Gyengült a forint a tegnap délutáni csúcsáról, amikor egy rövid időre 274,50 forint alatt is jegyezték az eurót. Ma kora délutánra már több mint 277 forintot kellett adni az európai közös pénzért
Forrás: Privátbankár Dealbook |
A gyengülés nemcsak a forintot, hanem a térségi devizákat is elérte, a lengyel zloty ugyanúgy gyengül, mint a forint. Az irányt egyértelműen a nemzetközi befektetői hangulat mutatja. Fontos piacbefolyásoló hírek nem jöttek ma sem, továbbra is a vágyak és várakozások idejét éljük. A délután folyamán érkeznek fontos amerikai hírek, ezek közül először a használt lakások értékesítésének statisztikája jeleni meg, aztán este 8-kor teszik közzé a Fed legutóbbi kamatdöntésének jegyzőkönyvét. Ebben esetleg lehet némi utalás a QE3-ra, bár az elmúlt hónapok tapasztalatai alapján erre nem sok esély van.
A fókuszban a héten továbbra is az euróövezeti válság marad. Bár konkrét intézkedések hetek óta nincsenek, a szóbeli beavatkozások terén igen hatékonyak az európai döntéshozók. A görögökkel több európai vezető is tárgyal ma, itt ugyanakkor lehetnek fennakadások, ugyanis míg a trojka további megszorításokat szeretne elérni, addig a görögök időbeli enyhítést szeretnének kapni. Az erről szóló előzetes nyilatkozatok egyelőre biztatóak. Ahogy biztatóak az EKB kötvényvásárlásáról szóló belső információk is. A piaci várakozások szerint még az ősszel komolyabb lépéseket jelenthet be a az EKB, de akár a Fed is. A kínai központi bank beavatkozását pedig akár borítékolni is lehet. Az euró nagy szárnyalása ugyan megállt, de az EUR/USD még mindig bőven 1,24 fölött van.
A gyengülő dollár felhúzta a nyersanyagárakat, a kőolaj árát ezen kívül feszíti a közel-keleti konfliktus, de az arany ára is szépen menetel felfelé, részben a várható jegybanki beavatkozások miatti inflációs félelmek miatt.