A súlya sem 31 gramm, mint egy troy unciáé kell legyen, hanem csak mintegy 20 gramm, gyártói még a sűrűség imitálásával sem foglalkoztak. Egy internetes aukciós oldalon hozzá lehetett jutni már néhány száz forintért, itthon. Egy uncia színezüst árutőzsdei ára egyébként jelenleg 17,2 dollár, mintegy 4400 forint.
Ez azonban csak a nyers, tört fém értéke, a gyártás, a numizmatikai (művészeti, gyűjtői, történelmi) érték, a kereskedők haszna az eredeti, jó állapotú amerikai ezüstérmék árát ennek kétszeresére is simán felviszi. Így inkább jellemzően 30-40 dollár egy új, egy unciás ezüstérme ára, vagyis 7500-10 000 forint között van.
Egész gyárak termelik
Nem véletlen tehát, hogy hamisítják. Érmékkel foglalkozó külföldi oldalak szerint egész gyárak álltak erre rá Kínában, és havonta több ezer érmét is értékesíthetnek, főleg internetes áruházakban, aukciós házakban. Van olyan is, amelynek az anyaga nemesfém, és jó minőségű veret, így alig különböztethető meg az eredetitől. De olyan is, amelynek csak a sűrűségét próbálják az ezüsthöz közelíteni, egyébként más fémek ötvözete, kidolgozása pedig elnagyolt.
Ezüstérme-sáskajárás
A Silverdoctors.com oldal tavalyi képriportja szerint nemcsak amerikai érméket, hanem ezüstrudakat, más országok befektetési érméit, régi kínai pénzérméket, sőt papírpénzeket és műtárgyakat, például kínai szobrokat is nagyüzemi méretekben hamisítanak. A Coinworld.com már 2016 februárjában felhívta a figyelmet a standard, amerikai gyártású ezüstrudak tömeges hamisítására.
Levélhez csatolt “aranyérme”
A lap részletesen értékeli a hamisítványok minőségét a gyártási eljárások alapján, még kategóriákba is sorolja azokat (D1-től D4-ig.) Ennek alapján úgy tűnik, hogy ha már a szakemberek is megtéveszthetők sok esetben, az átlagembernek nem sok esélye van megvédeni magát a profi hamisítóktól.
A Coinupdate október végi híre szerint két amerikai kongresszusi képviselő, Alex Mooney és Frank Lucas fordult a hatóságokhoz, hatékony fellépést sürgetve a mindent elöntő hamisítvány-áradat miatt. Leveleikhez mindjárt csatoltak is egy egy unciás, 1995-ös arany American eagle-nek (“amerikai sas”) kinéző érmét, azzal, hogy nyugodtan tartsák meg a címzettek, mert úgyis értéktelen wolfram-ötvözetből készült.
Wehrmacht vagy Wermahkt?
Egy uncia arany különben most 1320 dollár, ami 338 ezer forint, ezt az érmét azonban inkább 1400 dollár körül kínálják. A wolfram egyébként az egyik legsúlyosabb, pontosabban legsűrűbb fém, de viszonylag olcsó, ezért jól használható hamisításokhoz.
Hamis, és egy vagyon
Az eladó úgy védte magát, hogy hangsúlyozta: nem tudja, honnét származnak, és nem tudja, eredetiek-e. De volt, aki így is vásárolta. A gyűjtők néha az érdekesebb hamisítványokat is keresik, némelyiket nagyon is. Van olyan aukció, ahol jelenleg egy hamis “Mária-aranyforintot” 180 ezer forintra értékelnek.