Marc Faber, a befektetési guruként és látnokként elhíresült svájci befektető jó szimattal érzett meg a múltban nagy átfogó trendeket, és ez vagyonkezelő cége, a Marc Faber Limited ügyfelei számára már eddig is busás haszonnal térült meg. Az aranypiac.hu tájékoztatása szerint az utóbbi napokban számos nemzetközi médiában jelentek meg vele interjúk, amelyekből szemezgetve meglehetősen pesszimista jövőkép rajzolódik ki.
Az EKB tőkeinjekciója csak eltolja a problémákat
Faber szerint az a tőkeinjekció, amelyet az Európai Központi Bank február utolsó napján juttatott a piacoknak, csak rövidtávon fogja megnyugtatni a kedélyeket, de hosszútávon inflációt fog okozni. Az, hogy a bankok ismételten 500 milliárd eurót meghaladó forrást vételeztek az EKB-tól „csak eltolja a problémákat a jövőbe” – nyilatkozta a német Handelsblattnak.
Véleménye szerint elkerülhetetlenül be fog következni az euró értékvesztése, miközben az eurózóna jegybankja még csak el sem éri ezzel a kívánt célját, a pénzügyi rendszer stabilizálását. A pénzpumpa üzembe helyezésének első, decemberi fordulója okozta a részvény árfolyamok eddigi szárnyalását az év eleje óta, és ez a folyamat akár még tovább is eltarthat. Ugyanakkor Faber úgy fogalmaz, hogy „a helyzet kissé 1987-re emlékeztet, amikor az év folyamán harmadával nőttek a részvényárfolyamok, és aztán októberben beszakadtak.”
Faber a Format című osztrák hetilapban Ben Bernanket kritizálta, amiért az ismételten a pénznyomda eszközéhez nyúl. Szerinte ez a politika tette tönkre Amerika gazdaságát úgy, hogy a középosztály ma rosszabbul él, mint még 10 éve. Hozzátette, hogy eközben a feltörekvő országok, India és Kína húzzák a hasznot az olcsó dollárból főként a megnövekedett bérszínvonal és a hozzájuk beáramló tőkeinvesztíciók formájában, míg az Egyesült Államokban a reálbérek egyre kevesebbet érnek, és a termelés hanyatlik.
A görögöket már régen ki kellett volna tenni az euróövezetből
Görögország kapcsán pedig a guru megjegyezte, hogy szerinte mindenki jobban járt volna, ha a görögöket már három éve kiebrudálták volna az euróból. Az aranyra rákérdezve pedig úgy vélekedik, hogy „alig van más alternatíva az infláció elleni védekezésben. Én ezért ajánlom a pénz egy részét havonta fizikai aranyba fektetni.”
A brit Citywire pénzügyi magazinnak adott interjújában a befektetési szakember jelenleg a megtakarítások négyfelé osztását javasolja, mégpedig vállalati kötvényekre, részvényekre, nemesfémekre és ázsiai ingatlanokra. Ezt azzal indokolja, hogy rendkívül pesszimista a dollár, ez euró és minden egyéb valuta távolabbi jövőjét illetően, nem is beszélve a Közel-Keleten fennálló feszültségekről, amelyet a térségben található olajkincs miatt egy robbanás előtt álló puskaporos hordónak tart. Egy további veszélyt lát ezentúl még az elöregedő társadalmak összeomló szociális ellátórendszereiben, és ezért úgy fogalmaz, hogy „a végső válságra való felkészülésben én termőföldet vennék – és tartalékolnám az aranyat”.
Háborús jövőkép
A geopolitikai veszélyeket különösen nagyra értékeli a közvélemény által Dr. Doom (Dr. Végzet) névre is elkeresztelt Faber, és ezért már „szinte elkerülhetetlennek” tart egy háborút Irán és Izrael között. A Business Insidernek nyilatkozva úgy vélekedik, hogy ez a térség hamarosan lángokban állhat, és ez szükségszerűen jelentős olajár emelkedéssel fog együtt járni.
Más forrásokban Faber egy harmadik világháború rémképét is vizionálja az elkövetkezendő 10 éven belül, amerikai részvétel mellett. Ennek megvívásához azonban az Egyesült Államoknak pénz híján ismét csak a bankjegynyomdát kell majd beindítania. A katasztrófapróféta egy szóval nem hisz sem a világbékében, sem a monetáris politika problémamegoldó képességében, amely mindössze az időre játszva próbál kikecmeregni a válságból. A vége mindennek a pénzek elértéktelenedése lesz, ami ellen többek között a nemesfémek nyújtanak szerinte védelmet.