1p
Az aranypiac.hu elemzése szerint a múlt hét közepén darálóba került az arany és az ezüst árfolyama, miután meghiúsultak a piac szereplőinek várakozásai az Egyesült Államokban a mennyiségi lazítás harmadik felvonására (QE3) vonatkozólag. A kiábrándultság masszív eladásokhoz vezetett a spekulatív befektetőknél, amire az árfolyamok markáns eséssel reagáltak.

Az amerikai jegybank szerepét betöltő Federal Reserve eredeti tervei szerint a tavaly szeptember óta futó kötvénycsere program most június végén lezárult volna. A romló gazdasági fundamentumok miatt azonban valószínűsíthető volt, hogy a Fed egy újabb konjunktúraélénkítő intézkedéscsomaggal lesz kénytelen előállni az elmúlt hét közepén tartott rendes ülését követően. Ezért több szereplő is a piacon egy újabb eszközvásárlási programra (QE3) spekulált, de e helyett csak a kifutó kötvénycsere program meghosszabbításáról döntött az amerikai jegybank.

Ez az „Operation Twist” névre keresztelt pénzügyi manőver először a 60-as években került alkalmazásra, és a lényege, hogy az USA központi pénzintézete rövid futamidejű kötvényeket vásárol fel a piacról és cserél hosszú lejáratúakra. Szigorú értelemben véve ez nem számít monetáris expanziónak, mivel nem növeli a Fed mérlegfőösszegét. Mivel tehát a világ vezető devizája, a dollár értékének további hígulásától most egyelőre nem kell tartani a befektetőknek, ez az intézkedés kiveszi a szelet az arany és az ezüst vitorlájából, hiszen ezzel veszít jelentőségéből a két nemesfém értékőrző funkciója.

A szél feltámadásához az aranypiac.hu elemzői szerint ugyanakkor Európában sem sűrűsödtek össze kellőképpen a légköri viszonyok az elmúlt héten. Összehangolt jegybanki intézkedésre nem kellett sort keríteni, miután a görögök egy az eurózóna eddigi formában való fennmaradását támogató politikai formációt segítettek hatalomra. Még ha az új athéni kormány újra is szeretné tárgyalni az országnak juttatott segélyek feltételeit, ezzel egy jelentős bizonytalansági tényező látszik tisztázódni az európai nagypolitikában. Ez pedig csökkenti ideig-óráig a világ második legfontosabb devizájában, az euróban meglévő kitettséggel rendelkező befektetőknél is az arany, mint „végső menedék” iránti igényt.

Mindazonáltal végzetes naivitás máris az európai gondok gyors és fájdalommentes megoldásában reménykedni. Sem a fojtogató államadósságok problémája nem csillapodik, sem pedig a gazdaság kilátásai nem javultak egy hét alatt. Ezért a Nemzetközi Valutaalap vezére, Christine Lagarde az euróövezeti pénzügyminiszterek luxemburgi tanácskozásán az euróra nehezedő „akut stressz” miatt hathatós intézkedésekre buzdította kollegáit.. Erélyes nyilatkozatában az EKB-t monetáris könnyítésre szólította fel, és további, alacsony kamatozású banki hitelek nyújtását valamint az európai kötvényvásárlási program újraindítását követelte.

Ezzel csaknem egy időben – mintha csak a felszólításra akarna reagálni – az EKB bejelentette, hogy változtatni fog a fedezetelfogadási szabályain és az olcsón kínált jegybanki hitelekért cserébe a jövőben nemcsak eddig el nem fogadott jelzálog- és egyéb eszköz-fedezetű értékpapírokat fogad majd el fedezetként, de megelégszik az eddigi "A-" helyett a papírok sokkal rosszabb „BBB” kockázati besorolásával is. Így válhatnak nemes egyszerűséggel a mérgezett értékpapírok frissen nyomtatott, ropogós, ám kétes fedezetű euró bankjegyekké.

Mindez ismételten rávilágít a válság még mindig beláthatatlan mélyeire. A feltáruló feneketlen mélység pedig változatlanul megalapozza az arany és az ezüst monetáris nemesfémként való népszerűségét, és az árfolyamok előbb vagy utóbb bekövetkező visszaerősödését a korábbi történelmi csúcsokhoz. A válság kezelésében a jegybankok világszerte továbbra is laza gyeplőn kénytelenek tartani a pénzügyi politikát, ami a tapasztalatok szerint a nyersanyagok és a reáleszközök felértékelődését eredményezi.

A központi bankok egyidejűleg rendhagyó módon is támogatják az arany árfolyamát például azáltal, hogy diverzifikálják a devizatartalékaikat és kincsképző céllal vásárolják az aranyat. Két hete például a Kazah Nemzeti Banktól érkeztek hírek jelentős aranyvásárlásról, az elmúlt héten pedig már az orosz jegybank növekvő tartalékairól jelentek meg hírügynökségi jelentések. Ezek szerint egyedül májusban 500 ezer unciával (15,55 tonna) 29,3 millió unciára (911 tonna) nőtt az orosz központi bank aranytartaléka.


