Parádés hétzáró a "fiscal cliff" növekvő árnyékában
Fantasztikus hangulatban fejeződött be pénteken a heti kereskedés. Mind a nyersanyag, mind a részvénypiacokon nagy volt az eufória, bár a heti események azt ekkora mértékben talán nem is indokolták volna. A tűzijáték a péntek délutáni amerikai makroadatnak szólt, ami szerint júliusban a vártnál jóval több új munkahely keletkezett az amerikai gazdaság nem mezőgazdasági szektoraiban. Az adat ugyanakkor elég felemás volt, hiszen ugyan tényleg bőven a várt feletti számot hordozott, azt is mutatta, hogy a munkanélküliségi ráta ismét a februári szintjére, 8,3 százalékra ugrott vissza a nyár közepén. A piaci szereplőket és a gazdasági döntéshozókat nem csak ez aggaszthatja, hanem a jövő évben várható úgynevezett "fiscal cliff", amely nem más, mint az automatikusan életbe lépő adóemelések és megszorítások együttes hatása, ami az amerikai Fed számításai szerint újabb, akár 1,5 - 2 millió friss munkanélkülit is a hivatalokba terelhetnek. Az amerikai Fed elnöke, Ben Bernanke korábban már világossá tette, hogy ez ellen a Fed tehetetlen, ezen a problémán egy újabb pénznyomdával sem tudnak segíteni.
Mariano Rajoy szorítja a spanyol nadrágszíjat, de kérdés, hogy meddig tudja
Az európai piaczárás hangulatát ugyan már nem befolyásolta, de ismét fontos hírek jöttek Spanyolországból pénteken. A spanyol kormány százmilliárd eurós takarékossági csomagot jelentett be a hét utolsó napján. A Mariano Rajoy miniszterelnök hivatalos honlapján közzétett információ szerint a következő három évben 102 milliárd eurót terveznek megtakarítani: 13 milliárdot az idén, 39 milliárdot jövőre, és 50 milliárdot 2014-ben. Az összeg 57 százalékkal több, mint amire korábban számítani lehetett. A kormány júliusban már bejelentett egy 65 milliárd eurós takarékossági programot, amelyben adóemelés és kiadáscsökkentés egyaránt szerepel.
A most bejelentett, Brüsszelben is bemutatott terv azzal számol, hogy 2013-ban még 0,5 százalékkal zsugorodik a spanyol gazdaság, de 2014-ben már 1,2 százalékkal növekedni fog. Az euróövezet negyedik legnagyobb gazdaságának teljesítménye idén várhatóan 1,5 százalékkal csökken a minden eddiginél keményebb megszorító intézkedések miatt. Az euróövezeti országok pénzügyminiszterei júliusban hagyták jóvá azt a hitelprogramot, amelynek alapján Spanyolország 100 milliárd euróig terjedő nemzetközi támogatást kap bankágazatának konszolidálására. Elemzők azonban arra figyelmeztetnek, hogy minden bizonnyal nem csak a bankszektort, hanem az államot is menteni kell, tekintettel a tartományok egyre brutálisabb pénzügyi gondjaira. Az is egyre súlyosabb kérdés, hogy a spanyol társadalom mit és meddig hajlandó tolerálni, a megszorítások ugyanis húsbavágóak.
Miki egér, Wayne Rooney és a többiek
Bár a fókusz elsősorban az európai válsággal kapcsolatos bejelentéseken marad a jövő héten is, az Egyesült Államokban még lesz néhány fontos gyorsjelentés a kifutóban levő második negyedéves szezonról. A jelentések nagy része már megvolt. Az előzetes vélemények elég visszafogottak voltak, hiszen az elemzőcégek nagy része visszavett a korábbi nagy elvárásokból. A MarketWatch összeállítása szerint a jelentések 68 százaléka meghaladta a bevételi elvárásokat, viszont mindössze 41 százalékuk haladta meg az értékesítéssel kapcsolatos előrejelzéseket. Ez is a világméretű kereslet folyamatos visszacsúszását igazolja vissza. Jövő kedden jelent a Walt Disney, aztán szerdán érkezik a Macy's és a News Corporation beszámolója. Több kiskereskedelmi lánc gyorsjelentése is várható egész héten, ezek általában jó képet adnak az amerikai kereslet és a fizetőképesség alakulásáról. Szintén egész héten érkeznek majd nagyobb technológiai cége gyorsjelentései is. ( Cognizant Technology Solutions, Leap Wireless International, Youku, Priceline.com, Nvidia).
Pénteken jön a várva várt Mancester United IPO a New York-i tőzsdén. A legsikeresebb angol futballklub már régóta kacérkodott a tőzsdére menetele, most nagy kérdés, hogy a hosszú válogatás után hogyan állja meg a helyét és mekkora sikerrel a Wall Streeten a tizenkilencszeres angol bajnok, tizenegyszeres angol kupa-győztes, háromszoros Ligakupa, szintén háromszoros BL és kétszeres Európa Kupa győztes.
Makrofronton nem lesz annyira erős a hét. Szerdán képet kapunk az Egyesült Államok gazdaságának második negyedéves produktivitásáról, csütörtökön jön a beszámoló a múlt heti első munkanélküli segély-kérelmekről, és szintén ezen a napon érkezik a júniusi külkereskedelmi mérleg-adat, ami az előrejelzések szerint további emelkedést mutat majd. A Fed elnöke, Ben Bernake két kisebb beszéde is esedékes a héten, ezekben azonban várhatóan nem lesz meglepő, vagy váratlan utalás az eddigi bejelentésekhez képest. Miután Magyarországon törvényhozási szünet van, a forint árfolyamát és a Budapesti Értéktőzsdét várhatóan továbbra is elsősorban a nemzetközi hírek és piaci mozgások irányítják majd.