A forint piacán nem igazán lehetett érdemi reakciót látni a hétvégi EP választásokat követően, a reggeli csekélyebb gyengülés után erősödni kezdett a forint, de az ingadozás egy százalékos sávon belül maradt. Még annak ellenére is igen jól tartotta magát a hazai fizetőeszköz, hogy az amerikai határidős indexek lassan, de folyamatosan egyre nagyobb mínuszt mutattak a hétfői kereskedés első óráiban - írja elemzésében Orosz Dániel, az AXA csoport Magyarország stratégiai tanácsadója.
A jobboldal határozott térnyerése és győzelme nem csak hazánkra volt jellemző, a baloldal több országban is igen rosszul szerepelt. Az euroszkeptikus pártok pedig Európa-szerte a várakozásokhoz képest igen jelentős arányban kerültek be az Európai Parlamentbe. A külföldi sajtó szemében így az itthoni választások nem adnak különösebb okot aggodalomra - írja az elemző.
Legfrissebb devizaárfolyamok a Privátbankáron |
A belpolitikai események mellett a külföldiek szemében azonban továbbra is meghatározó szerepe maradt az elmúlt napokban kiéleződött lettországi helyzetnek. Pozitív impulzusként érte a forintot, hogy Trichet után már Almunia is hangsúlyozta, hogy támogatja a rögzített lett árfolyamrendszert, így a drasztikus devizaleértékelés esélye, valamint a „fertőzés” veszélye csökkent.
Szintén fontos hangsúlyozni, hogy akárhogyan is alakuljanak a belső politikai erőviszonyok a következő hónapok során, a pillanatnyilag optimista nemzetközi hangulat nagymértékben felülírja a hazai makrogazdasági vagy politikai hírfolyamot. Ha újra a pesszimizmus lenne úrrá a globális piacokon, hirtelen sokkal jobban felértékelődne minden országspecifikus esemény (legyen az politikai vagy gazdasági eredetű), ami alapján differenciálhatják, megbüntethetik vagy akár lecsatlakoztathatják az adott országot a régiós vonatról - olvasható Orosz Dániel elemzésében.
Európa is büntette a kormánypártokat
Devizapiac: a lett nátha még tombolt egyet
Influenza után jön a valutajárvány?
London: Bajnai marad
Privátbankár