Zuhanásba kezdett szinte az összes árutőzsdei termék. Az arany másfél, az ezüst 5 és fél százalékkal került lejjebb, de a többi fém is 3-6 százalék közti mínuszban van. Az olaj újabb 2 százalékot veszített értékéből a tegnapi nagy szakadás után, és a búza és a kukorica is 2 százalékot esik. Két magyarázat lehetséges erre a folyamatra: egyrészt a dollár erősödése az euróval szemben, másrészt, és ez sokkal lényegesebb, a kínai részvénybe ragadt alapok és spekulánsok kényszereladásai lehetnek a háttérben.
Ezüst, délutáni hirtelen beszakadás |
Ők ugyanis szorongatott helyzetben vannak, két okból. Aki tőkeáttételre vett kínai részvényt, annak tetemes készpénz befizetési kötelezettsége keletkezett, vagyis minden mást el kell adnia, hogy likviditáshoz jusson, így az árutőzsdei termékeket is. Az alapok pedig azért kényszerülhetnek erre, mert különféle korlátozások nehezítik a kínai részvények eladását, így nekik megint csak egyéb befektetéseiket kell kiszórni ahhoz, hogy pénzhez jussanak.
A hatás a részvénytőzsdéken is mutatkozik, Amerikában elég komoly esés bontakozott ki, az S&P 500 ismét a 200 napos mozgóátlaggal küzd, a Nasdaq pedig 4920 pontig zuhant. A tőzsdei hangulatot a görög sztori is befolyásolhatja, hisz egyre kevesebb az esély rá, hogy nagyobb megrázkódtatás nélkül rendeződhessen az ország helyzete.
Friss árfolyamok >>> |
Nap végére az európai tőzsdék is lekonyultak: a DAX közel 2 százalékot zuhant10700 pontig, a párizsi CAC-40 is bő 2 százalék esés után 4600 pontot ér. A BUX is megadta magát nap végére: másfél százalék mínuszban zárt. A legnagyobb esést a Richter és Mol szenvedte el 2,90 ill. 2,26 százalékkal, az OTP egész jól tartotta magát, csak 0,8 százalékot esett, igaz, így is 5500 forint alatt zárt.
A forint is elhagyta magát a rossz hangulatban: 317-et kell adni belőle egy euróért.