A keddi, Európában eléggé rossz nap után az amerikai tőzsdeindexek végül mégis pluszban zártak és a jó hangulat szerdán is kitart. A német és francia indexek fél százalékkal, a választási harcba került brit mutató 0,1 százalékkal nőtt eddig, az amerikai határidős indexek is újra pluszban állnak.
Szerdán konjunktúrafelmérések eredményeire és a tengerentúli ADP indexre figyel majd a piac, csütörtökön az EKB kamatdöntésére, pénteken pedig az újabb amerikai munkaerőpiaci adatokra. Három százalékkal emelkedett a Samsung részvénye, miután a várakozások szerint a cég az Nvidia beszállítójává válhat.
A Richter húzza a BUX-ot
A BUX a keddi veszteség egy részét ledolgozta szerdán a delelőtti kereskedésben, 0,8 százalékkal emelkedik. A Mol 0,1, a Magyar Telekom 0,9 százalékkal ment fel, míg az OTP 0,2, a Richter pedig 2,1 százalékkal esett.
Első látásra nem jön ki a matek, hogy miként emelkedhet így a BUX index, ám van magyarázat: a Richterről szerdán esett le a 432 forintos osztalékszelvény, miközben az árfolyam esése csak 205 forint. Vagyis valójában nőtt az értéke, nagyjából két százalékkal, ezzel ez a nap húzópapírja. (Az osztalékkifizetés első napja június 13-án lesz.)
Megállt az olaj esése
Az euró 392,70 forint, ötven fillérrel a kedd esti szint alatt áll. Az európai földgáz emelkedése szelídült, szerdán csak 1,3 százalékkal drágul. A kőolaj kedden is gyengült, ezúttal az amerikai készletadatokra vonatkozó adat nyomán, de a rosszkedv valójában a múlt hét végén, az OPEC ülése miatt kezdődött. A szerda délelőtti olajárak minimális emelkedést mutatnak.
Kenterbe veri a zloty a forintot
A lengyel zloty is gyengült az euróval szemben a keddi kereskedésben, de az egész évet tekintve bőven felülteljesíti a forintot (lásd a fenti ábrát). Közvetve, például az euró/dolláron keresztül a forint szempontjából is fontos lehet az EKB csütörtöki kamatdöntő ülése és az amerikai foglalkoztatási adatok.
A külkeradatok erősítették a forintot?
A devizapiaci adatok alapján tehát továbbra sem javul a hangulat a hazai devizapiacon, már egy hete gyengül a forint. A múlt hét 384-es csúcsa után kedden 393-ig gyengült a magyar deviza az euróval szemben – írta az Erste Befektetési Zrt. Szerda reggel publikálta a KSH az áprilisi árukülkereskedelmi adatokat, melyek új historikus rekordról tanúskodnak.
Ez az adat jót tett a lelkeknek és szerda délelőtt némi erősödést láttunk, 392 körül mozgott az árfolyam.
Az USA-ban a rendelésállomány jobban nőtt, mint várták, ugyanakkor kevesebb volt a betöltetlen munkahely, mint ahogy becsülték. Ez a munkaerőpiac hűlését jelzi, de úgy, hogy a gazdaságra nézve a hatása nem tűnik jelentősnek.
Ennek lehetett örülni – írta a brókercég.
Tovább szárnyalhatnak a közép-európai részvények?
Makrogazdasági hátszél repítheti tovább a közép-európai részvényeket, fordulhat a kocka reálgazdasági téren a VIG Alapkezelő Total Return blogja szerint. A térség gazdaságai tavaly a nyugat-európai társaiknál is mélyebbről indultak, mert szenvedtek a gyenge német gazdaság teljesítménytől és a 2022-es energiakrízis következményeitől.
Ám 2023 második felében sikerült irányba állnia a hajójuknak, a következő hónapokban pedig várhatóan átveszik a stafétát az amerikai gazdaságtól is. A reálgazdasági folyamatok az elemzők számai szerint a 2025-ös profitokban is meg fognak mutatkozni.
A CETOP közép-európai részvényeket tömörítő indexére vonatkozó profitaggregátum-várakozás idén eddig hat százalékkal került feljebb.
A legolcsóbbak közé tartozik a magyar tőzsde
Az olajcégek (így a PKN és a Mol) profitjára vonatkozó várakozások némileg csökkentek, a legnagyobb súllyal bíró pénzügyi szektor nyereségvárakozásai viszont nőttek. A közép-európai sztori tehát továbbra is erős képet fest, amelyet támogat az alacsony értékeltség – tették hozzá.
A magyar részvénypiac globálisan is a legolcsóbbak közé tartozik, jelenleg a török piaccal forog közel azonos szinten, így a kockázatokat jelentős mértékben beárazottnak látjuk – írta a Total Return.
Újra 71 ezer dollár felett a bitcoin
Huszonnégy óra alatt három százalékkal emelkedett a bitcoin árfolyama, 71 300 dollár is volt, jelenleg pár dollárral van 71 ezer alatt. Ennek oka lehet, hogy az amerikai bitcoin ETF-ek az eddigi második legnagyobb napi tőkebeáramlást regisztrálták kedden, összegszerűen 887 millió dollárról van szó. A Fidelity Wise Origin Bitcoin Fund (FBTC) alap 378,7 millió dolláros nettó beáramlással vezette a mezőnyt, a BlackRock iShares Bitcoin Trust (IBIT) 274,4 millió dollárral a második volt a Farside Investors adatai szerint.
Ez a legnagyobb nettó tőkebeáramlás az alapokba március 12-e óta, amikor rekordot jelentő 1,04 milliárd dollárt helyeztek el bennük. A bitcoin egy nappal később, március 13-án 73 679 dolláron elérte az eddigi történelmi csúcsát.
Történelmi csúcson a Binance érméje
Ugyanakkor a bitcoin-emelkedésben szerepet játszhatott Michael Novogratz amerikai milliárdos optimista nyilatkozata is, aki az amerikai politikától nagyobb támogatást remélt a kriptószektornak, és év végére százezer dolláros bitcoint prognosztizált.
Eközben a Binance kriptotőzsde saját fejlesztésű blokkláncának “natív” érméje, a BNB történelmi csúcsot döntött szerda délelőtt, 2021 májusa óta először. A korábbi rekord 691 dollár volt, szerdán viszont 710 dollár felett is kereskedtek vele. Ez mintegy 12 százalékos ugrás egy nap alatt. Az érme most 108 milliárd dolláros kapitalizációval a negyedik a rangsorban.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.