16:45
Emésztgetik a piacok az EKB elnökének szavat - sok konkrétumot sajnos nem kell végigfuttatniuk a modelleken, ezekből ugyanis nem volt sok a sajtótájékoztatón. A kiábrándult befektetők tovább adták az eurót, délután háromnegyed ötkor egy euróért kevesebb mint 1,22 dollárt kellett adni - a napi minimum 1,2180 alatt volt ekkor.
Forrás: Privátbankár Dealbook |
A forint is megbillent a Draghi-sajtótájékoztató idején, később azonban leszakadt a közös pénzről, nem gyengült tovább, sőt - az euró jegyzése visszatért 280 alá.
Forrás: Privátbankár Dealbook |
15:15
Az EKB kormányzótanácsának tagjai egy kivétellel megegyeztek az euró megvédése érdekében végrehajtandó további lépésekről, a kötvényvásárlás támogatói és ellenzői közötti végső vitára azonban később kerül majd sor - mondta Draghi.
A spanyol és olasz kötvényhozamok eközben emelkedtek, az európai részvényárfolyamok pedig tovább estek Draghi beszéde közben.
"Elég nagy csalódás... Semmi jele bármilyen cselekvésnek, gyakorlatilag visszadobta a labdát a politikusoknak. Semmi olyasmivel nem állt elő, amiben a piaci szereplők többsége reménykedett" - kommentálta az EKB elnökének beszédét egy Reuters által megkérdezett devizapiaci stratéga.
15:05
Az európai jogszabályokba ütközne, ha az ESM mentőalapot banki jogosítványokkal ruháznák fel - mondta Draghi, tovább törve a piaci várakozásokat.
14:55
Egyelőre úgy tűnik, a piaci optimizmus tényleg elhamarkodott volt: a várt nagy bejelentések helyett Draghi "európai uniósra" vette a figurát, és megint nem mondott semmi konkrétat, csak a következő hetekben elvégzendő nagy munkára utalt. Mivel ezek a hetek Európában általában éveket jelentenek, a hangulat hamar elromlott: 1,22-ig zuhant az euró a dollárral szemben - utoljára azelőtt járt ilyen mélyen a jegyzés, hogy Draghi megígérte, mindent megtesznek az euróövezetért, amit csak lehet.
Forrás: Privátbankár Dealbook |
14:50
Az EKB a következő hetekben vázol fel egy olyan mechanizmust, amely nyílt kötvénypiaci vásárlásokkal igyekszik stabilizálni az eurózóna hozamait. További nem szokványos eszközök bevetését is megfontolják - ezekről azonban szintén a következő hetekben derülhetnek csak ki konkrétumok. Annyit lehet tudni, hogy ezek inkább a rövidebb futamidejű állampapírokat érintenék, és nem a meglévő kötvényvásárlási programon keresztül. Az euró napi mélypontja környékére esett, 1,2230 körül a jegyzés.
14:42
Az eurózóna növekedési kilátásai gyengék, ez az egész euróövezetbe vetett piaci bizalmat gyengíti. Az euró válsága miatt azonban nem fog széthullani az övezet. "Az eurót nem lehet visszavonni" - fogalmazott az EKB elnöke. Az euró/dollár árfolyam egészen 1,24-ig emelkedett, majd 1,2280-ig esett vissza - a beszéd még mindig tart.
Forrás: Privátbankár Dealbook |
14:25
Az EKB kamatdöntése után, Mario Draghi beszéde előtt csúcsra jár a befektetői optimizmus: rövid idő alatt nagyot ugrott az euró a dollárral szemben. A jegyzés rakétaként tört 1,23 fölé.
Forrás: Privátbankár Dealbook |
Már az elmúlt napok során is egyre többen figyelmeztettek arra: könnyen lehet, hogy eltúlzottak a piaci várakozások, amik ha nem igazolódnak, nagy "pofáraesés" következhet az árfolyamokban. A néhány perc alatt tovább tépett árfolyam még bizonytalanabbá teszi a helyzetet.
Mario Draghi 14:30-kor kezdi beszédét.
Sajtóértesülések szerint az EKB elnöke bejelentést tervez, az EKB újra beindíthatja kötvényvásárlási programját, hogy lehűtsék a kötvényhozamokat. Draghi az ESM-et is bevonná, a mentőalapból - a spanyol bankmentőcsomag mintájára - közvetlenül, az aukciókon vennének állampapírokat, ha a hozamszintek "nem megfelelőek". Részletek >>>
A piaci hangulat azután indult markáns javulásnak, hogy Mario Draghi kijelentette, hogy az EKB - törvényes mandátumának határain belül - minden lehetséges eszközt kész bevetni az euró megvédésére. Azóta mindenki azt találgatja, mi állhat az EKB elnökének kijelentése mögött.