1p
Az Eximbank kötvényaukciója és több kormánytag nyilatkozata kétségessé teszi, hogy jövőre lesz-e egyáltalán IMF-megállapodás. A működőtőkét eddig sem ez vonzotta ide, a finanszírozással nem lesz gond. A héten azonban több jel is megmutatta, hogy Magyarország még mindig sérülékeny. Mi lesz így a forinttal?

A hét eddig eseményei rámutattak arra, hogy a magyar eszközök igenis nagyon sérülékenyek még mindig. Ez azért is fontos, mert az Eximbank devizakötvény-kibocsátása után erőteljesen felerősödtek azok a kételyek, melyek szerint a kormány nem fog megegyezni a Valutaalappal. Tegnap épp Pleschinger Gyula, az NGM államtitkára beszélt arról egy interjúban, hogy az IMF-megállapodás nélkül is vonzó befektetés célpont Magyarország.

"2013 első felére biztosan nem várunk megegyezést, az Eximbank kötvénykibocsátása után  dollárkötvényekkel akár az államadósságkezelő maga is kiállhat közvetlenül a piacra, Matolcsy György talán erre is utalt a hétvégi nyilatkozatában" - mondja Pálffy Gergely, a Buda-Cash Brókerház elemzője. Ebből a szempontból az Eximbank akciója azért is fontos, mert megmutatta, hogy mekkora a lefedettség illetve milyen átlaghozamot tud produkálni egy devizakötvény-kibocsátás, ha az ÁKK bocsátana ki ilyen papírokat, ugyanazt a piacot célozná meg, mint most az állami exportbank. "Ez egy tökéletes demó volt" - ezt is mondhatnánk.

Eddig sem az IMF miatt bíztak bennünk - már ha bíztak

Pálffy Gergely szerint akkor sem lepődnének meg, hogyha jövő ilyenkorra sem állapodnánk meg a Valutaalappal. "Majdnem biztosan kimerjük jelenteni, hogy jövőre sem számítunk arra, hogy megegyeznénk a Valutaalappal, az első két negyedévben biztosan nem, és ha nem történik valami drasztikus változás a külső környezetben, akkor akár az év végéig is kihúzhatja a kormány anélkül, hogy megegyezne az IMF-fel" - mondta az elemző. Külpiaci események gyakorolhatnak tehát csak akkora nyomást a magyar kormányra, hogy hirtelen sürgős legyen a megegyezés.

A nemzetközi befektetők bizalmát eddig sem azzal nyertük meg, már ha megnyertük, hogy egyre közelebb van az IMF-megállapodás, főleg nem azokét a befektetőkét nem, akik működőtőkét hoznak ide.

A finanszírozás rendben, a bizalommal van baj

A külső környezetben a Buda-Cash országspecifikus rizikófaktort nem lát, az elemző szerint az abból eredő félelmeket, hogy Nagy-Britannia elhagyhatja az Uniót, valamint a bankunióval kapcsolatos német-francia vita elhúzódhat, a befektetők már beárazták az eszközárakba. Ha az európai válságkezelés malmai egyre lassabban őrölnek, vagy visszatérnek a válság előtt megszokott tempóhoz, akkor az már komoly félelmeket kelthet a piacon - ami hatással lesz a feltörekvőpiaci eszközökre is.

Londoni elemzők konszenzuson véleménye szerint 2013 végéig Magyarországnak nem lesz gondja a finanszírozással, vagyis IMF-megállapodás nélkül is vígan ellesz. A mostani környezetben talán még egy devizakötvény-kibocsátást is jól fogadnának a piacok, annak ellenére, hogy korábban a kormány leszögezte, a megállapodás előtt ezt nem képi meg (az Eximbankon keresztül mégis meglépte).

Kérdés, mi lesz majd 2013 után? A következő év tavaszán Magyarországon országgyűlési választások lesznek, az pedig viszonylag ritka, hogy egy kormány épp a voksolás előtt egyezzen meg egy készenléti hitelkeretről...

