Valószínű a lett valuta árfolyamának kiigazítása az ERM-2 árfolyamrendszeren belül, de ez jó eséllyel rendezett körülmények között megy végbe, és így a szélesebb térségi járványhatás csak átmeneti lesz, vélekedtek csütörtökön londoni feltörekvő piaci elemzők, akik szerint azonban az esetleges szabályozatlan átrendeződés késleltetheti a többi euróvárományos kelet-európai EU-tag csatlakozását az euróövezet előtt kötelező árfolyamrendszerhez.
A lett valutát, a latot 2005-ben vitték be az ERM-2-be. Raffaella Tenconi, a Kelet-Közép-Európára szakosodott, londoni és prágai székhellyel működő Wood & Co. befektetési társaság főközgazdásza szerint a gyenge gazdasági alapmutatók és a lett gazdaság versenyképességének jelentős romlása miatt valószínű, hogy a következő három hónapban kiigazítják a lat árfolyamát.
Tenconi szerint a legesélyesebb forgatókönyv az, hogy Lettország az EU-val és a Nemzetközi Valutaalappal (IMF) egyeztetve helyezi át a sávon belüli középárfolyamot, potenciálisan akár a plusz-mínusz 15 százalékos ingadozási sáv gyenge végére. A szakértő nem valószínűsíti a lat szabad lebegtetését az új sávon belül, mivel a piac "nem túl mély" (vagyis kevéssé likvid), ami a valuta szabadjára engedése esetén nehézzé teheti az árfolyam alátámasztását (a sávon belül), különösen a jelenlegi körülmények közepette.
Súlyosan negatív hitelkockázati fejlemény lenne a lett valuta leértékelése, áll a Fitch Ratings elemzésében, amely szerint Lettország már jelenleg is spekulatív szuverén adósi besorolása tovább romolhat, ha nem születik megállapodás a lett kormány és a Nemzetközi Valutaalap (IMF) között az idei költségvetés módosításáról. A Fitch a lat - a lett valuta - esetleges leértékelését azért tartaná nagyon kedvezőtlen fordulatnak, mert Lettország külső adóssága magas, 2008 végén a hazai össztermék 128 százaléka volt, és a bankrendszer által kihelyezett hitelállomány 90 százaléka is devizaalapú. |
Lettország ERM-2-paritásának áthelyezése nyomán ugyanakkor valószínűleg Litvánia - és kevesebb eséllyel - Észtország is hasonló lépésre szánná el magát, szintén az EU-val és az IMF-fel egyeztetett módon.
Tenconi szerint azonban, ha Lettország előzetes egyeztetés nélkül leértékelné a latot, az komoly járványveszéllyel járna, és erőteljes próbának tenné ki az euróhoz valutabizottsági rendszerben, hatóságilag kötött litván, észt és bolgár árfolyamrendszereket is. Emellett olyan precedenst is teremtene, amelynek nyomán a többi euróvárományos ország óvatosabbá válna az ERM-2-csatlakozással. Ennek következményeként például - a megnövekedett bizonytalanság miatt - halasztódhat Lengyelország őszre tervezett belépése az euróövezet előtti árfolyamrendszerbe.
A Wood & Co. szerint azonban ez a forgatókönyv kevésbé valószínű, tekintettel arra, hogy az ERM-2-ben lévő országok szoros kapcsolatban vannak az euróövezeti jegybankkal (EKB) és az EU-val, és egyetlen EU-tagállamnak sem érdeke az ERM-2 hitelességének aláásása rendezetlen módon lezajló árfolyam-kiigazításokkal. A cég főközgazdásza szerint Lettország gazdaságszerkezeti gondjai súlyosabbak a többi közép-kelet-európai országéinál, ezért ezek a gondok nem feltétlenül irányadók a többi térségi gazdaság jövőbeni fejleményeinek megítélése szempontjából.
A 4cast londoni gazdaságkutató cég elemzői is annak a véleményüknek adtak hangot csütörtökön, hogy a többi közép-kelet-európai gazdaság teljesen különbözik a balti térségtől. Lélektani alapon elképzelhető a forint, a zloty, a román lej vagy a cseh korona eladása néhány napig, esetleg pár hétig, de semmilyen fundamentális kapcsolat nincs a két térség között, még a bankszektorok közti átfedés is nagyon csekély, áll a 4cast csütörtöki elemzésében.
A ház szerint egy esetleges egyszeri, 30 százalékos valutaleértékelés valószínűleg megoldaná a lett gazdaság kiegyensúlyozásának feladatát, azonban a devizában erősen eladósodott háztartások törlesztéseit is automatikusan 30 százalékkal növelné. Tekintettel a meredek - csak 2007 és 2009 januárja között 35 százalékos - nominális béremelkedésekre, a legtöbb magánszektorbeli adósnak mindazonáltal ez nem jelentene problémát, a jövedelem százalékos arányában mért adósságszolgálat alapján az adósok zöme még ebben az esetben is jobb helyzetben lenne, mint a hitel felvételének idején volt, áll a 4cast elemzésében.
A Nemzetközi Valutaalap változatlanul azon az állásponton van, hogy Lettországnak továbbra is az euróhoz kell kötnie nemzeti valutája, a lat árfolyamát a pénzügyi stabilitás biztosítása végett. Az IMF-igazgató is úgy látja, hogy a lett kormánynak sikerült haladást elérnie a tetemes államháztartási hiány kezelésében, de még további lépésekre van szükség. |
A CDS-piaci gyengülés érezhető volt a többi térségi EU-tagállam - köztük Magyarország - esetében is. A magyar adósság határidős biztosítási tranzakcióinak díjtétele 3,253 százalékról 3,387 százalékra - 10 millió eurónként 338 700 euróra -, Lengyelországé 1,698 százalékról 1,824 százalékra, Csehországé 1,136 százalékról 1,25 százalékra emelkedett. Ezek a CDS-díjak is messze járnak azonban a korábbi csúcsoktól. Magyarország esetében például április elején 5,40 százalék körüli, március elején még 6,30 százalékos CDS-árazásokat mértek a londoni piacon; ez utóbbi az eddigi csúcspont.
Egy sorozat megszakadt: miért gyengül a forint?
Mekkorát fejlődünk vissza? A kormány számolt
Legfrissebb devizaárfolyamok a Privátbankáron
MTI