Jane Moriarty és Samantha Bewick, a KPMG LLP szakemberei személyében egy brit felsőbb bíróság (high court) speciális igazgatókat (intézőket, „adminisztrátorokat”) nevezett ki a Worldspreads nevű online és telefonos brókercég élére, a cég vezetésének saját kérésére – írja a társaság honlapján elhelyezett szűkszavú tájékoztató. Eközben a honlap többi része elérhetetlenné vált. Az igazgatók feladata folytatni azoknak a könyvelési anomáliáknak a felderítését, amelyekre március 16-án derült fény. A társaság eredeti vezetői arra derítettek fényt, hogy ügyfélpénzek hiányoznak, és a legjobb megoldásnak azt látták, hogy hivatalos irányítás alá helyeztetik a céget.
Internetes fórumok alapján a Worldspreads brókercéget kedvező kondíciói miatt legalább pár tucat hazai kisbefektető is használta külföldi részvények, részvényalapú termékek (például CFD-k), származékos devizaügyletek lebonyolításához. A társaságnál többek között OTP-re és BUX-ra is lehetett CFD-ket vásárolni. (CFD: contract for difference, árkülönbségre szóló szerződés. Egy adott termék árfolyamának változásait képezi le, anélkül, hogy magát a terméket meg kellene vásárolnunk. Kockázatos, több odafigyelést igénylő, akár sokszoros tőkeáttételt eredményező értékpapír.)
A Reuters szerint magának a Worldspreads-nek a részvényeit már a múlt hét végén felfüggesztették Londonban a feltárt szabálytalanságok miatt. A társaság igazgatóira hivatkozva a hírügynökség azt írja, 29,7 millió fonttal tartozik, miközben vagyona 16,6 millió font, tehát több mint 13 millió font lehet a hiány. Conor Foley, a társaság legnagyobb részvényese, már múlt hét szerdán lemondott elnöki tisztségéről. Két héttel korábban Niall O'Kelly pénzügyi igazgató mondott le közvetlenül azután, hogy a társaság profitfigyelmeztetést (profit warning) adott ki – így a Reuters.
A Financial Times FT Alphaville nevű blogja az MF Global ősszel bedőlt amerikai brókercég esetéhez hasonlítja a Worldspreads körüli eseményeket, csak a brit cég sokkal kisebb. Majd hozzáteszi, ez az 50 ezer font feletti vagyont a cég számláin tartó befektetőket nem fogja vigasztalni. Ezzel arra utal, hogy Nagy-Britanniában a befektetéseket 50 ezer font értékhatárig (mintegy 17,5 millió forintig) biztosítja az ottani befektető-védelmi szervezet. (A hazai befektető-védelmi szabályokról pedig lásd a Beva honlapját.)