Ismét megzavarodtak ma a befektetők, mint a csillagjós a tűzijátékon. A piacok hetek óta egyre idegesebbek. Most nincsen egy nagy egyszeri omlás, mint a 2008-as Lehman-csőd után, hanem lassú, de most már hetek óta tartó gyengülés kezdődött. Az ázsiai piacokon jelentős veszteséget okozott a hír, hogy a kínai feldolgozóipar a lassulás újabb jelét mutatta. Az adat hónapok óta lefelé tartó tendenciát rajzol, ráadásul a piaci szereplők azért is idegesek, mert a kínai hivatalos adatközlés messze nem transzparens.
Az európai kereskedést már az a várakozás hatotta át, hogy Angela Merkel német kancellár beadja a derekát a közös eurókötvények ügyében, ez pedig csökkentette a perifériás országokkal kapcsolatos aggodalmakat. Ennek ellenére az EUR/USD az 125-ös szint alá esett. Közben folytatódott az esés a kőolaj piacán. Az Európában irányadó északi-tengeri Brent olajfajta ára 95 dollár körül volt hordónként a déli órákban, a legalacsonyabb 2011 január vége óta. A nyugati féltekén irányadó amerikai WTI 82 dollárba került. Azóta kissé magához tért az olajpiac, de a hangulat továbbra is nagyon borulékony.
Friss árfolyamok>>
Délután megakasztotta a meglehetősen semleges piacnyitási emelkedést az a hogy csökkentek az amerikai gyáripari megrendelések áprilisban az előző havi esés után. A megrendelések 0,6 százalékkal 465,98 milliárd dollárra mérséklődtek márciushoz képest, amikor 2,1 százalékkal estek a megelőző hónaphoz viszonyítva. Szakértők az áprilisi gyáripari megrendelések stagnálására számítottak. A tartós iparcikkek áprilisi rendelésállománya nem változott a márciusi 3,7 százalékos csökkenés után, míg a szállítási eszközök nélküli rendelésállomány 1,1 százalékkal esett áprilisban az előző havi 0,7 százalék zsugorodás után.
A forint piacán ma sem volt érdemi elmozdulás, a hazai deviza még jól is vette azt a reggeli bejelentést, hogy a Parlament elhalasztotta a szavazást a jegybanktörvényről. A Bux 0,7 százalékos pluszban, 16 495 ponton fejezte be a kereskedést. A főbb papírok közül egyedül az OTP zárt mínuszban, a veszteség 1, 6 százalékos, így a bankpapír 3322 forinton állt meg, a Mol emelkedett a legtöbbet, végül 2,9 százalékos pluszban 15 900 forinton fejezte be a napot, a Telekom 0,2 százalékot erősödött, 429 forintra, a Richter 1 százalékot emelkedett 36 750 forintra, az Egis 1,3 százalékos pluszban, 13 975 forinton zárta a napot.