Az aranypiac.hu tájékoztatása szerint a közel 10 százalékos januári emelkedés után kisebb eséssel kezdte az arany árfolyama az elmúlt hetet. Az időszerű korrekcióhoz az Egyesült Államok legfrissebb munkanélküliségi adatairól érkező hírek szolgáltatták az indokot, miután a közzétett jelentés szerint a januári foglalkoztatás a várakozásoknál jobban alakult. A 8,3 százalékos munkanélküliségi ráta az utóbbi három év legjobb adata, a javuló tendencia pedig egy a Fed további monetáris lazításainak szükségessége elleni érv lehet.
Továbbra sem kell alábecsülni a munkanélküliség problémáját
A kedvező hírre a nemesfémekkel az utóbbi hetekben jelentős hozamot elérő spekulánsok azonnal profitrealizálásokba kezdtek. A korrekció azonban nem tartott sokáig. Egyrészt azért, mert nem sokkal később már kritikai észrevételek emlékeztettek arra, hogy a munkanélküliségi ráta csökkenése részben mindössze annak köszönhető, hogy egyre több állástalan esik ki a hivatalos statisztika látóköréből. Másrészt a Fed elnöke, Ben Bernanke egy kongresszusi meghallgatáson maga is óva intett a munkanélküliségi probléma alábecsülésétől.
A hét egészében a görög állam pénzügyei körüli tárgyalások voltak a leginkább piacbefolyásoló hatással a nemesfémekre. A befektetők körében egyre erőteljesebben érvényesül az a vélekedés, hogy egy hosszú alkufolyamat végén Görögország valószínűleg újabb segítséghez fog jutni, ami a tényleges és a görög miniszterelnök szavai szerint katasztrofális államcsőd bekövetkeztét ismét elodázhatja.
Hangsúlyozottan csak időnyerésről van szó, hiszen továbbra sincs esély az államháztartás önerőből való fenntartható finanszírozásra, így a görög téma még jó ideig a figyelem középpontjában fog maradni. Bár konkrét megállapodások egyelőre nem születtek további segélyeket illetően, sokan az Európai Központi Banktól várják, hogy görög államkötvények felvásárlásával enyhítsen az Athénra nehezedő nyomáson.
A Bank of England döntései is segítik a nemesfémek árfolyamát
A Bank of England hasonló lépésre szánta el magát, amikor a hét második felében bejelentette, hogy további 50 milliárd font értékben fog saját kötvényeket vásárolni. Nagy-Britannia központi pénzintézete ugyanis azon van, hogy a nemzeti össztermék 20 százalékának megfelelő friss pénzt nyomtasson, és az államháztartás immár egy negyedét a bankóprésen keresztül finanszírozza. Ezzel a rendszerbe pumpált likviditással az inflációs kockázatok növekedése jár együtt, ami közép- és hosszútávon a nemesfémek árfolyamát fogja segíteni.
Az elmúlt hónapok likviditásnövelő intézkedéseinek eredményeként az arany és a tőzsdén jegyzett cégek árfolyama már egy jó ideje párhuzamosan alakul. A két instrumentumra a korreláció hiánya a jellemző, vagyis az árfolyamuk inkább egymástól függetlenül szokott mozogni. Hogy ez most mégis másképp van, az nem utolsó sorban a befektetési piacokat olajozó pénzbőségnek köszönhető. Az Európai Központi Bank (EKB) decemberben nyitotta meg a pénzcsapokat azzal, hogy akkor közel 500 milliárd euró friss forrást biztosított a bankrendszer számára. Ezzel szinte egy időben kezdtek el az európai részvényindexek emelkedni, de jól teljesít azóta minden egyéb eszközkategória is.
A fundamentumok háza tájáról érkezett végül az a hír, hogy Kína a tavalyi évben 428 tonna aranyat importált Hongkongon keresztül. A Hongkongi Népesség-nyilvántartási és Statisztikai Hivatal (Hong Kong Census and Statistics Department) közleménye szerint ezzel egy év alatt megháromszorozódott a behozatal, ami beszédes adat Kína rohamosan növekvő aranyéhségét illetően. Az erős belföldi kereslet és a nemzetközi devizatartalékok diverzifikálásának kényszere miatt a kínai aranyimport a továbbiakban is jelentős tényező maradhat.
További korrekció esetén érdemes bevásárolni
Az aranypiac.hu szerint az arany jegyzése egyelőre nem volt képes tartósan megkapaszkodni az 1 750 dolláros árfolyamszint felett. Péntek délutáni záróértéke szerint 1 711,50 dollárra esett vissza az uncia kurzusa Londonban, megközelítve ezzel a lélektanilag fontos 1 700 dolláros technikai támaszvonalat. Ez alatt markáns lépcsőkben sorakoznak az. 1 680 és 1 660 dollárnál húzódó kapaszkodók. Ezekig visszaereszkedve kihagyhatatlannak tűnő vételi alkalmak nyílnának meg a befektetők előtt.
Az ezüst ára önmagához képest nem mutatott különösebb kilengéseket az elmúlt héten, jobbára csak oldalazást láthattunk. Az aktuálisan érvényben lévő ellenállási szint 33,85 dollárnál húzódik, míg a 32,50 dolláros támaszszint az árfolyam hanyatlása ellen nyújthat védelmet. Az ezüstnél jelenleg a kulcsfontosságú 35 dolláros árfolyamérték meghódítása a cél, ami valójában már karnyújtásnyi közelségben is van. Sikerülne ezt az ellenállást hamarosan áttörnie a kurzusnak, úgy hasonló ezüstár robbanásnak lehetnénk szemtanúi, mint amilyet tavaly tavasszal láthattunk.