Egy hete még biztatóan alakult az arany technikai grafikonja, de a Fed pénzügypolitikája azóta ismét alaposan összerondította a képet. A lejtőre került aranyár 1565,50 dolláron fejezte be Londonban az elmúlt hetet, nem sokkal az 1.574 dolláros korábbi lokális mélypontból levezethető vízszintes és a középtávú trendet jelölő diagonális támaszok összefutása alatt. 1.550 dollár magasságában egy eddig igen szilárdnak bizonyult támasz jelentett rendre kapaszkodót az utóbbi idők korrekcióiban, ezért ez jó eséllyel az elkövetkezendőkben is kitarthat. Az aranypiac.hu elemzői szerint rövidtávon az árfolyam emelkedésébe vetett bizakodás megalapozott visszatéréséről pedig legkorábban 1.635 dollár felett van értelme beszélni.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Deviza / Áru Még ennél is jóval magasabb üzemanyag-árakat jósolnak a jövő hétre
Privátbankár.hu | 2016. október 1. 16:59
Míg az MTI a mától érvényes adóemelés miatt 339-340 forintos benzint és 345-346 forintos gázolajat jelzett előre, addig a GKI Energia szerint a közeljövőben 345 és 355 is lehet a két fontos üzemanyag ára. Az üzemanyagok ugyanis drágultak valamelyest a világpiacon, főleg a hét második felében.
Deviza / Áru Két kézzel szórja a pénzt a tűzre a kínai jegybank
Privátbankár.hu | 2016. február 7. 12:04
Tovább zuhan a kínai devizatartalék, miután a jegybank rengeteg pénzt éget el a piacon a jüan stabilizálására.
Deviza / Áru Őrülten vették az olajat, de a forint és az OTP is kapós volt
Privátbankár.hu | 2015. június 10. 18:53
Az OTP jól teljesített, a többi magyar részvény már nem annyira. A forint ezúttal erősödni tudott, az euró nem ment tovább. Nap közben három százalékos emelkedésben is volt a kőolaj, de ezután kissé lecsendesedett.
Deviza / Áru Hol van a mi forintunk? Lengyelország jobban teljesít
Privátbankár.hu | 2015. április 24. 16:17
Lehet, hogy mi erősnek érezzük a forintot 300 forint alatti euróárfolyamok mellett, de az-e valójában? A lengyel zloty árfolyamából ítélve nem igazán, sőt, inkább gyenge. A trend ráadásul ebbe az irányba mutat. Nemrég az egy főre jutó GDP-ben is megelőztek minket.
Deviza / Áru De jó, hogy nincs devizahitelünk – végképp megállíthatatlan a frank
Privátbankár.hu | 2015. április 23. 17:00
Miután a svájci jegybank tovább növelte a negatív kamatozású betétek körét, rég nem látott mértékben esett a svájci frank árfolyama, ám csak fél napig. Sokak szerint az SNB már ellőtte minden puskaporát, semmit sem tud tenni az erősödés megállítására. Az ország drágán megfizet az erős frankért, öt éve először recesszióba süllyedhet.
Deviza / Áru Újból a vas és acél országa lehetünk
Privátbankár.hu | 2015. április 23. 15:58
Acélmű épül Miskolcon, a projekt megvalósulásával újraéledhet a nehézipar Diósgyőrben - mondta a Külgazdasági és Külügyminisztérium parlamenti államtitkára.
Deviza / Áru Tovább adják a forintot: ma is gyengülünk
Privátbankár.hu | 2015. április 23. 09:34
Megint 301 forintál jár az euró jegyzése, több régiós devizával együtt gyengülünk.
Deviza / Áru Európában is a kőolajért megy a harc - bíróságra citálják a németeket
Privátbankár.hu | 2015. április 23. 07:50
A cseh kormány bírósági úton követeli vissza azt a kőolajat, amelyet Csehország a közelmúltban csődbe jutott német Viktoriagruppe raktáraiban helyezett el.
Deviza / Áru Elhagyta magát a forint - frissítve
Privátbankár.hu | 2015. április 22. 13:54
Az előző két nap komoly erősödése után ma visszaesett a forint, az euró árfolyama 300 körül van ismét.
Deviza / Áru Zseniális devizaügylet, vagy a következő svájci frank bukta?
Fellegi Tamás | 2015. április 21. 16:24
Devizapiaci szereplők egyre gyakrabban emlegetnek egy ügyletet, amiben nagyon bíznak. Sokak szerint biztos pénzt lehet vele keresni kis kockázattal. Ez nem más, mint a török líra vétele az euróval szemben. A januári óriás svájci frank bukta után ezeket az ügyleteket illik óvatosabban kezelni, most megnézzük, itt miről is van szó.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG