Pénteken az Ifo német üzleti hangulatmutató várt alatti értéke gyengítette tovább a közös pénzt: az eurózóna gazdaságára árnyékot vetnek a geopolitikai tényezők, elsősorban az orosz-ukrán konfliktus. Az Oroszországgal szemben alkalmazott gazdasági szankciók (melyek újabb körét holnap jelenthetik be hivatalosan) a német vállalatok teljesítményére is rossz hatással lesznek, ám az utasszállító gép lelövése óta ez már sokkal kevésbé zavarja a német gazdasági szereplőket, mint korábban.
Friss árfolyamok >> |
Mozgalmas lehet a hét
Az EKB törekvései az euró erejének letörésére tehát Ukrajnából, Gázából kapnak nem várt támogatást, szakértők most azt figyelik, az 1,34-es szint alá képes lesz-e beesni az árfolyam.
Ehhez egy rakás amerikai makroadat és esemény is hozzájárulhat a héten: ma a folyamatban lévő ingatlanértékesítésekről érkezik fontos adat, holnap a CB fogyasztói bizalmi index és a Case-Schiller lakásárindex, szerdán pedig a második negyedéves előzetes GDP-adat adhat információt arról, hogyan áll az amerikai gazdaság. Szerdán hozzák nyilvánosságra a Fed nyíltpiaci bizottságának legfrissebb állásfoglalását is a témában. Pénteken pedig fontos munkaerőpiaci adatok (a friss NFP) látnak napvilágot.
A forint 308-nál elment nyaralni
Bár az amerikai gazdaság erősödése a kockázati étvágyat is növelheti, a forint az elmúlt napokban nem mozdult érdemben. Miután a jegybankelnök bejelentette a kamatvágási ciklus végét, 307-es euró alatt érte el helyi csúcsát a forint, azóta az euró árfolyama inkább 308 forint környékén ingadozik, nyárias hangulatú kereskedésben.
Friss árfolyamok >> |
A dollár forintban mérve egyre drágább, 230 felé közelít a jegyzés, 231 fölötti szinteket utoljára az év első napjaiban láthattunk.