Az amerikai fiscal cliffről, azaz a jövő év elejére várt automatikus megszorításokról itt olvashatja korábbi részletes írásunkat. |
Második napja folytatódott az esés a legtöbb részvénypiacon, annak ellenére, hogy erősen indult a karácsonyi vásárlási időszak az Egyesült államokban és tegnap elég impozáns beszámolók érkeztek szintén az amerikai gazdaságból. A jó híreket azonban egyelőre teljesen felülírják a fiscal cliffel kapcsolatos félelmek és jóslatok. Tegnap az OECD adott ki egy kijózanító előrejelzést a globális gazdaság jövőjéről, ebben pedig a legfőbb helyet az az aggodalom foglalta el, hogy a jövő év eleji automatikus amerikai megszorítások akár hosszabb távra is hazavágják majd a világgazdaságot. A görög adóssággal kapcsolatos európai részsiker is csak ideig-óráig tudta feledtetni az aggodalmakat.
A piaci táncrend ugyanaz, mint hónapok óta. A menekülő devizák erősödnek, jelezve, hogy ismét erősödik a kockázatkerülés. A japán jen dollárral szembeni jegyzése ismét a 82-es szint alatt van, bár az elmúlt héten nagy tűzijátékkal ünnepelték az ázsiai piacok, amikor e fölé került végre.
Az euró is gyengül a dollárral szemben, az EUR/USD ugyan még mindig 1,29 fölött van, de már közelíti az alsó határt. A dollár erősödése megakasztotta a nyersanyagpiaci ralit, bár az arany így is fontos szintekre került az elmúlt napokban. A GFT londoni stratégája, Fawad Razaqzada emlékeztet rá, hogy az unciánkénti 1730 dollár környékén volt az a stabil ellenállás, amivel hetekig hasztalan próbálkozott az arany, mostanra pedig 1745-1750 dollár között van a jegyzés.
Nagyon jól tartja magát a forint annak ellenére, hogy folytatódott az alapkamat csökkentése és a legújabb nyilatkozatok szerint a kormány továbbra sem töri magát, hogy megegyezzen az IMF-fel. Az euróval szembeni jegyzés erősen tapad a 280-as szinthez.
A forint erősödését ugyanakkor elsősorban nem a magyar gazdasággal kapcsolatos várakozások okozták, hanem nemzetközi folyamatok:
- Az amerikai, japán, brit és európai mennyiségi lazítások újabb köre hatalmas többletlikviditást hozott a piacokra, ennek a pénznek jó része pedig előszeretettel ment olyan kockázatosabb, de magas hozamú devizákba, állampapírokba, mint a forint.
- Az EU novembertől megtiltotta a CDS-ek "meztelen shortolását", ami azt jelenti, hogy nem lehet anélkül az államcsőd esélyére játszani, hogy a pozíció mögött nincs ott a biztosítás tárgya, ami a CDS esetében az állampapír, tehát aki a magyar államcsődkockázat valamilyen elmozdulására fogadott, annak vennie kellett magyar állampapírt, ez pedig határozottan növelte a forint iránti keresletet.
- A Monetáris Tanács külsős tagja többször is utaltak arra, hogy folytatódik az alapkamat csökkentése, ami azt jelenti, hogy elég hamar olvad a magyar állampapírok hozamelőnye. Ez beindította a hozamvadászokat, akik még azelőtt megrohamozták a magyar állampapírpiacot, hogy azok hozamai esésnek indultak volna.
- Magát a magyar hozamelőnyt nagyban segítette, hogy világszerte csökkennek az irányadó ráták, a világgazdaság lassulásától és a recessziótól félő fejlett gazdaságok jegybankjai egymás után vagdossák a zéró irányába az alapkamatokat, ami teret adott a magyar kamatcsökkentésnek is.
A fenti okok együttesen járultak ahhoz, hogy a forint látványosan erősödött az elmúlt hetekben, annyira, hogy még a legfrissebb leminősítés híre sem zökkentette ki nagyon az árfolyamot. Ezek a folyamatok ugyanakkor mulandóak és bizonytalanok. A piac egy erősebb turbulencia esetén azonnal megtalálja majd a gyenge pontokat is, úgy mint az IMF-megállapodás hiányát, a rossz makromutatókat, a recessziós gazdaságot, az adórendszer bonyolultsága miatt távolmaradó friss tőkét.