A forint ez elmúlt fél évben 15,4 százalékot veszített értékéből az euróval szemben, és 21 százalékkal értékelődött le a dollárral szemben. A tegnapi napon pedig történelmi mélypontját érte el az euróval szemben, az EUR/HUF árfolyama a tegnapi napon a 317,9-es szintet is megütötte. A valuta gyengülése mellett a CDS felár is két és fél éves mélyponton áll, jelenleg a magyar kormánykötvények nem teljesítővé válásának rizikójára kínált piaci biztosítási csereügyletek (credit default swaps, CDS) középárfolyama 612 bázisponton áll.
A jegybank, amely már január óta 6 százalékon tartja irányadó kamatának a szintjét, elemzői vélemények szerint a gyenge árfolyam miatt akár drasztikus kamatemelésre is kényszerülhet. A várakozások beigazolódhatnak, mivel a mai napon az MNB közleményt fogalmaz meg a piaci helyzetre való tekintettel, a piac jelenleg 100-150 bázispontos kamatemelést áraz 3 hónapra. Orosz Dániel, az AXA Csoport stratégiai elemzési igazgatója szerint amennyiben a forint további szélsőséges gyengeséget mutatna, illetve az országkockázati feláraink tartósan, viszonylag magas szinteken maradnának az jelentősen növelné a valószínűségét annak, hogy bekövetkezhet a 2008 októberihez hasonló, egyszeri, drasztikus MNB kamatemelés. Részletek>>
A kialakult helyzeten nem segít, hogy a Fitch Ratings hitelminősítő a leminősítés lehetőségére utaló negatívra rontotta Magyarország államadósi besorolásainak kilátását, majd ezt követően az S&P negatív megfigyelés alá vette Magyarországot. Ezekkel a lépésekkel Magyarország már csak egy hajszálnyira van a bóvlitól.
A Citigroup elemzése szerint a jegybanknak a kamatemelés mellett a forint intervenciójának a lehetőségével is számolnia kellene, mivel egy esetleges kamatemelés az eddig is gyengélkedő fogyasztást még jobban visszafogná, amely a gazdasági növekedésre is rendkívül kedvezőtlenül hatna. Az Európai Bizottság az idei évre 1,4, jövőre 0,5 százalékos GDP növekedés prognosztizált, ezzel szemben a kormány 2011-re 1,9 százalékos növekedést valószínűsít. A Magyar Nemzeti Bank várakozása szerint idén 1,6 százalékos GDP növekedés lesz Magyarországon. A kormány jövőre 1,5, míg a jegybank 0,6 százalékos növekedést vár.
A Capital Economics londoni feltörekvő piaci elemzője szerint egy esetleges jegybanki intervenció csupán csak lassíthatja a hanyatlás volumenét, azonban így sem lehetne elkerülni a kamatemelést.