Múlt év végén kezdődött a forint vesszőfutása, amikor is a december eleji kellemes 305-306 forintos szintről elkezdett masszívan gyengülni. Értetlenül álltak a piaci szereplők, sőt a háziasszonyok is: boldog-boldogtalan a forinttal foglalkozott, és mindenki szörnyülködött az értékvesztést látván. A többség optimizmusa arra épült, hogy a jegybank majd szilveszterre felhúzza kicsit a hazai fizetőeszközt.
Shortosok vesszőfutása
Ez nem történt meg, maradt a csalódás és az eladók hada. Akkor arra lehetett következtetni, hogy a kiépült short pozíciókat óhatatlanul zárni kell, és ez eltart egy darabig. Zajlott is a folyamat, az árfolyam el is jutott 320-ig, és bár onnan eleinte mindig visszapattant, múlt hétre egyre inkább hozzátapadt. A szint nagyon masszívnak tűnt, és akkor eljött csütörtök délelőtt: a svájci apokalipszis. A 320-as eurónkénti szintet a forint átrobbantotta, pillanatok alatt 326-ig jutott. A rémület lecsengése után aztán kezdett kissé visszaerősödni. Pénteken már ismét a 320-nak örülhettünk, most pedig már alatta van, 318-on. Ahhoz képest, hogy micsoda turbulencia zajlik a világban, ez egész meglepő.
Az euró árfolyama a svájci "fekete csütörtök" óta. |
A folyamat tulajdonképpen logikusnak tűnik. A forint fundamentálisan stabil, alapvetően nincs oka gyengülni. A mostani év eleji gyengülést a szilveszteri shortosok számlájára írtuk, és a logikus gondolatmenet szerint így is lehetett. A shortosokat végül sokként érhette a svájci döntés, és még aznap lezárhatták pozícióikat. Így megszűnt az eladói nyomás, elhárult az akadály a korrekció útjából.
Relatív előny
Emellett, ugyancsak a svájci események miatt, van még egy ok, ami helyzetbe hozta a forintot. Azáltal, hogy a svájci frankban felvett jelzáloghitelek már kikerültek a rendszerből, a magyar gazdaságra már nem jelentenek kockázatot. Ellenben néhány közeli országban, pl. a lengyeleknél és a románoknál ez sokkal nagyobb probléma. A lengyeleknél olyannyira, hogy a zloty szinte összeomlott az elmúlt napokban. Ebből adódhat egy terelőhatás: akik közép-kelet európai devizákban, esetleg ezen országok állampapírjaiban gondolkoznak, most lehet, hogy tőkéjük egy részét átallokálják forintba, ill. magyar papírokba.
Ha a frank tartósan erős marad, ez a hatás akár hosszabb távú is lehet, miután a probléma egész addig fennállhat, amíg a lengyel és román devizahitelek nem kezdenek tömegesen kifutni. A frank azonban egyáltalán nem biztos, hogy sokáig az égben marad. A shortosok le lettek rázva, a frankba menekülők pedig küzdhetnek a negatív kamattal, meg egyáltalán a megrendült svájci hitelességgel.
Euró-eső
Végül érdemes megvizsgálni, mi történhet a forinttal a közeledő európai központi banki döntés függvényében. Ha az EKB egy szelídebb, megfontoltabb monetáris könnyítési megoldást választ, akkor az euró iránti bizalom javulni kezdhet, és valószínű az euró korrekciója mind a dollárhoz, mind a svájci frankhoz képest. A forintra ebben az esetben nem gyakorolna különösebb hatást Mario Draghi döntése.
Az EKB-tól azonban most legtöbben azt várják, hogy egy, a japánhoz és a korábbi amerikaihoz hasonló pénznyomtatást indít útjára. Ezzel persze komoly kockázatokat vállalna, miután a hatásokat az eurózóna sokszínűsége miatt sokkal nehezebb kezelni. Így, horribile dictu, még az is előfordulhat, hogy a forint fog átmenetileg stabilabb, mondhatni menedékvalutának tűnni, vonzereje megnövekszik, ami óhatatlanul az erősödés irányába hatna.