1p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A lett valuta árfolyamkiigazítása jó eséllyel egyelőre csak átmeneti járványhatást okoz a térségben
Valószínű a lett valuta árfolyamának kiigazítása az ERM-2 árfolyamrendszeren belül, de ez jó eséllyel rendezett körülmények között megy végbe, és így a szélesebb térségi járványhatás csak átmeneti lesz, vélekedtek csütörtökön londoni feltörekvő piaci elemzők

Valószínű a lett valuta árfolyamának kiigazítása az ERM-2 árfolyamrendszeren belül, de ez jó eséllyel rendezett körülmények között megy végbe, és így a szélesebb térségi járványhatás csak átmeneti lesz, vélekedtek csütörtökön londoni feltörekvő piaci elemzők, akik szerint azonban az esetleges szabályozatlan átrendeződés késleltetheti a többi euróvárományos kelet-európai EU-tag csatlakozását az euróövezet előtt kötelező árfolyamrendszerhez.

A lett valutát, a latot 2005-ben vitték be az ERM-2-be. Raffaella Tenconi, a Kelet-Közép-Európára szakosodott, londoni és prágai székhellyel működő Wood & Co. befektetési társaság főközgazdásza szerint a gyenge gazdasági alapmutatók és a lett gazdaság versenyképességének jelentős romlása miatt valószínű, hogy a következő három hónapban kiigazítják a lat árfolyamát.

Tenconi szerint a legesélyesebb forgatókönyv az, hogy Lettország az EU-val és a Nemzetközi Valutaalappal (IMF) egyeztetve helyezi át a sávon belüli középárfolyamot, potenciálisan akár a plusz-mínusz 15 százalékos ingadozási sáv gyenge végére. A szakértő nem valószínűsíti a lat szabad lebegtetését az új sávon belül, mivel a piac "nem túl mély" (vagyis kevéssé likvid), ami a valuta szabadjára engedése esetén nehézzé teheti az árfolyam alátámasztását (a sávon belül), különösen a jelenlegi körülmények közepette.

Súlyosan negatív hitelkockázati fejlemény lenne a lett valuta leértékelése, áll a Fitch Ratings elemzésében, amely szerint Lettország már jelenleg is spekulatív szuverén adósi besorolása tovább romolhat, ha nem születik megállapodás a lett kormány és a Nemzetközi Valutaalap (IMF) között az idei költségvetés módosításáról. A Fitch a lat - a lett valuta - esetleges leértékelését azért tartaná nagyon kedvezőtlen fordulatnak, mert Lettország külső adóssága magas, 2008 végén a hazai össztermék 128 százaléka volt, és a bankrendszer által kihelyezett hitelállomány 90 százaléka is devizaalapú.
A Wood & Co. vezető közgazdászának előrejelzése szerint az EU-val és a valutaalappal kötendő egyezség új, hiteles eurócsatlakozási útvonalat jelölne ki, és támogatást adna Lettországnak az új kötött árfolyam fenntartásához. Ebben az esetben az árfolyam-kiigazítás térségi járványos hatása - különösen Magyarországra és Lengyelországra - átmeneti lesz, és nem lennének tartós következményei ezen országok ERM-2-csatlakozási kilátásaira.

Lettország ERM-2-paritásának áthelyezése nyomán ugyanakkor valószínűleg Litvánia - és kevesebb eséllyel - Észtország is hasonló lépésre szánná el magát, szintén az EU-val és az IMF-fel egyeztetett módon.

Tenconi szerint azonban, ha Lettország előzetes egyeztetés nélkül leértékelné a latot, az komoly járványveszéllyel járna, és erőteljes próbának tenné ki az euróhoz valutabizottsági rendszerben, hatóságilag kötött litván, észt és bolgár árfolyamrendszereket is. Emellett olyan precedenst is teremtene, amelynek nyomán a többi euróvárományos ország óvatosabbá válna az ERM-2-csatlakozással. Ennek következményeként például - a megnövekedett bizonytalanság miatt - halasztódhat Lengyelország őszre tervezett belépése az euróövezet előtti árfolyamrendszerbe.

