A két cég között korábban létrejött egyezség alapján a venezuelai vállalat már 375 ezer tonna olajterméket szállított le az orosz félnek.
A Rosznyefty nem csak vásárlásokkal fűzi szorosabbra a kapcsolatát Venezuelával, de úgy is, hogy kivásárolta a Lukoil, a legnagyobb magánkézben lévő orosz olajipari cég részesedését abból a konzorciumból, amelyet még 2009-ben hozott létre a PDVSA venezuelai állami olajtársaság orosz cégekkel.
A Junin 6 olajmező feltárására létrehozott konzorciumban a Rosznyefty mellett mára már csak a Gazprom Nyefty vállalat maradt.
A konzorciumban Venezuelának többségi, 60 százalékos a részesedése, a fennmaradó hányad az orosz cégek között oszlik meg. Az Orinoco folyó térségében található olajövezetben a Junin 6 2012-ben kezdett termelni.
A világgazdaság lassan és másnaposan ébredezik a jegybankok által generált mesterséges Csipkerózsika-álomból. Ne legyenek kétségeink: az igazi Katzenjammer még csak ezután következik. Miért esik az olaj ára? Meddig nézik ezt tétlenül az olajtermelők? Milyen biztonságpolitikai következménnyel jár az áresés? Kivel van Venezuela? |