Változatlanul, 1 százalékon hagyta az euróövezetben érvényes irányadó kamatot az Európai Központi Bank. A döntés megfelelt a széleskörű piaci elvárásnak, ugyanakkor az már feltűnően csalódást okozott, hogy az EKB továbbra sem jelentett be újabb ösztönző intézkedéseket, ráadásul a sajtótájékoztatón Mario Draghi, a bank elnöke továbbra is elutasította azokat a kérdéseket és célzásokat, amelyek az EKB komolyabb szerepvállalását sürgették az európai válság megoldásában. Draghi szavaiból arra lehetett következtetni, hogy az euróövezeti jegybank nem tervez a nemrég kifutott LTRO-hoz hasonló ösztönzést, aminek keretében az euróövezeti bankok kedvezményes hitelt kaptak a központi banktól.
Az EKB elnök kihátrált továbbá azon kérdések elől is, amelyek a bank nagyobb szerepvállalását sürgették a szuverén adósságok felszámolásában. Mario Draghi többször is hangsúlyozta, hogy az Európai Központi Banknak az elsődleges feladata továbbra is az árstabilitás megőrzése, nem pedig az egyes országok problémáinak felszámolása és a politikai nyomásgyakorlás. A spanyol bankokkal és esetleges mentőcsomaggal kapcsolatban szintén nem kommentált érdemben az elnök, a spanyolok magánügyének nevezte, hogy igényelnek-e segítséget. Bizakodóan beszélt az írországi kiigazításról és reményét fejezte ki, hogy Írország hamarosan visszatérhet a kötvénypiacra. Draghi felhívta a figyelmet a növekvő politikai összefogásra és úgy vélte, hogy a piacok figyelmen kívül hagyják azokat az erős intézkedéseket, amiket az egyes államok az adósságuk lefaragására hoznak. Az EKB elnökének szavaira esni kezdett az euró és a forint is gyengülésnek indult. Az EUR/USD az 1,2460-as szint környékére hátrált, az eurót pedig megint 300 forint fölött jegyezték. Friss árfolyamok.
A piaci hangulat egyébként már a sajtótájékoztató első perceiben romlani kezdett, amikor Mario Draghi felolvasta az EKB módosított inflációs és növekedési előrejelzését. A központi bank elemzői nem módosítottak sokat az eddig érvényben levő előrejelzéseken, ugyanakkor amin változtattak, azt lefelé tették. Draghi hangsúlyozta, hogy a makrogazdaságban és a munkanélküliségben továbbra is erősen fennállnak a lefelé mutató kockázatok. Az előrejelzésük szerint 2012-ben 2 százalék fölött lesz az éves alapon számolt infláció, ez kicsivel az EKB tűréshatára fölött lesz, oka pedig elsősorban a magas energiaárak és az indirekt adók. Az elnök elmondta, hogy középtávra viszont az infláció mérséklődését várják, akár tartósan 2 százalék alá. Az euróövezeti GDP-re -0,5 és +0,3 százalék között eredményt várnak erre az évre, míg 2013-ban 0 és 2 százalék között lehet a bruttó hazai termék növekedése az eurózónában az EKB szerint.