Minden idilli, aztán begyengül a forint

Az elmúlt hetekben leginkább külső tényezők tartották jó kondiban a forintot, miközben a makrogazdasági előrejelzések egyre pesszimistábbak Magyarországgal kapcsolatban, a parlament pedig elfogadta a 854 milliárdos jövő évi megszorítócsomagot. A hazai deviza jegyzése azonban szinte meg sem érezte a rossz híreket, egészen e hét elejéig, amikor is 5 havi mélypontját érte el a forint árfolyama az euró ellenében. A forint levált a régiós devizákról is, és elemzői kommentárok szerint leginkább belföldi események alakították az árfolyamot.

Hogyan szilveszterezik a forint?
A Buda-Cash elemzője szerint a jegyzés újra 287 alá kerülhet az EUR/HUF kurzusában, ami azt jelenti, hogy év végéig eloldalazgathat az árfolyam a 287-290-es sávban, hacsak nem történik valami nagyon súlyos és váratlan külpiaci esemény. Idénre már megnyugodhat a forintpiac, akárcsak az állampapír-piac - véli a szakértő.

 

Forrás: Privátbankár Dealbook



Vigyázó szemünket Dél-Afrikára vessük...

A JP Morgan 299 forintos euróra tett hétfő reggeli opciós ajánlata sem kedvezett a forint árfolyamának , de Pálffy Gergely elemző szerint nem szabad arról sem megfeledkezni, hogy a kereskedelmi bankok hetente, kéthetente jelentkeznek célárakkal a különféle devizapárokra (így az EUR/HUF-ra), az pedig nem egy földtől elrugaszkodott dolog, hogy a reggel kiadott célár után pozícióba ül a bankház. A hét elején arról is terjengtek azonban piaci pletykák, hogy a dollár-dél-afrikai rand piacán volt egy nagyobb üzletkötés, ami hatással volt a forintra is, hiszen ezt a két devizát a kereskedők "egy a kalap alá veszik".

És Japánra...

Pletyka
A hét elején az a pletyka terjengett a piacon, hogy az MNB a kéthetes kötvények kamatát 0-ra vágja vissza, ezt az MNB jóval kamatdöntés előtt cáfolta, "nonszensznek" nevezve az elképzelést. Intő jel lehet, hogy más okok mellett ez a minden alapot nélkülöző feltételezés is gyengíteni volt képes a hazai fizetőeszközt.

Ezek mellett Matolcsy György egy hétvégi nyilatkozatára kapták fel a fejüket leginkább a befektetők, a nemzetgazdasági miniszter arról beszélt, hogy Simor András leváltása után, hogyan változhat majd meg a jegybank és a kormány viszonya. Bár a gazdasági miniszter ennél cifrábbakat is mondott már, a befektetők mégis különös figyelmet szenteltek ennek a nyilatkozatnak - Pálffy Gergely szerint a miértekre a választ Japánban kell keresnünk.

Japánban a Dzsijú Minsutó, a konzervatív Liberális Demokrata Párt nyerte a választásokat - koalíciós partnerével, az Új Komeitóval kétharmados többséget szerezhet a parlament alsóházában. Az LDP földcsuszamlásszerű győzelme lehetővé teszi, hogy Sinzo Abe miniszterelnökként radikális gazdasági átalakításokba kezdjen - ennek keretén belül sor kerülhet korlátlan monetáris lazításra és a jen (a mostaninál is nagyobb) leértékelésére. Pálffy szerint a befektetők attól tartanak, hasonló "baráti viszony alakul ki" majd a magyar jegybank vezetése és a kormány között jövő tavasszal, mint amire most Japánban is lehetőség van.

Csökken a kamatprémium

Az intézményi befektetőket nem hagyja hidegen az újabb kamatvágás (sem), hiszen a feltörekvő piaci eszközök közül a magyar kamatprémium egyre inkább fogyatkozik így, Pálffy Gergely, a Buda-Cash elemzője szerint ez így már lehet, hogy egy-két befektetőnek "nem buli", ennek hatása azonban egyelőre nem ütközött ki markánsan. A keddi 25 bázispontos vágás után például a magyar állampapírok közül csak a 30 éves lejáratú papírok hozama mutatott 15-20 bázispontos korrekciót lefele.



