Az európai indexek ma is pluszban kezdték a napot, de azután nagy részük mínuszba csúszott. Így a német mutató most 0,6 százalékos, a francia 0,4 százalékos gyengeséget mutat. A brit viszont némileg erősödni tud. Kínában a tegnapi nagy esés után csak mérsékelt süllyedés látható. Kisebb mínuszban vannak az amerikai indexhatáridők is, a piac főleg a heti gyorsjelentés-dömping fontosabb tételeire vár.
A német SAP a várakozásoknál jobb eredményről adott számot, Európából banki gyorsjelentések is jöttek (UBS, HSBC). Csütörtökön amerikai GDP-adat érkezik, pénteken PCE inflációs jelentés, amelyek a november 2-i Fed-kamatdöntés szempontjából igen fontosak lehetnek.
Itthon a BUX index a tegnapi alulteljesítés után ma 0,8 százalékkal emelkedik, az OTP 0,8, a Mol 0,1, a Richter 1,9 százalékkal megy fel. A Telekom, 0,2, a 4iG 3,0 százalékkal esik. A Brent típusú olaj több mint egy százalékos mínuszban, elérte a 90 dollárt, a hollandiai földgázár kissé esik.
Forint: vihar előtti vagy utáni nyugalom?
Ma 412,70 körül van az euró, mintegy egy forinttal lejjebb a hétfő estinél. Tegnap azonban egyesek szerint váratlanul nagyot gyengült a forint, mások szerint a hétvégén bejelentett, piacszerűtlen vállalati kamatstop nem tetszett a befektetőknek. A kora reggeli 407-408 forintról 414,90-ig ment fel a nap folyamán, annak ellenére, hogy a többi térségbeli valuta alig változott. Valamint a gázár is esett és a dollár is gyengült némileg.
Az MNB ma kamatdöntő ülést tart, de valószínűleg nem nyúl majd a kondíciókhoz. Az alapkamatot ugyanis nemrég 13 százalékon fixálták, egy másik kamatot pedig nemrég soron kívül emeltek. Azért a jegybanki kommunikációra nagyon figyelnek majd a piaci szereplők.
Miért nem erősödik a forint?
“Elég sok tényező alapján azt gondoljuk, hogy inkább erősödnie kell, s igazából értetlenül állunk a forint gyengesége mellett” – írja az Erste Befektetési Zrt. Érveik:
- A gázár alacsony, ársapkát vezettek be.
- Az MVM a gáz kifizetéséhez szükséges devizát az MNB-nél szerzi be.
- A külkereskedelmi deficit és a folyó fizetési mérleg a következő hónapokban nagy valószínűséggel javulni fog.
- Az effektív kamatráta 18 százalékra emelkedett.
- A makrogazdasági környezet és a kilátások ugyan romlottak, de a várakozásoknak megfelelően.
- Született egy 17 pontos egyezség az EU meg a kormány között.
- Valószínűnek tűnik a megállapodás december közepéig az uniós pénzek folyósításáról.
Mi lesz majd a Richter-jelentésben?
Nagyon erős jelentés jöhet a Richtertől a KBC Equitas szerint, így jók lehetnek a 2022-es számok is. Az eredményeket november 8-án teszik közzé.
Dinamikusan növekvő bevételekre és masszív profitszámokra van kilátás. A szeptember végén záródó időszakot a gyengébb forint is segíthette, az exportbevételek így kiemelkedően erősek lehettek. Változatlanul alulértékeltnek ítéljük meg a részvényeket a fundamentumok alapján.
Mennyi lesz a gázár jövő héten?
Az európai, hollandiai földgáz ára ma reggel egyes rendszerek adatai szerint tovább esett, átmenetileg 93,50 euróra is (Investing.com). Más rendszerek, mint a Barchart.com, viszont már 131,75 euró. Eláruljuk, hogy ha a piaci viszonyok nem változnának, a jövő héten a gázár mindenhol automatikusan 131,75 euróra ugrana. Hogyan lehetséges ez?