A Wood & Co. szerint azonban ez a forgatókönyv kevésbé valószínű, tekintettel arra, hogy az ERM-2-ben lévő országok szoros kapcsolatban vannak az euróövezeti jegybankkal (EKB) és az EU-val, és egyetlen EU-tagállamnak sem érdeke az ERM-2 hitelességének aláásása rendezetlen módon lezajló árfolyam-kiigazításokkal. A cég főközgazdásza szerint Lettország gazdaságszerkezeti gondjai súlyosabbak a többi közép-kelet-európai országéinál, ezért ezek a gondok nem feltétlenül irányadók a többi térségi gazdaság jövőbeni fejleményeinek megítélése szempontjából.

A 4cast londoni gazdaságkutató cég elemzői is annak a véleményüknek adtak hangot csütörtökön, hogy a többi közép-kelet-európai gazdaság teljesen különbözik a balti térségtől. Lélektani alapon elképzelhető a forint, a zloty, a román lej vagy a cseh korona eladása néhány napig, esetleg pár hétig, de semmilyen fundamentális kapcsolat nincs a két térség között, még a bankszektorok közti átfedés is nagyon csekély, áll a 4cast csütörtöki elemzésében.

A ház szerint egy esetleges egyszeri, 30 százalékos valutaleértékelés valószínűleg megoldaná a lett gazdaság kiegyensúlyozásának feladatát, azonban a devizában erősen eladósodott háztartások törlesztéseit is automatikusan 30 százalékkal növelné. Tekintettel a meredek - csak 2007 és 2009 januárja között 35 százalékos - nominális béremelkedésekre, a legtöbb magánszektorbeli adósnak mindazonáltal ez nem jelentene problémát, a jövedelem százalékos arányában mért adósságszolgálat alapján az adósok zöme még ebben az esetben is jobb helyzetben lenne, mint a hitel felvételének idején volt, áll a 4cast elemzésében.

A Nemzetközi Valutaalap változatlanul azon az állásponton van, hogy Lettországnak továbbra is az euróhoz kell kötnie nemzeti valutája, a lat árfolyamát a pénzügyi stabilitás biztosítása végett. Az IMF-igazgató is úgy látja, hogy a lett kormánynak sikerült haladást elérnie a tetemes államháztartási hiány kezelésében, de még további lépésekre van szükség.
A lett valutával kapcsolatos bizonytalanságok miatt ugyanakkor tovább romlott főleg a balti, de a közép-kelet-európai és a svéd szuverén adósságokra köthető határidős biztosítási ügyletek (CDS) árjegyzése is a csütörtöki londoni kereskedésben. A CMA DataVision vezető londoni adósságpiac-figyelő cégnél az MTI-nek elmondták: a törlesztési kockázatra kötött hitelpiaci származékos csereügyletek (credit default swaps, CDS) - vagyis a fizetési leállások elleni adósságpiaci biztosítási tranzakciók - ára az irányadó ötéves futamidőre Lettország esetében 7,40 százalék volt középárfolyamon az aznapi késői londoni kereskedésben, az előző esti 6,75 százalékos New York-i záró után. Litvánia CDS-jegyzése 4,50 százalékról 4,80 százalékra, Észtországé 3,525 százalékról 3,65 százalékra szélesedett. Nőtt a svéd szuverén adósság piaci biztosítási díja is, 0,675 százalékról 0,722 százalékra, mert a svéd bankrendszer igen jelentősen érdekelt a balti köztársaságokban.

A CDS-piaci gyengülés érezhető volt a többi térségi EU-tagállam - köztük Magyarország - esetében is. A magyar adósság határidős biztosítási tranzakcióinak díjtétele 3,253 százalékról 3,387 százalékra - 10 millió eurónként 338 700 euróra -, Lengyelországé 1,698 százalékról 1,824 százalékra, Csehországé 1,136 százalékról 1,25 százalékra emelkedett. Ezek a CDS-díjak is messze járnak azonban a korábbi csúcsoktól. Magyarország esetében például április elején 5,40 százalék körüli, március elején még 6,30 százalékos CDS-árazásokat mértek a londoni piacon; ez utóbbi az eddigi csúcspont.

