Az Európai Központi Bank a várakozásoknak megfelelően változatlanul, 0,75 százalékon hagyta az euróövezeti irányadó kamatot. A bejelentés nem mozgatta meg az árfolyamokat, ugyanakkor az euró tovább erősödött, főleg miután Mario Draghi elkezdett beszélni. Az EKB elnöke nem mondott semmi meglepőt, ugyanakkor határozottan kijelentette, hogy az euró "visszafordíthatatlan". Az is pozitív üzenet volt, hogy az EKB készen áll arra, hogy beavatkozzon a spanyol kötvénypiacon. Az ezzel kapcsolatos programot (Outright Monetary Transactions, OMT) sikeresnek ítélte Draghi, megjegyezve, hogy annak egy hónappal ezelőtti bejelentése óta felfelé mennek a piacok. Az EKB elnöke megerősítette, hogy az infláció középtávon marad 2 százalék fölött. A kamatdöntésről pedig kiderült, hogy nem volt vita róla. Az EUR/USD a beszéd előtt is erősödött már, aközben pedig rákapcsolt és megközelítette az 1,30-as szintet.
Forrás: Dealbook Privátbankár |
A New York-i indexek pluszban nyitottak és a dollár gyengülése miatt megállt az esés az olajpiacon. Az amerikai WTI könnyűolaj 89 dollár fölé emelkedett ismét.A hangulatot javította, hogy az Egyesült Államokban a múlt héten a várt 370 ezer helyett 367 ezer friss munkanélküli segély-kérelmet adtak be.
Egy másik adat szerint jelentősen, de mégis a várakozásoknál kisebb mértékben, 5,2 százalékkal estek vissza augusztusban a gyáripari megrendelések az Egyesült Államokban. Három hónapon belül ez a második visszaesés volt. Az elemzők még ennél is nagyobb, 5,9 százalékos visszaesést vártak, miután a tartós javak megrendelései már korábban nagyot estek, ezért itt sem számítottak sokkal jobb fejleményekre az elemzők. A szállítási eszközök nélküli adat 0,7 százalékos emelkedést mutattak, a szállítások 0,3 százalékkal estek vissza, a készletek viszont 0,6 százalékkal nőttek, 1992 óta nem látott csúcsra.
Forrás: Dealbook Privátbankár |
A jó hangulatban a forint is erősödött kissé, az euróval szembeni jegyzés 286 forint alatt van.