Fárad az aranykereslet
Az aranypiac.hu friss összeállítása szerint az arany fizikai kereslete az elfáradás jeleit mutatta az utóbbi időkben. Ennek egyik jele, hogy a világszerte legnagyobb tőzsdén kereskedett aranyba fektető alapok (ETF) az idén március közepén egyszer már elért 2 410 tonnás készleteiken túl egyelőre nem képesek tovább növekedni. Igaz, ez az aranykészlet a tavaly év végi forduló óta még így is 50 tonnás bővülést jelent mostanáig.
A határidős piacokon rövidtávú tranzakciókat lebonyolító spekulánsoknál ugyanakkor érzékelhetően alábbhagyott az érdeklődés az arany iránt mostanában, miután az infláció rémképe – köszönhetően az amerikai jegybank tartózkodásának a további likviditásösztönző lépésektől – átmenetileg elhalványodott. Több mint kétséges azonban, hogy az emiatt menedékdevizaként népszerűségben és árfolyamában egyaránt erősödni tudó USA-dollár a megtakarítások hosszútávú védelmére a helyes választás lenne.
A dollár a legszebb "csúnyalány"
Egyelőre mindenesetre a dollár a legszebb "csúnyalány" egy fordított királynőválasztáson, ami az egyre rondább euróval szemben nem éppen nagy érdem - vélik az elemzők. Amúgy az euró helyzetének további rondítását legutóbb a Moody's hitelminősítő vállalta magára még pénteken, amikor is megvonta Olaszország eddig elsőrendűnek számító A3-as adósminősítését, és helyette két fokozottal rosszabbat adott az olaszoknak, ráadásul még negatív kilátással is fűszerezve. Ez a leminősítés valójában csak egy drámai folyamat következő lépcsőfoka, amelynek a legvégén az euróövezet az eddig ismert formájában a széthullással fenyeget.
Az európai pénzunió megmentésének reményében eddig akárhogy is próbáltak a döntéshozók az eurón eret vágni, a gyógyulásnak egyelőre nyoma sincs. A dollár ehhez képest csak viszonylag van jobban, ami most mégis éppen elég ahhoz, hogy szárnyaljon az árfolyama az euróhoz képest. Az aranypiac.hu szakértői szerint erősíti a dollárt továbbá az is, hogy az amerikai fizetőeszköz értékét hígító újabb pénzügyi lazítás továbbra sincs kilátásban az Egyesült Államokban. Ezt az USA-ban a jegybank szerepét betöltő Fed nyíltpiaci bizottságának június 19-20-i üléséről közzétett jegyzőkönyv tette ismét egyértelművé a múlt héten. Mindez a dollár-index további, két éves csúcsra emelkedését vonta maga után. Ahhoz képest, hogy ez az erős dollár hagyományosan nem kedvez a nemesfémeknek, az arany és az ezüst mégis viszonylag jól tartották magukat az utóbbi napokban, de általában is.
Kínára irányul a figyelem
Az arany és az ezüst árfolyamára nem csak a dollár ereje van negatív hatással, de a világgazdaság romló kilátásai is hűtik a nyersanyagpiaci árakat. Az Európában elkerülhetetlennek tűnő recesszió mellett különösen Kína lassuló gazdasági növekedése figyelemre méltó. Az év második negyedében 7,6% volt a kínai GDP növekedése az egy évvel korábbi 8,1%-os adathoz képest, ami már sorban a hatodik csökkenést mutató negyedév egymás után. Bár nemzetközi viszonylatban még ez is soknak tűnhet, de Kína demográfiai, munkaerőpiaci és társadalmi dinamikáját tekintve a gazdasági bővülés ennél alacsonyabb mértéke már belpolitikai feszültségek forrása lehet.
Emiatt korábban a pekingi kormány is 7,5%-ban határozta meg a minimális növekedési célt az idei évre. Mivel a hullámvölgy ennél mélyebbnek ígérkezik, a kínai jegybank folyamatos kamatcsökkentéssel igyekszik stimulálni a konjunktúrát. Ez a csökkenő infláció ellenére a mosoly országában is negatív reálkamatokat eredményez jelenleg, ami miatt az arany népszerűsége egyelőre nem csökken a kínai befektetők körében.
Az aranypiac.hu elemzése szerint ide vágó hír, hogy a Hongkongi Népesség-nyilvántartási és Statisztikai Hivatal (Hong Kong Census and Statistics Department) legfrissebb statisztikái szerint Kína aranyimportja májusban elérte a 75,6 tonnát, ami a hatszorosa az egy évvel korábbi adatnak. Ezzel Kína aranyéhsége továbbra is töretlen, és szinte már bizonyos, hogy Kína az idén leváltja Indiát a világ legnagyobb aranyfogyasztója cím vonatkozásában. Az Arany Világtanács az év végéig összesen 870 tonnás aranykereslettel számol a távol-keleti országban, ami 13%-os növekedés lenne egy év alatt. Kína központi szerepét aláhúzza a legfrissebb kitermelési adat is, amely szerint az aranytermelésben már világelső Kínában az év első öt hónapjában 140,7 tonna aranyat hoztak fel a Föld mélyéről. Ez az Ipari és Informatikai Minisztérium (Ministry of Industry and Information Technology, MIIT) közlése szerint 6.59%-os növekedés egy év alatt.
Technikai elemzés
Az elmúlt hetekben derűsen fel és alá hintázgató aranyár egy kisebb emelkedő trendet formáz, amely a londoni fixingben május végén elért 1 540 dolláros lokális mélypontról indul ki. Erős támaszra számíthat a nemesfém kurzusa 1 550 dollár magasságában, ahonnét az utóbbi két hónapban több ízben is felpattantak már a jegyzések. Ugyanakkor sem felfelé, sem lefelé nem mutatnak jelenleg egyértelmű jelek. Mivel azonban a trend most enyhén felfelé irányul, megalapozottnak tűnik a remény, mely szerint az év hátralévő részében az árfolyam már az éves mélypontja felett alakulhat, és a konszolidáció is lassan a végéhez közeleg.
Az ezüst jegyzése az arany árfolyamához hasonlóan hullámzóan alakul, és lassan két hónapja már a 27 dolláros szint magasságában fejlődik oldalirányba. A londoni árfolyamfixing alapján az eddigi éves mélypont 26,67 dollárnál található. A fontos 27,25 dolláros support felette van ennek a mélypontnak, de alatta a pénteken elért 27,48 dollárnak, így kiemelkedő szerep jut neki az árfolyam jövőbeni megtámasztásában. Az emelkedés irányába ható dinamika kibontakozásához a rövidtávú csökkenő trend áttörésére lenne szükség jelenleg nagyjából 28 dollár magasságában - írja az aranypiac.hu.