Egy sorozat megszakadt: miért gyengül a forint?
Mekkorát fejlődünk vissza? A kormány számolt

Legfrissebb devizaárfolyamok a Privátbankáron

MTI

Címkék: Deviza / Áru

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Deviza / Áru Még ennél is jóval magasabb üzemanyag-árakat jósolnak a jövő hétre
Privátbankár.hu | 2016. október 1. 16:59
Míg az MTI a mától érvényes adóemelés miatt 339-340 forintos benzint és 345-346 forintos gázolajat jelzett előre, addig a GKI Energia szerint a közeljövőben 345 és 355 is lehet a két fontos üzemanyag ára. Az üzemanyagok ugyanis drágultak valamelyest a világpiacon, főleg a hét második felében.
Deviza / Áru Két kézzel szórja a pénzt a tűzre a kínai jegybank
Privátbankár.hu | 2016. február 7. 12:04
Tovább zuhan a kínai devizatartalék, miután a jegybank rengeteg pénzt éget el a piacon a jüan stabilizálására.
Deviza / Áru Őrülten vették az olajat, de a forint és az OTP is kapós volt
Privátbankár.hu | 2015. június 10. 18:53
Az OTP jól teljesített, a többi magyar részvény már nem annyira. A forint ezúttal erősödni tudott, az euró nem ment tovább. Nap közben három százalékos emelkedésben is volt a kőolaj, de ezután kissé lecsendesedett.
Deviza / Áru Hol van a mi forintunk? Lengyelország jobban teljesít
Privátbankár.hu | 2015. április 24. 16:17
Lehet, hogy mi erősnek érezzük a forintot 300 forint alatti euróárfolyamok mellett, de az-e valójában? A lengyel zloty árfolyamából ítélve nem igazán, sőt, inkább gyenge. A trend ráadásul ebbe az irányba mutat. Nemrég az egy főre jutó GDP-ben is megelőztek minket.
Deviza / Áru De jó, hogy nincs devizahitelünk – végképp megállíthatatlan a frank
Privátbankár.hu | 2015. április 23. 17:00
Miután a svájci jegybank tovább növelte a negatív kamatozású betétek körét, rég nem látott mértékben esett a svájci frank árfolyama, ám csak fél napig. Sokak szerint az SNB már ellőtte minden puskaporát, semmit sem tud tenni az erősödés megállítására. Az ország drágán megfizet az erős frankért, öt éve először recesszióba süllyedhet.
Deviza / Áru Újból a vas és acél országa lehetünk
Privátbankár.hu | 2015. április 23. 15:58
Acélmű épül Miskolcon, a projekt megvalósulásával újraéledhet a nehézipar Diósgyőrben - mondta a Külgazdasági és Külügyminisztérium parlamenti államtitkára.
Deviza / Áru Tovább adják a forintot: ma is gyengülünk
Privátbankár.hu | 2015. április 23. 09:34
Megint 301 forintál jár az euró jegyzése, több régiós devizával együtt gyengülünk.
Deviza / Áru Európában is a kőolajért megy a harc - bíróságra citálják a németeket
Privátbankár.hu | 2015. április 23. 07:50
A cseh kormány bírósági úton követeli vissza azt a kőolajat, amelyet Csehország a közelmúltban csődbe jutott német Viktoriagruppe raktáraiban helyezett el.
Deviza / Áru Elhagyta magát a forint - frissítve
Privátbankár.hu | 2015. április 22. 13:54
Az előző két nap komoly erősödése után ma visszaesett a forint, az euró árfolyama 300 körül van ismét.
Deviza / Áru Zseniális devizaügylet, vagy a következő svájci frank bukta?
Fellegi Tamás | 2015. április 21. 16:24
Devizapiaci szereplők egyre gyakrabban emlegetnek egy ügyletet, amiben nagyon bíznak. Sokak szerint biztos pénzt lehet vele keresni kis kockázattal. Ez nem más, mint a török líra vétele az euróval szemben. A januári óriás svájci frank bukta után ezeket az ügyleteket illik óvatosabban kezelni, most megnézzük, itt miről is van szó.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG