Az európai tőzsdeindexek többsége pár ezrelékes mínuszban van péntek délelőtt, kivéve Svájcot és Dél-Európát, ahol kisebb pluszok láthatók. Az amerikai határidős indexek nem változnak érdemben. Csütörtökön az amerikai indexek először rekordot döntöttek, de a rekordhangulat nem tartott sokáig, fordulat jött.
Ennek oka lehet, hogy sajtó szerint a Fed több bankára is véleményének adott hangot, hogy a kamatlábak hosszabb ideig magasak maradhatnak. Az Eurózóna pénteken közzétett inflációs adata nem okozott meglepetést, a 2,4 százalékos érték megegyezett a várakozásokkal és az előző hónappal is. A vártnál erősebb ipari és gyengébb kiskereskedelmi adat érkezett Kínából
A BUX index egy százalék körüli mínuszban ingadozik, az OTP 1,4, a Richter 1,8, a Telekom 2,1 százalékkal süllyed, az utóbbira még visszatérünk. A Mol szerény pluszban áll. Az európai földgáz 2,4 százalékkal drágul, a kőolaj alig mozdult.
Mitől gyengül a forint?
A forint gyengült, 387,90 az euró, mintegy egy forinttal van a csütörtök esti szint felett. A gyengülésben szerepe lehet a dollár újból megindult erősödésének.
Az EUR/HUF 387 fölé ment ma reggelre, ezzel pedig technikailag a 200 napos mozgóátlagról mutatott be kisebb fordulatot – írja a K&H Értékpapír. Az előző hetekben azonban látványosan erősödött a forint az euróval szemben.
Így a mostani mozgás akár kisebb korrekcióként is értelmezhető.
Fontos nap lesz a keddi
„Fordult a forint” az Equilor Befektetési Zrt. szerint, a „következő meghatározó ellenállás” 389-re tehető, de reális lehet a „csökkenő trendvonal elérése is” 391-nél. A hétfői ünnepnapon alacsonyabb likviditásra számíthatunk, viszont a külföldi befektetők aktívak lesznek. A keddi MNB-ülésen 50 bázispontos kamatvágásra számít a brókercég.
Elmarad a Telekom-aukció
A Magyar Telekom lemondta a május 9-én, május 23-ra meghirdetett részvény-visszavásárlási aukciót, mert a vonatkozó Európai Uniós rendelet (MIFIR) alapján a közelmúltban változtak a befektetési vállalkozásokra vonatkozó kereskedési kötelezettség technikai szabályai.
Ez ellehetetleníti a Budapesti Értéktőzsde Nyrt. MMTS1 Aukciós Kereskedési Rendszerének használatát.
A társaság azonban továbbra is elkötelezett a 2024. február 22-én meghirdetett részvény-visszavásárlás mellett, és vizsgálja a megvalósítás időzítését és módját – teszik hozzá. (A Telekomnál a visszavásárlási aukció a részvényesek javadalmazásának része, az osztalék kiegészítése volt az utóbbi években.)
A Walmart miatt szárnyalt a Dow
A Dow Jones Ipari Átlag csütörtökön jelentős mérföldkőhöz érkezett, először lépte át a 40 ezer pontos szintet nap közben. Az S&P 500 és a Nasdaq is új rekordot ért el kereskedésben (de azután mindhárom mínuszban végzett). A „Dow” többek között a Walmart (WMT) miatt ért el új csúcsot, a kiskereskedelmi óriás részvényei azért szárnyalnak, mert a Wall Street becsléseit jóval felülmúló negyedéves eredményeket közölt.
A Walmart különösen az e-kereskedelmi üzletágától kapott lendületet, amely összességében 21 százalékos növekedést ért el. A Yahoo Finance szerint a többi jól menő részvény között szerepelt az Alibaba Group (BABA), az Advanced Micro Devices (AMD), a Costco (COST) és a Chubb Limited (CB).
Warren Buffet bevásárolt Chubb-ból
A Berkshire Hathaway felfedte titokzatos részvényüzletét, 25,9 millió részvényt birtokolt a nagy vagyon- és balesetbiztosítóból, a Chubb-ból az első negyedév végén. Ez részesedés most 6,6 milliárd dollárt ér, és mintegy hat százalékos tulajdonrésze van.
A Berkshire a tavalyi harmadik és negyedik negyedévben ugyanis bizalmas adatkezelést kért az Értékpapír- és Tőzsdefelügyelettől (SEC) egy vagy több részvénytulajdonára vonatkozóan. Feltehetően azért, mert Warren Buffett vezérigazgató úgy akarta felhalmozni a Chubbot, hogy ezzel ne hajtsa fel az árfolyamát. A papírok csütörtökön 4,1 százalékkal 263,3 dollárra emelkedtek a bevásárlás hírére. A Berkshire Hathaway pedig 0,5 százalékkal drágult – írta a Barrons.
Megváltozott az arany (és a bitcoin) szerepe?
A legismertebb menekülőeszköz, az arany szerepe megváltozott az elmúlt években, új látásmóddal is lehet közeledni hozzá – írja a Holdblog véleménycikke. Az utóbbi időben az “inflációs pozíciók közül” a reáleszközök – mint az arany, illetve a főbb kriptodevizák – árfolyamai emelkedtek. Megjelent, vagy inkább feléledt egy narratíva, hogy egy úgynevezett pénzügyi elnyomás, „financial repression” időszakának kezdetén vagyunk, ahol az állam megpróbálja elinflálni az adósságát, így a megtakarítókkal fizettetve meg azt.
Az állammal és a fiat devizákkal kapcsolatban szkeptikus befektetők így aranyba és bitcoinba menekülnek.
Az emelkedő reálkamatok ellenére magasan maradt az arany árfolyama, pedig történelmileg nem így szokott lenni. A látszólagos ellentmondást a kötvénypiaci árazások és az arany árfolyama között a jegybanki kereslet magyarázza.
A korábbi, inflációs kockázatot fedező eszközből geopolitikai kockázatot fedező eszközzé válik az arany.
Hamis kriptovalutákat álcáznak Binance-terméknek
Egyre több felhasználó esik olyan csalók áldozatául a kriptotérben, akik hamis kriptovalutákat terjesztenek a decentralizált tőzsdéken, és ezeket úgy állítják be, mintha a Binance Launchpool ajánlatok részei lennének – írja a világ legnagyobb kriptivaluta-tőzsdéje. A csalók „pre-sales” hirdetési kampányban, ideiglenesen létrehozott Telegram csoportokban és weboldalokon népszerűsítik az ajánlataikat, „amelyeknek semmi közük a hivatalos Binance Launchpoolhoz”.
A kripto-tranzakciókat nem lehet visszavonni, ezért a Binance-t nem terheli felelősség az elveszett pénzeszközökért.
Felhasználóként mindig résen kell lenni, és gyanúval kell kezelni az olyan ajánlatokat, amelyek túl szépek ahhoz, hogy igazak legyenek – írják. A valódi nagybefektetők nem szokták ingyen megosztani a „titkos receptjüket”, mindig a felhasználó felelőssége utánajárni a „Binance platformon kívül vásárolt pénzeszközök törvényességének”.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.