17:10
Az európai tőzsdezárás közeledtével folyamatosan javult a hangulat a részvény, deviza és nyersanyag-piacokon. A dollár az amerikai adat után hatalmasat gyengült. Az amerikai könnyűolajat megint 107 dollár fölött jegyzik, az arany ára pedig újra célbavette az 1700 dollárt.
Jelentős volt a mai forinterősödés, ebben a javuló nemzetközi hangulat mellett valószínűleg szerepet játszott a Nemzetgazdasági Minisztérium higgadt kommunikációja arról az ötletről, amit egy reggeli rádióinterjúban az ÁKK vezérigazgatója vetett fel, mégpedig hogy az IMF/EU tárgyalások előtt kéne devizakötvény kibocsátani. (Részletes hírünket itt találja.) Az NGM megvédte azt az álláspontot, amely szerint a kibocsátásra csakis a tárgyalások után kerülhet sor. Ezt mind a hazai, mind a nemzetközi közösség üdvözölte.
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 0,2 százalékos csökkenéssel, 19101 ponton zárt, a vezető részvények vegyesen mozogtak. A Mol stagnált, az OTP 0,3 százalékkal 3980 forintra gyengült.
A Magyar Telekom 1,2 százalékkal erősödött, a Richter 1,3, az Egis 0,2 százalékkal gyengült..
16:15
Javult a hangulat délutánra a piacokon. Ebben részben a német makroadat játszott szerepet, ami ötödik hónapja mutatja a gazdasági hangulat javulását a legerősebb euróövezeti gazdaságban. Az Ifo-index azonban még nem hozott megváltást a piacokra, a befektetők megvárták a legfontosabb amerikai gazdasági eseményeket. Ezek ugyan nem lettek túl erősek, de van olyan olvasatok, amely növeli a befektetői kockázatvállalást.
Az első esemény a Fed elnökének beszéde volt. Ben Bernanke azt mondta: az amerikai gazdaságnak gyorsabban kell nőnie ahhoz, hogy elegendő munkahely képződjön a munkanélküliségi ráta további csökkentéséhez. Bernanke szerint a munkanélküliségi mutató utóbbi hónapokban tapasztalható visszaesése - a ráta a múlt nyáron regisztrált 9,1 százalékról februárra 8,3 százalékra mérséklődött - nincs összhangban a meglehetősen szerény gazdasági növekedéssel.
A Fed elnöke ugyanakkor úgy véli, a bérek alakulása az infláció szempontjából nem az elsődleges aggodalom, inkább a nyersanyagárak és egyéb tényezők növelik a fogyasztói árakat. A további jelentősebb javulás a munkanélküliség területén szerinte valószínűleg gyorsabb gazdasági növekedést követel meg, mint a múlt évben. Az amerikai gazdaság növekedési üteme 3 százalék volt a tavalyi negyedik negyedévben az Egyesült Államokban, az idei első negyedre viszont már csak 2 százalékos bővülést valószínűsítenek az elemzők.
Várták a befektetők az amerikai használt lakás-értékesítési számokat is, amelyek végül nem hozták az elvárásokat. Februárban a várt enyhe, 0,5 százalékos növekedés helyett kismértékben, 0,5 százalékkal tovább csökkent az értékesítések száma. Ez ugyanakkor még mindig az egy évvel ezelőtti adat fölött van, 9,2 százalékkal. Az elemzés abból a szempontból reménykeltő, hogy a tavaszi lakásvásárlási rohammal kapcsolatos remények még nem úsztak el teljesen, az aláírásra váró szerződések számában ugyanis némi ugrás tapasztalható. Az adatokra és a Fed elnökének beszédére teljesen elhagyta magát az amerikai dollár, az EUR/USD megint az 1,33-as szint fölé ugrott.
Közben támaszt találtak és emelkedni kezdtek a nyersanyagárak. A tőzsdék megindultak fölfelé és erősödött a forint is.