“Három éve azt mondtam, nem az a kérdés, hogy a bitcoin lesz-e százezer dollár, hanem hogy mikor. Akkor mintegy húszezer dollár volt, most 60 ezer felett van, de volt 70 ezer felett is. Akár egy éven belül is könnyen lehet százezer a chartok alapján, de persze meglepetések bármikor jöhetnek” – mondta Szilágyi Imre közgazdász, szervező a “B Day” budapesti blokklánc-konferencián.
A már 15 éves bitcoin piaci dominanciája változik ugyan, de ebben hosszú távon valójában nem lehet sem növekvő, sem csökkenő tendenciát megfigyelni. Az eddigi csúcsáról a bitcoin a konferencia időpontjáig csak 14, az ether viszont 40, a solana 43, a dogecoin 80, a ton (amely a Telegramhoz kötődik) nyolc százalékra van.
A bitcoin verhetetlennek látszik
Egyes “altcoinok” (további alternatív kriptovaluták) árfolyamai azonban 60-90 százalékkal maradtak el a korábbi csúcsaiktól. Az évekkel korábban igen népszerű EOS vagy az IOTA 98-99 százalékkal is esett, az utóbbi már a top 100-ból is kikerült. A bitcoin verhetetlennek látszik.
Jöhet olyan újítás, ami miatt egyszer a bitcoin is eltűnik a színről, de ennek egyelőre semmi nyoma. Újabb és újabb kihívók vannak, de az ether az egyetlen, amely két ciklusban is ki tudott tartani a második helyen. (A ciklusok a bitcoinnál a négyéves, két feleződés között eltelt időszakhoz kötődnek, és eddig bikapiacot és medvepiacot egyaránt magukba foglaltak – a szerk.)
Így az árfolyamjóslat nem is jóslat, inkább csak egy kis matematika – véli a szakember.
Hat jegyű és még nagyobb számok dollárban
De mennyi lesz a bitcoin 2039-ben? – tette fel a kérdést. Hal Finney. A bitcoin megteremtőinek egyike 2014-ben egy gondolatkísérletben 22 millió dolláros bitcoin-árfolyamot jósolt, legalábbis arra az esetre, ha az elterjedne az egész világon pénzként. Ő a világ összes vagyonát osztotta el a bitcoinok számával.
A tudományokban ismert Monte Carlo-szimuláció korábbi trendeket vetít előre. Eszerint a bitcoin 144 501 dollár lehet 2025 májusára, de legalábbis 95 százalék eséllyel 30 és 448 ezer dollár között lehet (ez persze igen széles sáv, ezzel nem leszünk sokkal okosabbak). A piacon létezik egészen extrém, egymilliárd dolláros jóslat is – a Fidelity-től –, annak megalapozottsága azonban kérdéses.
A minimum is félmillió dollár?
Szilágyi Imre számításai szerint a feleződések szerepe igen fontos, de az adaptáció (elfogadottság) is terjed. Így ebben a ciklusban 120 és 170 ezer dollár közötti árfolyam várható a "2024-2025-ös bikapiac végére", ami meglehetősen jól egybeesik a Monte Carlo-szimuláció eredményével is.
Ha ezt továbbszámoljuk 2039-re, akkor a “szuperminimum verzió” is 501 ezer és 710 ezer dollár között lesz. De ha az eddigi, logaritmikus görbéjű áralakulás fennmarad, és nem történik semmi váratlan, akkor 1,09 millió és 1,54 millió dollár közé várja a szakember az árfolyamot.
A bitcoin, mint menekülőeszköz
Ezt segíti a kínálat mérséklődése a feleződés után, ami miatt az árnövekedés gyorsulhat is. De befolyásolja az adaptáció változása – hogy lassul vagy gyorsul a bitcoin terjedése –, az infláció, a geopolitikai helyzet, a makrogazdaság, a technológiai innovációk is.
Mi a másik oldal, ami megdöntheti az elméletet? Az egyenlet másik fele a bitcoin/dollár képletben? Vagyis mi lesz, ha a dollárral történik valami? Ha összeomlik, mint annak idején a birodalmi márka? Jelenleg szilárd a dollár, mivel Kína ül a legnagyobb dollártartalékokon, még neki sem érdeke a dollár bedöntése. De lehet, hogy nem lesz ez mindig így. A bitcoin a menekülőeszközök közé tartozik, és ez a szerepe még erősödhet is. (Ahogy mostanában az aranynál is megfigyelhetõ.)
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.