10 százalék fölé emelkedett a veszteség. A PannErgy részvényei közel 5 százalékot estek. Az Opusnak is vannak energetikai érdekeltségei (az Opus Tigáz és az Opus Titász is ide tartozik), az első percekben bő másfél százalékos veszteségbe került a papír.
A Magyar Telekom a bluechipek közül biztosan érintett, 5 százalékot veszített árfolyamából percek alatt. Az egyre nagyobb telekommunikációs portfólióval rendelkező 4iG 3 százalékos mínuszban kezdte a napot, ami gyorsan 7,5 százalékra hízott.
A tőzsdei árfolyamokat itt követheti >>
Az euró árfolyama 400 forint felé tart
A forint már este nagyot zuhant: míg szerda reggel még 383 forint alatt járt az euró jegyzése, a bejelentés előtt már 388-on járt az árfolyam, majd hirtelen 395 forintig szökött fel a jegyzés. Innen csak kisebb korrekcióra került sor reggelig, 392-393 forint közötti árfolyammal érkeztünk el reggel 9 órához, amikor újabb gyengülés indult - pár perccel 9 óra után újra 395 forint kürül jár az euró jegyzése, ahogy a Privátbankár.hu árfolyamoldaláról is kiderül:
A KBC Equitas reggeli gyorselemzésében azt írja: Technikailag továbbra is a 400-as szint lehet az irányadó, ezt egyelőre még nem érte el az EURHUF, vagyis új mélypontot nem ütött a márciusi szintekhez képest, ugyanakkor a 380-as támaszoktól valamelyest eltávolodott.