EUR/HUF (305,00 – 309,00): Karsai Péter, a Commerzbank Treasury Sales munkatársának devizapiaci kommentárja szerint romló hangulatban gyengül a forint, a hajnali 305 környékéről piacnyitásra 307,50 lett. Az amerikai gazdaság lassulása, illetve a két kontinens adóssággondjai kockázatkerülést generálnak a devizapiacokon. A feltörekvő devizák gyengülnek, és ahogy ez mostanában lenni szokott ilyenkor a forint alulteljesít. A tőzsdék esnek, az ázsiai parkettek indexei 6 hetes mélypontot értek el, az arany ára megint emelkedőfélben van, a romló növekedési kilátások miatt az olaj hordónkénti ára csökkenést mutat. A piaci szereplők bizonytalanok a jövőt illetően, és ezt Marek Belka, lengyel jegybankelnök nyilatkozata is alátámasztja. Szerinte a jelenlegi gazdasági környezetben kamatcsökkentésre, és kamatemelésre egyaránt van esély, az EUR/PLN árfolyamát gyengének látják, tartanak az infláció felpörgésétől, ezért tovább folytatják intervenciók segítségével a gyengülés fékezését. Nálunk jelenleg nincs mozgástér jegybanki beavatkozásra, így leginkább abban bízhatunk, hogy gyorsan megállapodunk az IMF-fel, ami még borongós hangulatban is nagy valószínűséggel forinterősödést eredményezne.
EUR/HUF
Forrás: Commerzbank
EUR/USD (1,3400 – 1,3500): Több szálon futnak az események az eurozónában. Egyrészről azon megy a vita, hogy meddig folytatódjék az EKB kötvénypiaci intervenció sorozata, másrészről pedig azon megy a huza-vona, hogy legyen-e közös eurókötvény, ami most stability bond néven futna, de ugyanazzal a tartalommal bírna, mint elődei. Ezen kívül az EFSF mechanizmust is mihamarabb működésbe kellene lendíteni, de sajnos mélyebb integráció nélkül minden döntés lassú és nehézkes lesz. A lassan őrlő európai malmok recessziós veszélyt jelentenek az amerikai gazdaságra is, tegnap ugyanis a harmadik negyedéves GDP adat 2,5 százalékos várt eredmény helyett csak 2,0 százalékos lett. Ma számos fontos gazdasági mutatót tesznek közzé az Egyesült Államokban közülük talán a legfontosabb a tartós cikkek rendelési állománya lehet. Rosszabb számok érkeztével a kereskedők úgynevezett „risk off” üzemmódba kapcsolhatnak, ami a délelőtti 1,3450 körüli EUR/USD árfolyamot tovább viheti a dollárerősödés irányába.
EUR/USD
Forrás: Commerzbank
CHF/HUF (248,00 – 251,50) Az EUR/CHF piacán is meglátszik a kockázatvállalási kedv hanyatlása, 1,24 helyett 1,23 körül kereskednek a devizapárral, így újra 250 fölé szökkent a CHF/HUF árfolyama.
CHF/HUF
Forrás: Commerzbank