A piacok alapvetően a Donald Trump elnökségével kapcsolatos várakozások hatása alatt állnak. Amióta novemberben megválasztották az új elnököt, a tőzsdéken eufória futott végig, amely mindvégig kitartott. Az S&P 500 index 2272 pontos értékével pénteken is mindenkori csúcsa közelében zárt, a Nasdaq Composite pedig új örökös csúcsra ért 5574 ponton.
Európában ma kisebb korrekció mutatkozik: a DAX és a francia CAC-40 egyaránt 0,7 százalékkal vannak lejjebb, 11 550 és 4886 ponton. Egy százalék fölötti a görög és az olasz index esése, ezeknél a piacoknál mostanában megfigyelhető, hogy az aktuális trendnek megfelelően, de nagyobb mértékben mozdulnak el, mint az erősebb gazdaságú országok börzéi.
A BUX kis mértékben emelkedik, 33 ezer pontot ér. A Telekom egy százalékkal van feljebb 508 forinton, a Richter fél százalékkal 6310 forinton. Nagy forgalommal 5700 forinton veszi saját részvényeit a Plotinus: ma a cég bejelentette, hogy újabb 150 ezer részvényre adott megbízást ezen az áron. Minden jel szerint hamar meg fogják venni részvényeik nagy részét, ezek után gond nélkül sor kerülhet majd a tervezett tőzsdei kivezetésre.
A dollár árfolyama a Trump megválasztását követő erősödés után most meglehetősen stabil, egy euróért 1,06 dollárt adnak. Az angol font viszont újra szakad: a mai kereskedést réssel nyitotta 1,13 eurón, miután Theresa May kormányfő ismét arra hajlik, hogy országa akár az európai egységes piacot is elhagyja, és így gazdasága súlyos kihívásokkal nézhet szembe.
Angol font/euró |
Ha így folytatódik, az árfolyam rövidesen elérheti azt a szintet, ahol az októberi összeomlás bekövetkezett (melynek okait a múlt héten taglaltuk). A dollár euróhoz képesti időközben erősödése miatt az amerikai devizához képest a font helyzete még rosszabb, ott már egész közel van az októberi 1,18 körüli mélypont: most 1,20 az árfolyam.
Angol font/dollár |
A múlt heti 4,17 eurós leggyengébb értékéhez képest összeszedte magát a török líra: most egy euróért kevesebb, mint 4 lírát kell adni.