Kiderült az ég a tőzsdék felett, a német index 0,8, a francia 1,3, a brit 0,6 százalékkal emelkedik. Az amerikai határidős részvényindexek is fél százalék körüli pluszban vannak. Jó hír volt a német termelői árak erős visszaesése, kevésbé jó egy brit lakáspiaci adat és a vártnál kisebb kínai kamatcsökkentés.
A BUX index 0,7 százalékkal javít, az OTP 0,6, a Mol 0,9 és a Richter 0,7 százalékos emelkedése mellett. Az Opus tovább száguld, ma 5,5 százalékkal ugrik. Veszik magukat a cégek, a Richter, az Opus és a Pannergy is újabb részvénytranzakciókat jelentett.
A múlt héten tapasztalt negatív nemzetközi befektetői hangulat ellenére új történelmi csúcsot állított be a BUX index a csütörtöki kereskedésben, majd pénteken is ennek közelében tudott maradni.
Ellenálláshoz közelít a forint
Az euró/forint ma keveset változik, 382,50 az árfolyam, a pénteki forinterősödés egyelőre megállt. Az Equilor Befektetési Zrt. fontos ellenállási szintnek tekinti a 380-as határt, amelyhez az ár közeledik.
A dollár sem változik sokat, az olaj fél százalékkal emelkedik. Jövő héten viszont újabb kamatdöntő ülést tart a Magyar Nemzeti Bank, ami turbulenciákat okozhat.
Veszélyben a gázellátás?
A Woodside ausztráliai LNG-létesítményeinek dolgozói úgy döntöttek, hogy ultimátumot adnak a vállalatnak. Ha szerdától hét munkanapon belül nem sikerül megállapodniuk a vezetőséggel, sztrájkba lépnek – írta az Erste Befektetési Zrt. Így szeptember 2-án munkabeszüntetés kezdődhet, ami a gázárak nagyobb volatilitását eredményezheti globálisan is.
Nagyot ugrott az európai gázár, de…
…inkább a legközelebbi, már kilenc nap múlva kifutó szeptemberi határidő hektikus, a többi nem annyira. Szeptemberre közel hét százalékkal, 39 euró környékére ugrott ma az árfolyam, az októberi csak alig öt, a novemberi három százalékkal ment fel.
A téli hónapokra mindenesetre sokkal magasabb áron lehet földgázt vásárolni (50-60 euróért egységenként), mint amekkorát az utóbbi hónapokban megszokhattunk (25-40 euró). Egy év alatt pedig így is mintegy 80 százalékkal zuhantak az árak.
Csalódást okoztak a kínaiak
A vártnál kisebb kamatvágásról döntött kora reggel a kínai jegybank, az egy éves irányadó kamat 3,55 százalékról 3,45 százalékra csökkent. Az öt éves mutató pedig egyáltalán nem ment lejjebb, 4,2 százalék maradt.
A piacok, amelyek komoly gazdaságélénkítő intézkedésekre várnak a kínai gazdaságban, negatívan értékelték a hírt. A kínai indexek így 1-2 százalék közötti mínuszban tartózkodtak a záráskor.
Miért kéne száguldania az aranynak?
Számos, a gazdasági sajtóban olvasható cikk tévhiteket sorol fel "elemzése" alátámasztására. Ez gyakori probléma a fémipari ágazatban is – állítja az Investing.com. Egy cikk szerint például az arany nagy ralit mutathat be, ha Kína Tajvan megszállása mellett dönt. De ha ez nem okozná a sárga nemesfém emelkedését, akkor az arany azért fog drágulni, mert
- biztonságos menedék a nagyobb piaci ingadozások, áresések idején,
- az infláció,
- a Fed kamatcsökkentése,
- a központi bankok aranyvásárlása miatt stb.
Ezek az érvek a technikai elemző szerző szerint mind tévesek, amit történelmi példák sora bizonyít. Az arany éppenséggel emelkedhet, ha Kína megszállja Tajvant, a rali igazi oka azonban nem az invázió lesz.
Sokkal inkább az, hogy a fém piaca rövid távon olyan negatív hangulati szélsőségekhez közelít, ami a tapasztalatok szerint az ellenkező irányba fordítja majd. A cikk szerint az ezüstnél is "parabolikus rali" várható.
Megvan Trump kriptovaluta-vagyona?
Az Arkham Intelligence elemzőcég úgy véli, augusztusban közzétett pénzügyi kimutatások alapján megtalálta Donald Trump volt amerikai elnök kriptovaluta-tárcáját. Ezen főleg ether van, mintegy 2,8 millió dollár értékben.
A bankszámlákkal ellentétben a kriptovaluta-tárcák tartalma nyilvános, de sokszor nem lehet tudni, melyik tárca (számla) kié. Ráadásul egy személynek akár nagyon sok tárcája is lehet. Donad Trump korábban egyébként egyedi kriptoérmék (NFT-k) forgalombahozatalával is igyekezett forrásokat gyűjteni.
Folyik a SEC-XRP per
A múlt hét vége felé nagyot estek a vezető kriptovaluták, mára stabilzálódni látszanak.
A Ripple cég (XRP kriptovaluta) és az amerikai Értékpapír- és Tőzsdefelügyelet (SEC) közötti pereskedés valószínűleg még sokáig elhúzódik. Most egy kis eljárási lépés történt, ami a SEC javára szól, annak egy "előzetes fellebbezését" bejegyezték, amit a Ripple szeretett volna elutasíttatni.
A jogi vita középpontjában végső soron az áll, hogy a SEC-nek van-e joga szabályozni az XRP-hez hasonló kriptovalutákat. Az első ítélet tisztázta az XRP-t és a Ripple-t a vád alól, a SEC azonban azt szeretné, ha ezt az értékelést megváltoztatnák.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.