Ma sincs jó hangulat az európai tőzsdéken, a német index 1,8, a francia 1,7, a brit 0,7 százalékkal esik. A legfontosabb téma most az, hogy tegnap Jerome Powell Fed-elnök tegnap fél százalékos májusi kamatemelésről, sőt az infláció elleni intézkedések gyorsításáról beszélt, amivel alaposan megijesztette a részvénypiacokat.
Az addig tűrhetően alakuló árfolyamok határozottan lefelé fordultak, az S&P 500 másfél, a Nasdaq indexe több mint két százalékkal zuhant a végére. Ma a tengerentúli határidős indexek további 0,3-0,4 százalékkal csúsznak lefelé, lehet, hogy ma sem lesz pozitív fordulat.
Itthon a BUX index csak 0,1 százalékkal megy le, a Mol 1,9 százalékos esése húzza vissza. Az olajtársaságot valószínűleg azok a hírek érintik rosszul, amelyekből arra lehet következtetni, hogy az üzemanyagár-befagyasztás hosszabb ideig megmaradhat. Az OTP 0,9, a Richter 0,7 százalékkal emelkedik, a Telekom és a Waberer’s fél százalékkal esik a nagyobb forgalmú részvények között.
A forint erősödését mintha megállította volna a 370-es euróárszint, bár reggel rövid időre 369,5-ig süllyedt, de ez nem volt tartós. Most ismét a 371-et ostromolja, ami hetven fillér plusz a tegnap délutánhoz képest.
15 ezret is megér az OTP?
Alapvetően optimistának látszanak a magyar részvényelemzők az OTP-re, és túlzottnak tartják az árának esését. Így április elején az Erste Befektetési Zrt. “13 400 és 20 000 forint között” határozta meg a bankpapír fair értékét, majd a saját stop loss-szintje felülbírálásával erre még rá is erősített,15 699 forintos “kiszállási ponttal”. Most a KBC Equitas is jóval a ma 10 770 forint körüli tőzsdei ár feletti értéket számolt.
A járvány után várhatóan jelentős negatív hatást okoz az ukrajnai háború, emiatt pedig ismét nagy leírásokra lehet számítani a banknál, ami a részvény fair értékére is csökkentő hatással van – írja a brókercég. Az orosz és az ukrán leánybankot leszámítva azonban stabilitás látható a pénzintézet gazdálkodásában.
Viszonylag széles sávban mozoghat az OTP fair értéke. Többféle eshetőséget figyelembe véve frissítettük modellünket, amelyben alapesetben 15 ezer forint körüli fair értéket becsültünk, ami azonban a leírások függvényében jelentősen változhat.
Musk nem adja fel a Twittert
Miután a Twitter menedzsmentje keresztbe tett neki, Elon Musk tőzsdei felvásárlással szerezné meg a Twitter feletti ellenőrzést, amire állítólag össze is hozza a megfelelő összeget. Az Equilor Befektetési Zrt. szerint a Wall Street-i bankok és néhány nemzetközi bank is felsorakozott, hogy támogassák.
A Morgan Stanley, Musk tanácsadója ígéretet tett arra, hogy biztosítja a pénz legnagyobb részét, körülbelül 5,5 milliárd dollárt. Összességében 25,5 milliárd dollár érkezne különböző hitelkonstrukciók formájában egy tucat banktól.
Musknak körülbelül 75 napja van az üzlet végrehajtására. A Twitter-részvények árfolyama tegnap csak 0,8 százalékot emelkedett, de 17-18 százalékot ment Musk első bejelentése óta.
Volkswagen kontra Tesla párharc indult
A Tesla remekül sikerült gyorsjelentése mellé ünneprontásra vetemedett a CNN Business, amely kilátásba helyezi, hogy a Volkswagen legyőzi a Teslát. Bár a Tesla még mindig a király, 2021-ben több mint 936 000 eladott elektromos járművel a globális elektromosautó-piac mintegy 14 százalékát uralta. De a Volkswagen sincs messze mögötte, 11 százalékot szerzett, miközben 2020-hoz képest megduplázta elektromosjármű-eladásait.
Most a vállalat arra törekszik, hogy átvegye a vezető helyet. Búcsút mond a belsőégésű motornak, és a következő évtizedben fokozatosan kivonja az összes benzinüzemű járművet az amerikai kínálatából. A következő öt évben több mint hétmilliárd dollárt költ kutatás-fejlesztési és gyártási kapacitásának növelésére Észak-Amerikában. A Tennessee állambeli Chattanoogában található új akkumulátor-technológiai laboratórium májusban kezdi meg működését.
Kiút a SUV-fiaskóból
Scott Keogh, a Volkswagen Group of America vezérigazgatója arra a kérdésre, hogy milyen problémákkal küzd a Volkwagen az Egyesült Államokban, azt felete:
Jelentéktelenek voltunk és nem kedveltek bennünket. Elkéstünk a SUV-okkal, másrészt ott volt a károsanyag-kibocsátási fiaskó. De szorgosan dolgoztunk, hogy mindezt helyrehozzuk. A SUV-ok aránya például autóink 14 százalékáról 70 százalékra nőtt.
Egy évvel a Coinbase-mánia után
A kriptodevizák tegnap este a részvénypiachoz hasonlóan lefelé indultak el, ma a bitcoin és az ether három százalékos mínuszban van. Az előbbi 40 500 dollár, az utóbbi a 3000 dolláros határral küzd.
Egy évvel vagyunk a Coinbase Global (COIN) IPO-ja után, amit óriási “hype” (hírverés, mánia) övezett és a bicoin árfolyamcsúcsa kísérte. Azóta azonban a legtöbb tőzsdén jegyzett kriptotársaság mínuszban van a bitcoinhoz képest is. A Coinbase részvényei közel 55 százalékkal estek, a bitcoin csak mintegy 26 százalékkal van lejjebb – foglalja össze a Coindesk. A Nasdaq 100-as index csupán 1,5 százalékkal csökkent.
Összedolgoznak a kriptocégek a bankrendszerrel?
A Goldman Sachs segítséget készül nyújtani az FTX kriptodeviza-tőzsdének az Egyesült Államokban a jogi szabályozás negatív hatásainak csökkentéséhez – írja a Financial Times. A két cég vezérigazgatói állítólag zárt ajtók mögött tartott megbeszélést egy lehetséges partnerségről márciusban.
Az FTX és a Goldman kapcsolata jól mutatja a banki szolgáltatók és a kriptotőzsdék közötti, egyre szorosabb partnerségeket. A Goldman vezette a Coinbase 2021-es tőzsdei bevezetését is.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.