A tőzsdék a nap első részében inkább kivártak, nem is csoda, mert fontos hírek következtek. Megjelentek a heti munkanélküliségi adatok az USA-ban, 3,84 millió új kérelmet adtak be. Az elemzők csak 3,5 millió új kérelmet vártak a Bloomberg szerint. Így az amerikai tőzsdék esnek, az S&P 500 1,3, a Nasdaq indexe 0,7 százalékkal.
Európában az EKB nem nyúlt a kamatokhoz és egyéb kondíciókhoz mai ülésén, bár biztosította a piaci szereplőket, hogy bővíti eszközvásárlási programját, ha szükséges. Ez valószínűleg nem jelentett semmi újdonságot a piaci szereplőknek, a részvénypiac némileg csalódottan vette tudomásul mindezt. Úgy tűnik, kicsit többet vártak.
A francia, spanyol és az eurozóna GDP-adatai sem lettek jók, bár az olasz inkább pozitív meglepetést okozott. Az európai indexek a nap eleji minimális pluszokról egész nap lefelé csorogtak. A német DAX végül 2,2, a brit FTSE 100 3,5 százalékos mínuszban végzett.
Az OTP állta a sarat
Ehhez képest a Budapesti Értéktőzsde indexe egész nap felülteljesítő volt Európához viszonyítva. Végül kissé lejjebb süllyedt ugyan a nap közepi szépp magasságból, de így is egy százalékos pluszban búcsúzott. Ez kizárólag az OTP 3,6 százalékos emelkedésének volt köszönhető. A Mol 0,4 százalékkal süllyedt, a Richter és a Telekom pedig lényegében stagnált. A forint erősödött, 1,3 forinttal lejjebb került az euró, 353 forintra.
További és frissebb árfolyamok itt láthatók
Május elseje egyébként a legtöbb európai országban munkaszüneti nap és tőzsdeszünnap lesz, de az amerikai kontinensen és Ázsia néhány országában nem. Japánban a jövő hét elején lesz pár ünnepnap.
Egyelőre nem fizet osztalékot a Mol
Az amerikai olaj most is 18 százalékos pluszban van (17,80 dollár körül), az északi-tengeri Brent viszont mérsékelt, hat százalékos emelkedést mutat (25,80).
A koronavírus miatt a Mol éves rendes közgyűlése helyett “rendhagyó közgyűlést tartott, amelyen a napirendi pontokról a vállalatcsoport Igazgatósága döntött” – tette közzé a társaság. Jóváhagyták a vállalatcsoport osztalékra vonatkozó válságjavaslatát, a helyzet normalizálódásáig a cég visszatartja a 2019-ben keletkezett teljes adózás utáni nyereséget. Esetlegesen kifizetheti később, részben vagy egészben, ha a részvényesek úgy döntenek. Ezen kívül jóváhagyták a 2019-es pénzügyi jelentést és konszolidált pénzügyi beszámolót.
Jól szerepelt a Twitter is
Egymás után jelentenek a technológiai nagyágyúk, ma reggelre jött a Facebook, a Microsoft, a Tesla és a Qualcom. (Erről itt írtunk.) A Twitter negyedéves jelentése is jól sikerült, a felhasználók száma és az eredmény is nőtt. Ám a hirdetési trendek nem voltak túl biztatóak, a jövő miatt aggódó befektetők eladásai nyolc százalékkal nyomták le a részvény árát.