Valójában nem egy tőzsdei gázár van, hanem sok, mert különböző hónapokra, különböző szállítási időpontokra lehet üzletet kötni, különböző árakon. (Ez történik az összes többi nyersanyag árutőzsdei, határidős piacán is, az olajtól az aranyig vagy búzáig.) Amit a sajtóban emlegetnek, az a legközelebbi határidő szokott lenni. Eddig például a novemberi. Csakhogy – a szállítás időigénye miatt – novemberi üzleteket csak október 28-ig lehet majd kötni, vagyis a novemberi határidő akkor “kifut”.
Szakadék gázár és gázár között
Emiatt új határidő veszi át a helyét. Attól függően, hogy mely árfolyam-információs rendszerben mikor állítják át az aktuális legközelebbi határidőt novemberről decemberre, egymástól eltérő árfolyamokkal is találkozhatunk majd ezen a héten. Ez az olajnál is gyakran okoz zavart a felületes szemlélőknél.
Hogy miért van ekkora nagy szakadék a novemberi és decemberi gázár között, az megint más kérdés. Valószínűleg azzal függ össze, hogy az európai gáztárolók már szinte teljesen megteltek, míg a fűtési szezon egyelőre inkább takaréklángon megy. Aki akart, már bevásárolt földgázból, így a rövid távú gázkereslet minimálisra csökkent. Decemberben viszont ismét lesz szabad kapacitás, több a kereslet.
Hatalmas mennyiségű gyorsjelentés érkezik
Óriási mennyiségű gyorsjelentés jön a héten, köztük technológiai óriások, mint a Microsoft (MSFT), az Alphabet (GOOGL), a Meta Platforms (FB), az Apple (AAPL) és az Amazon (AMZN). De más szektorokból is hatalmas lesz az információ-dömping, így
- autógyártók
- légitársaságok
- energiaipari óriások
is jelentenek majd.
Fintech-bajnok miniszterelnök Nagy-Britanniában
A kriptovaluta-sajtó szerint a szektor barátja került vezető pozícióba a szigetországban. A korábban befektetési banknál dolgozó, vagyonos politikus már pénzügyminiszter korában azt tűzte ki célul, hogy Britanniát egyfajta kriptó- és blokklánc-központtá fejlessze. (Részben valószínűleg a Brexit miatt a pénzügyi világban meggyengült pozícióik erősítése érdekében.)
- Sunak 2021 áprilisában azt javasolta, hogy a pénzügyminisztérium és a Bank of England állítson össze egy munkacsoportot központi banki digitális valuta (CBDC) létrehozásának vizsgálatára.
- Majd 2022 áprilisában közzétette terveit, amelyek szerint az Egyesült Királyságot globális kriptotechnológiai központtá kívánja tenni.
Sunak kinevezésének bejelentését követően Adam Jackson, a kriptobarát Innovate Finance brit technológiai iparági szervezet igazgatója “a fintech bajnokának” nevezte az új kormányfőt.
Kína miatt aggódnak
Bár jött biztató adat is tegnap, a kínai gazdaság miatt is változatlanul aggódnak a befektetők. (Külkereskedelem, munkanélküliség, hatalomkoncentráció a pártkongresszus nyomán.) Ez szoríthatja le elsősorban az olaj árát is. Sokan abban reménykedtek, hogy a kongresszus után a zérócovid-politikának vége lesz, de egyelőre csalódniuk kellett.
Rég nem látott esésen vannak túl a kínai részvények, a befektetők aggodalmukat fejezték ki Hszi Csin-ping újraválasztása, illetve a kormánya erősödése kapcsán – írta a KBC Equitas.
Mostanában a kínai részvények amerikai tőzsdékről történő kivezetése miatt is aggódhattak a befektetők. A fontosabb részvények 10 és 20 százalék közötti esést produkáltak. A befektetők azonban mostanra már a kínai papírok alacsonyabbá vált értékeltségét is figyelhetik.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.