Az európai tőzsdék csúnya, egy százalék körüli esést mutatnak szerdán, amiben az autóipar rossz teljesítményének és a védővámok életbe lépésének lehet nagy szerepe. Az amerikai határidős indexek azonban emelkedést mutatnak. Rengeteg gyorsjelentés mellett fontos makroadatok is érkeztek, Európában GDP, az USA-ban főleg foglalkoztatási adatok.
A BUX index 0,1 százalékkal esik, ami a forintgyengülés, a pocsék GDP-adat és az európai hangulat fényében egész jó teljesítménynek látszik. Az OTP 0,2, a Richter 0,4 százalékkal esik, a Mol 0,1, a Telekom 0,2 százalékkal emelkedik. Már a 407, majd a 407,50 forintos szint is elesett, az euró jelenleg 407,75, a forint gyengülése tehát gyorsulni látszik. Drágul az arany és az olaj, két százalékkal esik viszont az európai földgáz.
Mitől esik a forint már megint?
A reggel kijött GDP-adatok kiábrándítóan gyengék lettek és a legrosszabb rémálmainkat is alulmúlták – írja az Erste Befektetési Zrt. A hét hátralévő részében elsősorban a nemzetközi adatdömpingre figyelhetnek majd a magyar szereplők is.
Amennyiben kedvezőtlen tengerentúli adatok érkeznek a munkapiacról, akkor talán levegőhöz juthat a magyar deviza.
A K&H Értékpapír szerint “egyelőre nem látszik a gyengülő trend megakadása„, a “GDP-adatot követően a forint kisebb gyengülést mutatott”. A piacokon uralkodó bizonytalan helyzet és az erősebb dollár sem kedvez a forint teljesítményének, de a többi régiós devizának sem – teszik hozzá.
Pocsék magyar GDP-adat érkezett
A vártnál is jóval nagyobb recesszióban van a magyar gazdaság Kiss Péter, az Amundi Alapkezelő befektetési igazgatója szerint. Pedig a gyenge ipari termelési adatok, valamint a lassan élénkülő lakossági fogyasztás miatt gyakorlatilag borítékolható volt az újabb negatív adat.
Ám ekkora visszaesésre a legpesszimistább elemzők sem számítottak.
Ezzel “W„ alakú recesszióba került a magyar gazdaság. A 2022-2023 fordulóján elszenvedett visszaesés után az ipar nem tudott új lendületet venni, aminek legfőbb oka az európai autógyártás, és ehhez kapcsolódóan az akkumulátorgyártás folyamatos vesszőfutása. Egyedül a lakossági fogyasztás lehet a gazdasági növekedés mentsvára, “ezen a téren eddig lassú élénkülésre számítottunk, de érezhető recesszióban a háztartások vásárlási hajlandóságának növekedése is kétségessé válhat” – tették hozzá.
Nem vagyunk mi jaguár
Az év elején még azt gondoltuk, hogy a magyar gazdaság egy hófehér jaguár, 2,5 százalék körüli növekedést hozhat idén a tavalyi recesszió után. Később kiderült, hogy egyáltalán nem fehér, most pedig az is, hogy nem is jaguár – írta az Erste Bank elemzése. Bővebben lásd:
Életbe lépett a kínaiak büntetővámja
Életbe léptek a Kínából származó e-autókra kivetett, 35,3 százalékot is elérő uniós kiegészítő vámok. A döntést kedden tették közzé az EU hivatalos lapjában, a vámok szerdán léptek hatályba. Peking azonban nem ért egyet velük, ehelyett folytatni akarja a tárgyalásokat, hogy „elkerüljék az eszkalációt”.
Az ország „minden szükséges intézkedést megtesz a kínai vállalatok törvényes jogainak és érdekeinek határozott védelme érdekében” – magyarázta a pekingi kereskedelmi minisztérium szóvivője.
Nem véletlenül épít le a Volkswagen
Csalódást keltett a Volkswagen jelentése, a működési profitsoron csupán 2,86 milliárd euró mutatkozott a harmadik negyedév során, egymilliárd euróval alulteljesítve a piaci prognózist. Az autógyártó már hónapok óta szenved a magas költségszintektől, míg a bevételek nem tudnak érdemben emelkedni, most is 0,5 százalékos visszaesésről számolt be a társaság. Az operatív eredményhányad így 3,6 százalékra esett vissza, ilyen alacsony szinteket a Covid óta nem láthattunk – írja a K&H Értékpapír.
Visszapattant dollárcsúcsáról a bitcoin
A Coingecko szerint 73,562 dolláron tetőzött kedden a bitcoin, más rendszerek szerint elérte a 73 600-at is. A lényeg, hogy nagyon közel járt a történelmi csúcsához, ami márciusban 73 737,94 dollár volt, de nem tudta elérni azt. Jelenleg az első számú kriptovaluta 72 200, az ether 2669.
Az emelkedést nagyrészt valószínűleg az hajtja, hogy nap mint nap jelentős tőke áramlik az amerikai bitcoin ETF-ekbe. Ezen kívül a határidős kötésállomány is csúcsközelben van, mert rengetegen spekulálnak a bitcoin további emelkedésére.
Újabb eladó csomag a láthatáron
A bhutáni kormány nemrégiben közel 1000 bitcoint helyezett el egy letéti címre a Binance tőzsdén. Az állam 900 millió dollárnyit birtokol belőle, amit az olcsó elektromos áramot kihasználva bányászott. A művelet spekulációkat váltott ki arról, hogy a kormány a készlet egy részét eladja, ami nyomás alá helyezheti a piaci árakat.
Idén már több nagy eladó csomag is nyomasztotta a bitcoint, mint a német kormánynál levő, a Mt. Gox tőzsde felszámolásából jövő és az amerikai kormány kezében felhalmozódott pakettek.
Sohasem került még ennyi forintba egy érme
Előző tőzsdei összefoglalónkban írtunk arról, hogy egyes feltörekvő piaci devizákban már csúcsot döntött a bitcoin, mint például argentin peso-ban, és forintban is csak egy hajszál választotta el ettől. Azután este forintban is, de például euróban is megtörtént a csúcsdöntés – egy bitcoin eddig még sohasem került többe 27 millió forintnál.
Tőzsdére készül a Bitpanda?
A bécsi székhelyű, ezért magyarok által is előszeretettel használt Bitpanda kriptovaluta-szolgáltató és kriptotőzsde fontolgatja a részvényeinek tőzsdei bevezetését Frankfurtban, a Citigroup és a JPMorgan Chase tanácsadók közreműködésével. A tranzakció értéke meghaladhatja a négymilliárd dollárt – írják lapok a Bloombergre hivatkozva.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.