Forrás: Wikimedia Commons |
“Emergency move” – azaz vészintézkedésnek vagy sürgősségi lépésnek nevezte a Bloomberg a Fed mai, némileg, de nem teljesen váratlan kamatcsökkentését. A piaci szereplők eredetileg március 18-ra várták a kamatcsökkentést, esetleg áprilisra. Bár már pár napja akadtak olyan pletykák, hogy előbb is bekövetkezhet.
Különösen, mivel a jegybank szerepét betöltő szervezet pénteken, a Bank of Japan és a Bank of England hétfőn publikált hasonló értelmű közleményt. Amihez az EKB is csatlakozott e héten. Úgy tűnt, a világ összes jegybankjai képesek összefogni, hogy a koronavírus által kiváltott gazdasági visszaesést megállítsák.
Ennek köszönhetően a tőzsdék már hétfőn és kedd nap közben is szépen emelkedtek. Bár a tőzsdéknek a kamatcsökkentés alapvetően jó, a mai tőzsdenapnak mégsem kedvezett, illetve csak rövid ideig. A magyar idő szerint négy körül érkezett bejelentés először ugyan szerény mínuszból kisebb pluszba lökte az amerikai indexeket, de nem sokkal később megint fordulat jött. Az S&P 500 és a Nasdaq Composite indexek már egy százalékkal csökkennek. A Dow Jones pedig másféllel.
Beépülhetett az árba
Ennek magyarázata, hogy a csökkenés már beépülhetett az árakba. Ezen kívül, ha ennyire előrehozták és nem is a szokásos negyed, hanem fél százalékos volt a csökkentés, az nem jó jel. Arra enged következtetni, hogy a Fed szerint nagy a baj. Sokat elárul, hogy ilyen rendkívüli kamatcsökkentésre utoljára 2008-ban volt példa.
Jerome Powell Fed-elnök mindenesetre azt állította a döntés után, hogy “az amerikai gazdaság továbbra is erős, csak a vírus sokáig nyomás alá helyezi majd az aktivitást”.
A BUX és az OTP remekelt
Európában a délelőtt során voltak két százalék feletti pluszban is az indexek, sőt a német DAX 2,8 százalékos előnyre is szert tett. A nap végére ebből legalább megmaradt mintegy 1,1-1,5 százalék. Az előbb záró pesti parketten a BUX 4,25 százalékos emelkedéssel búcsúzott. A Mol és a Richter 3,8-3,9 százalékos, az OTP 5,5, százalékos drágulást mutatott.
További és frissebb árfolyamok itt láthatók
A forintnak is jót tehetett a lépés, az euró 336,20, egy forinttal olcsóbb lett tegnap óta. A dollár valamelyest gyengült, az arany és az ezüst három százalék feletti mértékben drágult. Elképesztően mélyre, 1,02 százalékra zuhant a tíz éves amerikai államkötvények hozama. A 2016-os, korábbi történelmi rekord 1,34 körül volt. A csúcs az utóbbi tíz napban rendszeresen megdől.
Segítség a forintnak
Amerikából kapott segítséget a forint a K&H Bank kommentárja szerint, mert ezzel a Magyar Nemzeti Bankra nehezedő nyomás is enyhülhet. (Egyelőre lesz szükség kamatemelésre.)
„Meglepő is, meg nem is a döntés. Azért nem teljesen váratlan, mert a piacon már elterjedtek a pletykák az amerikai kamatvágásról. A befektetők szerették volna kikényszeríteni, hogy a Fed lazítson, azaz csökkentse a kamatot a koronavírus miatti félelmek miatt. Ugyanakkor meglepő, mert egyelőre nincsenek konkrét, részletes adatok, hogy a járvány mennyire lassítja le a globális és az amerikai gazdaságot” – kommentálta Németh Dávid vezető elemző.
Az idegesség marad
A Fed mostani lépése egyébként nem csak a forintot érintette, hanem csökkentheti a Magyar Nemzeti Bankra nehezedő nyomást. Az elmúlt hetekben ugyanis egyre többen valószínűsítették, hogy a szigorítás irányába tesz lépéseket. A forinttal párhuzamosan a régiós devizák, a lengyel zloty és a cseh korona is erőre kaptak.
A bank megjegyzi, hogy a piacok sérülékenyek, egy-egy fontos makroadat vagy a járványról szóló hír hirtelen komoly mozgásokat generálhat.