 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Deviza / Áru Még ennél is jóval magasabb üzemanyag-árakat jósolnak a jövő hétre
Privátbankár.hu | 2016. október 1. 16:59
Míg az MTI a mától érvényes adóemelés miatt 339-340 forintos benzint és 345-346 forintos gázolajat jelzett előre, addig a GKI Energia szerint a közeljövőben 345 és 355 is lehet a két fontos üzemanyag ára. Az üzemanyagok ugyanis drágultak valamelyest a világpiacon, főleg a hét második felében.
Deviza / Áru Két kézzel szórja a pénzt a tűzre a kínai jegybank
Privátbankár.hu | 2016. február 7. 12:04
Tovább zuhan a kínai devizatartalék, miután a jegybank rengeteg pénzt éget el a piacon a jüan stabilizálására.
Deviza / Áru Őrülten vették az olajat, de a forint és az OTP is kapós volt
Privátbankár.hu | 2015. június 10. 18:53
Az OTP jól teljesített, a többi magyar részvény már nem annyira. A forint ezúttal erősödni tudott, az euró nem ment tovább. Nap közben három százalékos emelkedésben is volt a kőolaj, de ezután kissé lecsendesedett.
Deviza / Áru Hol van a mi forintunk? Lengyelország jobban teljesít
Privátbankár.hu | 2015. április 24. 16:17
Lehet, hogy mi erősnek érezzük a forintot 300 forint alatti euróárfolyamok mellett, de az-e valójában? A lengyel zloty árfolyamából ítélve nem igazán, sőt, inkább gyenge. A trend ráadásul ebbe az irányba mutat. Nemrég az egy főre jutó GDP-ben is megelőztek minket.
Deviza / Áru De jó, hogy nincs devizahitelünk – végképp megállíthatatlan a frank
Privátbankár.hu | 2015. április 23. 17:00
Miután a svájci jegybank tovább növelte a negatív kamatozású betétek körét, rég nem látott mértékben esett a svájci frank árfolyama, ám csak fél napig. Sokak szerint az SNB már ellőtte minden puskaporát, semmit sem tud tenni az erősödés megállítására. Az ország drágán megfizet az erős frankért, öt éve először recesszióba süllyedhet.
Deviza / Áru Újból a vas és acél országa lehetünk
Privátbankár.hu | 2015. április 23. 15:58
Acélmű épül Miskolcon, a projekt megvalósulásával újraéledhet a nehézipar Diósgyőrben - mondta a Külgazdasági és Külügyminisztérium parlamenti államtitkára.
Deviza / Áru Tovább adják a forintot: ma is gyengülünk
Privátbankár.hu | 2015. április 23. 09:34
Megint 301 forintál jár az euró jegyzése, több régiós devizával együtt gyengülünk.
Deviza / Áru Európában is a kőolajért megy a harc - bíróságra citálják a németeket
Privátbankár.hu | 2015. április 23. 07:50
A cseh kormány bírósági úton követeli vissza azt a kőolajat, amelyet Csehország a közelmúltban csődbe jutott német Viktoriagruppe raktáraiban helyezett el.
Deviza / Áru Elhagyta magát a forint - frissítve
Privátbankár.hu | 2015. április 22. 13:54
Az előző két nap komoly erősödése után ma visszaesett a forint, az euró árfolyama 300 körül van ismét.
Deviza / Áru Zseniális devizaügylet, vagy a következő svájci frank bukta?
Fellegi Tamás | 2015. április 21. 16:24
Devizapiaci szereplők egyre gyakrabban emlegetnek egy ügyletet, amiben nagyon bíznak. Sokak szerint biztos pénzt lehet vele keresni kis kockázattal. Ez nem más, mint a török líra vétele az euróval szemben. A januári óriás svájci frank bukta után ezeket az ügyleteket illik óvatosabban kezelni, most megnézzük, itt miről is van szó.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG