Forrás: Wikimedia Commons |
Optimista volt a hangulat szerdán a fejlett részvénypiacokon, annak hatására, hogy az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed kamatdöntő ülésének jegyzőkönyvéből kiderült, nem a kamatvágási ciklus kezdeteként, hanem a kamatemelések közbeni kiigazításként tekintenek a július végi vágásra. Az Egyesült Államokban 1 százalékot közelítő, Európában viszont azt meghaladó mértékben emelkedtek a fontosabb tőzsdeindexek.
A jó hangulat csak részben ragadt át a ma nyitott ázsiai börzékre, míg a japán és a kínai részvénypiac enyhén pozitív tartományban járt, addig a hongkongi csaknem 1 százalékos mínuszt szedett össze. Európa is gyengén kezdett, a főbb börzebarométerek fél százalékpont körüli bukóval nyitották a napot, ám később már faragtak mínuszaikból, sőt a frankfurti DAX másfél óra múltán már „kizöldellt”. Az arany gyengült, de még mindig bőven 1500 dollár felett az unciája, kereskedését kivárás jellemzi atekintetben, milyen jelzés érkezik a Fed éves éves konferenciájáról a kamatok várható alakulásával kapcsolatban. Az olajárak az alacsonyabb amerikai készletek és a befektetői aggodalmak növekedése miatt enyhén csökkentek, az észak-amerikai könnyűolaj (WTI) 55-56 dollár között, míg a Brent típusú valamivel 60 dollár felett cserélt gazdát csütörtök reggel. A forint továbbra sincs kirobbanó formában, euróval szembeni árfolyama a 327,50-es szintet közelítette, ennek áttörése esetén viszonylag rövid időn belül tovább, akár 330 forint fölé gyengülhet az Equilor Befektetési Zrt. szerint. Fussuk át, mire lesz érdemes figyelni a hét negyedik napján.
1. Jackson Hole
A menü élére kétségtelenül a Fed ma kezdődő éves, kétnapos nagy konferenciája kívánkozik, amelynek csúcspontjára pénteken kerülhet sor, akkor áll a mikrofonok elé Jeremie Powell Fed-elnök. Abban azonban a július 31-ei kamatvágó ülés tegnap közzétett jegyzőkönyvének ismeretében aligha várható változás, hogy a Fed továbbra is a beérkező adatok és előrejelzések függvényében dönt majd. A legutóbbi monetáris enyhítésre is a kereskedelmi háborús bizonytalanság ellensúlyozása és az inflációs cél fenntartása érdekében került sor. A mostani határidős és opciós árazások szerint egyébként a Fed a következő, szeptember 18-ai ülésén további 25 bázispontot vághat az irányadó kamatán.
2. EKB-jegyzőkönyv
Ha a Fed-énél kisebb jelentőségű is, de érdemes lesz figyelni az Európai Központi Bank (EKB) legutóbbi, július 25-ei kamatdöntő ülésének jegyzőkönyvét, amelyen az uniós jegybank nem módosított irányadó kamatán. Ehelyett a tervezettől elmaradó tényleges és a megcélzott inflációra tekintettel a kormányzótanács kész igénybe venni minden rendelkezésre álló és a célnak megfelelő monetáris eszközt, hogy az inflációs célt elérjék és azt hosszabb távon tartani tudják.
3. Johnson-körút
Európai turnéja első állomásán, szerdán a brit miniszterelnök Angela Merkel német kancellárral találkozott, ma pedig Macron francia elnökkel egyeztet. Boris Johnson célja az EU-ból való szigetországi kilépésről megszületett egyezmény újratárgyalása, aminek lehetőségét az azonban az uniós vezetők már többször elvetették. Ha nem lesz megállapodás, akkor október 31-én jöhet a hard-Brexit, bár nem zárható ki, hogy még azelőtt a brit kormányfő megbukik, miután az ellenzéki munkáspárt várhatóan bizalmatlansági indítványt fog benyújtani.
4. Gyengélkedő magyar blue chipek
A négynapos ünnepet követően, két napos hendikep után gyengén próbált a tőzsdei mezőny után eredni a Budapesti Értéktőzsde. Különösen a Mol bukott nagyot, árfolyama új lokális mélypontra esett, amire nincs különösebb magyarázat. Az Equilor Befektetési Zrt. kritikusnak tartja az olajpapírok mai mozgását: amennyiben sikerülne visszakapaszkodniuk a 2 900-2 920 forintos tartományba, akkor pozitív korrekció indulhat, ellenkező esetben azonban folytatódhat a csökkenés. Márpedig ez utóbbi irányba indultak a Mol-részvények a csütörtöki kereskedés elején.
Az OTP Bank jegyzése a 12 200 forintos szintnél kapaszkodott meg, a közelben több fontos támasz is húzódik, így folytatódhat az oldalazó mozgás. A Richter és a Magyar Telekom képe nem feltétlenül pozitív, mindkét részvény árfolyamában folytatódhat a lassú lecsorgás.
Ma a CIG Pannóniára érdemes még figyelni, miután a reggel közzétett negyedéves gyorsjelentésében jelentős veszteségről számolt be, aminek hatására a tőzsdei kereskedés elején 4 százalékot meghaladó mínuszt szedett össze. Kérdés, merre indul az árfolyam, azt követően, hogy a befektetők megemésztették a biztosító adatait.