A török líra eleve hosszútávú eső trendben van, amit a magas infláció és az országot a tavalyi puccskísérlet óta övező bizonytalanság okoz, de most nagyon adják a török valutát, miután az ország összebalhézott Amerikával egy követségi dolgozó letartóztatása miatt, melyet a vízumkiadás felfüggesztése követett mindkét részről.
Euró/török líra |
A pénteki eurónkénti 4,25-ös zárás után ma reggel 4,44 lírát is adtak az euróért, majd egy kis korrekció következett 4,34-ig.
A forint 312,40 az euróhoz képest, sehol semmi erő, ellenben a cseh korona szépen izmosodik. Múlt héten sikerült az eurónkénti 26 koronás szinten átjutni, most 25,87 a kurzus. A korona azért erősödik, mert ezt az ország exporttöbblete lehetővé teszi, ugyanakkor erre azért is szükség van, hogy a cseh bérek euróban minél jobban nőjenek. Csehországban még nagyobb a nyomás a bérfelzárkózásra, mint nálunk, hisz az országot körülöleli Németország és Ausztria, kis utazással jól fizető álláshoz lehet jutni.
Euró/cseh korona |
A részvénypiacokon továbbra is a vételi erő dominál, Amerika csak azért nem emelkedett pénteken, mert már annyira túlvett volt, hogy illett egy kis pihenőt tartani. Európában ma is pluszban az indexek többsége, már csak 20 pont kell, hogy elérje a 13 ezer pontot a DAX, és a spanyol index is 0,8 százalékot emelkedik, bikapiacon még a katalán válság sem hat sokáig.
A BUX negyed százalékot emelkedik 38 036 pontig, főleg a 0,8 százalékot erősödő Molnak köszönhetően, amely 2988 forinton forog. Az OTP 0,2 százalékkal javul 10 335 forintig, a Richter és a Telekom viszont egyaránt 0,4 százalékkal esnek 6698 illetve 480 forintig. Szárnyal az Opus: 4 százalékkal van feljebb 244 forinton, valószínűleg ez annak köszönhető, hogy a papír a BÉT prémium kategóriájába került.
Az olajár érdekessége, hogy a két fő típus közt nagy a különbség: a WTI 49,50 dollár, a Brent 55,60. Ez arra utal, hogy Amerikában erős a kínálat, a míg Európában és a Közel-Keleten mérsékeltebb. Drágul az arany: a pénteki 1270 alatti szintekről 1284 dollárig erősödött.