Európában a német DAX, a francia CAC és a brit FTSE 100 egyaránt 0,4-0,5 százalékos pluszban fejezte be a napot, aminek számos oka lehet. Egyik az euró gyengülése, ami jó az európai exportőröknek. Az euró/dollár 0,6 százalékos mínuszban van (1,0750 körül). Egy másik, hogy Donald Trump amerikai elnök most az adótörvények felé fordul, a befektetők úgy vélik, sikerülhet a tőzsdei cégeknek is kedvező adóreformot elfogadtatnia.
Jó makroadatok is jöttek a héten Amerikából, ma a lakáspiacról érkezett a vártnál kedvezőbb szám. Az olaj árának lendületes emelkedése miatt pedig Európában és az USA-ban egyaránt az energiacégek részvényei mentek fel a legjobban, a bankok ma nagy átlagban mínuszban teljesítettek. Végül a Fed különböző vezetőinek nyilatkozataira is figyelnek a napokban.
Elbizonytalanodtak az amerikai tőzsdék
Itthon a BUX index is fél százalék körüli pluszban nyitott, de innét egész nap lefelé csorgott és 0,2 százalékos mínuszban végzett. Némi vigasz, hogy a lengyel, cseh, olasz, spanyol mutatók is gyengék voltak. A Mol és az OTP fél százalék körüli esést produkáltak (20 200, illetve 8320 forintra), a Richter viszont 0,4 százalékkal 6627 forintra felment. A Telekom egy forinttal 488-ra süllyedt.
A forint kissé erősödött, 309,40 volt az euró, 30 fillérrel olcsóbb. Az amerikai tőzsdék kis mínusszal nyitottak, innét kis pluszba mentek át, este hat óra után pedig valahol a kettő között álltak. Az S&P 500 ugyanis változatlan, a Nasdaq 0,2 százalékos pluszban, a Dow Jones 0,3 százalékos mínuszban van.
Nincs meglepetés Londonból
Az olaj a vártnál kedvezőbb amerikai készletadat mellett az OPEC következő lépéseivel kapcsolatos spekulációk, a romló líbiai harci helyzet miatt is drágulhatott. Este már két százalék körüli pluszban, 49,40 és 52,40 dolláron állt a WTI és a Brent. Anemesfémek alig mozdultak.
A britek benyújtották az EU-ból való kilépésről szóló hivatalos értesítést, ez azonban már régóta tudott volt, így nem okozott meglepetést. A font a dollárhoz képest gyengült ugyan, de az euróval szemben erősödött.
Ez jöhet Törökországban
Az elnöki rendszerről szóló török népszavazás esélyeit latolgatja a Bloomberg tőkepiaci szempontból. A lényege, hogy ha győznek az igenek, azaz Erdogan elnök megkapja a teljhatalmat, az a legjobb forgatókönyv lenne a török eszközök számára, mert megszűnne a bizonytalanság. Ezzel csak az eddigi hatalmi helyzet konzerválódna.
A nemek többsége, vagy a népszavazás elhalasztása nagy politikai bizonytalansággal és a török eszközök árának zuhanásával járhat. Az árfolyamoknak ugyanis a bizonytalanság nagyon nem tesz jót. Ma a török líra mindenesetre pár nap esés után újra erősödött.
Nem lesz fúzió
Megakadályozta az Európai Bizottság a londoni tőzsde felvásárlását – írja a KBC Equitas. Ez már az ötödik próbálkozás volt, hogy a német tőzsde megpróbált egyesülni a londonival, azonban a versenypolitikáért felelős EU biztos megakadályozta azzal, hogy monopólium jönne ezzel létre a kötvénypiacon és sérülne a piaci verseny.
Kilőtt a Commerzbank a KBC Equitas szerint, és rendkívül ígéretesen fest a technikai képe, „hiszen összejött a kitörés, amelyet legutóbbi elemzésünkben vártunk. Ezzel komoly tér nyílt meg a további emelkedéshez, azonban nem kizárt, hogy a nagy emelkedés után egy kisebb erőgyűjtés jön a papírnál” - írják.
A magyar cégek osztalékfizetéseiről tett közzé egy alapos összefoglalót az Equilor blogja.
Gyengébb lehet a forint
Keményen odalépett a gázra az MNB az Erste Befektetési szerint, mert mindhárom bejelentett intézkedés a forintlikviditás növelésének irányába mutat. Egyrészt a három hónapos betét keretösszege a jelenlegi 750 Mrd forintról 500 Mrd forintra csökken, miközben a piac 600 Mrd forintot várt. Ez 100 Mrd forint pluszt jelent, amely a bankrendszerben fog keringeni és tovább nyomhatja le a bankközi kamatlábakat.
Az euró-forint swap tendereket is bővíti 6 és 12 hónapos futamidőkkel, ami szintén likviditásnövelő tényező. Az előrejelzési időhorizont kettőről három évre növekszik, amely segíthet abban, hogy egy magasabb inflációs perióduson is átnézzen az MNB. Ezek mind forintgyengítő tényezők, miközben a gazdasági folyamatok viszont forinterősítőek. A brókercég szerint az euró-forint továbbra is a 305-315 forintos sávban fog mozogni, de ezen belül a gyengébb oldal felé fog tendálni.