Az „internetes időgép”, a Web Archive tanúsága szerint 2011-ben a Tresor-M Agent Kft. szabályos brókercégnek kinéző honlapot üzemeltetett Budapesten, a harmadik kerületi Sinkovics utcában. Forex-szolgáltatást (devizakereskedést) kínált, valamint befektetési jegyeket, vélhetően részben vagy egészben (engedéllyel) nem létező befektetési alapokban.
Fiatal és dinamikus, és nem létezik?
Többek között ezt írták: „a Tresor-M Agent Kft. egy fiatal és dinamikus vállalat, amely ügyfelek közvetítését végzi olyan befektetési alapkezelők felé, mint a Tresor Market. Csapatunk évtizedes tapasztalata és tudása alapján dönti el, hogy melyek azok a társaságok, akiknek a termékét elérhetővé teszi az értékesítői hálózatán keresztül.” (Tresor Market nevű alapkezelő nincsen Magyarországon.)
"Miért válasszon minket? Mert... - Az általunk közvetített termékeknek egyetlen célja, hogy nyugodt és kiszámítható anyagi helyzetet teremtsen ügyfeleinek. - Nincs apró betűs rész - Nem ígérgetünk, biztosítunk!" 2011-es állapot, Forrás: Webarchive, tmagent.hu |
A sajtóban nyomokban előfordult tudósítás a cégek tevékenységéről. A Nol.hu szerint például rendőrök már 2012 októberében rajtaütéssel elfogtak egy gyanúsítottat, de nemsokára szabadon engedték. Ráadásul visszaeső(k)ről lehet szó, ugyanis „a Tresor Market Ltd. mögött részben ugyanaz a kör sejlik fel, mint amelyik az MTS Bróker és a Safebróker nevű vállalkozást is „működtette”. E két cégre viszont a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletének több hónapos vizsgálódását követően tavaly októberben csapott le a BRFK. Több mint 300 befektetőjüktől megközelítőleg egymilliárd forintot vettek át magas hozam ígéretével, de néhány kiváltságostól eltekintve ügyfeleik még a tőkét sem kapták vissza” – írták még 2013. májusában. A Safebróker-ügyről a Privátbankár is beszámolt annak idején.
Csak ha tudja az ember, mit keres
A PSZÁF vagy már az MNB is feltette a feketelistájára valamikor a Tresor-cégcsoport egyik tagját, illetve „figyelemfelhívó” listájára azon cégek közé, amelyek engedéllyel nem rendelkeznek, ám látókörébe kerültek. A listát, a céget azonban főleg az találja meg, aki kifejezetten keresi, lehetőleg átlagon felüli Google-kereső képességekkel rendelkezik. (Például itt vagy itt.)
Seychelle-szigeteken bejegyezve
Az MNB mai közleménye így folytatódik: „A Magyar Nemzeti Bank (MNB) piacfelügyeleti eljárása nyomán megállapította, hogy a Seychelle Köztársaságban bejegyzett Tresor Market Corporation… befektetési szolgáltatásnak minősülő portfóliókezelést végzett. A Tresor Market Corporation azonban nem rendelkezik e tevékenység végzésére vonatkozó engedéllyel itthon… azt is feltárta, hogy a szintén a Seychelle-n bejegyzett TM Solutions Ltd., illetve a 1063 Budapest, Szinyei Merse utca 10. szám alatti székhelyű Tresor Market Agent Kft. és a Tresor-M Agent Kft. függő ügynöki (meghatalmazotti) tevékenységet végzett a Tresor Market Corporation-nak. E társaságok szintén jogosulatlanul, bejelentés hiányában közvetítettek befektetési szolgáltatási tevékenységet.”
Azonnali hatállyal megtiltják? Most?
A ma közzétett határozatban azonnali hatállyal megtiltották, hogy engedély nélkül befektetési szolgáltatási tevékenységeket végezzenek. Mivel ez egy több éves történet, túlzott kapkodással nem vádolható a hatóság. A Tresor Market 290 millió forint, a TM Solutions Ltd. 30 millió, a Tresor Market Agent Kft. 1,5 millió, a Tresor-M Agent Kft. pedig 3,9 millió forint piacfelügyeleti bírságot kapott. (Az ilyen bírságok a hasonló csaló cégektől rendszerint nem szoktak befolyni, vagy csak töredékesen.)
Az MNB hangsúlyosan ajánlja, hogy a fogyasztók minden, pénzügyi szervezettel történő szerződéskötés előtt a felugyelet.mnb.hu honlapon ingyenesen elérhető, piacfelügyeleti figyelmeztetéseket is tartalmazó adatbázisban előzetesen tájékozódjanak az adott piaci szereplő tevékenységének jogszerűségéről - írják. A közlemény linkjét hasznos lehet pontosítani: Jelenleg legalábbis itt érhető el egy tájékoztatás arról, hogyan lehet egy cég legális működéséről meggyőződni, és ha kétségei vannak az ügyfélnek, hová fordulhat. Itt pedig az aktuális figyelmeztetések a vélhetően jogosulatlan tevékenységekről.
Jön még ránk teherautó
Ahogy korábban már felmerült, az alacsony kamatok miatt egyre több megtakarító keres majd alternatívákat, és emiatt egyre több csaló is vadászni fog a lehetőségekre. Erre utal, hogy tavaly augusztusban egy több milliárdos csalás leleplezését jelentették be. (Szintén viszonylag későn, és a befektetett pénzek csak kis része került meg.)
A hasonló csalások, pilótajátékok, piramisjátékok legfeltűnőbb jellemzője nem is annyira az engedély hiánya, mint inkább az irreálisan magas kamat vagy hozam ígérete szokott lenni. Ha a piaci kamatok - jelenleg sajnos csak éves szinten 1-3 százalék - többszörösét ígéri valaki, érdemes gyanút fogni. Ez szinte biztosan arra utal, hogy tisztességes módon a pénzgyűjtő vállalkozás nem tudja, vagy nem is akarja visszafizetni a befektetést. (Erről itt írtunk részletesebben korábban, itt pedig egy videóinterjút láthatnak.)