Nagyot gyengült kedden a forint, az eurót délután négy óra után 306,40 forint fölött jegyezték a bankközi devizakereskedelemben. Legutóbb 2012. májusában járt 306 forintnál az euró árfolyama. Az euró rekord forintárfolyama 2012 januárjában 324,27 forinton volt.
Friss árfolyamok >> |
A dollárt kedden délután 235,06 forinton jegyezték, szemben a reggeli 231,81 forintos és a hétfő esti 231,40 forintos jegyzésekkel. A svájci frank árfolyama 248,47 forintra emelkedett délutánra a reggeli 244,27 és az előző esti 244,36 forintról. A japán jen jegyzése 2,4540 forintra emelkedett a reggeli 2,4036, illetve a hétfő esti 2,4034 forintról.
Az euró árfolyama kissé csökkent, kedden délután 1,3035 dolláron állt a jegyzése, míg az előző este 1,3046 dolláron.
Csak találgatni lehet, mire készül a jegybank
A piacok továbbra is aggódva tekintenek az új jegybanki vezetés tervei felé - elsősorban a devizatartalékot féltik, aminek szerepe lehet a gazdaság élénkítésére tett kísérletekben vagy a kormány devizaadós-mentő programjának legújabb fordulójában. Orbán Viktor éppen ma jelentette be: a kisvállalkozások is forintosíthatnák devizahiteleiket, ennek érdekében már ebben a félévben elindulnak a programok. A miniszterelnök arról is beszélt: hiába van saját valutánk, annak előnyeit nem tudjuk kihasználni, ahhoz előbb ki kell szabadulni a devizahitelekből - ebből a piacon könnyen következtethetnek arra, hogy a végső cél a forint gyengítése lehet.
A jegybank vezetése eközben továbbra is hallgat, a piacon pedig feszültséget okoz, hogy nem ismerik az MNB terveit. A Monetáris Tanács ma ugyan összeült, de csak a szokásos semmitmondó közleményt adták ki, kamatdöntés nem volt napirenden, és a forint gyengülését sem kommentálták. Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter tegnap és ma igyekezett ellátni ezt a feladatkört is, tegnapi beszéde valamennyit erősített is a forinton, ennek hatása azonban mára teljesen elmúlt.
A KSH ráadásul a vártnál alacsonyabb inflációról adott ki jelentést reggel - a célon belüli, 2,8 százalékos pénzromlás egy, a korábban vártnál még gyorsabb ütemű kamatvágás lehetőségét vetíti előre.
Délután az euró is gyengülni kezdett, visszaadta napi nyereségét a dollárnak - az egész nap gyengélkedő forintot végül ez lendítette át a 306 forintos euró-szinten. Az euró jegyzése háromnegyed 5-kor már 307 forint felé közelít.